Liroi disa të dënuar përjetë, mes tyre dhe Endrit Doklen/ ILD nis hetim ndaj gjyqtares, u denoncua nga Gjonaj

Liroi disa të dënuar përjetë, mes tyre dhe Endrit Doklen/ ILD nis hetim ndaj gjyqtares, u denoncua nga Gjonaj

Gjyqtarja Enkelejda Hoxha

TIRANË- Inspektorati i Lartë të Drejtësisë ka nisur hetimin ditën e sotme administrativ ndaj gjyqtares së Krujës, Enkelejda Hoxha.

Një vendim i tillë ka ardhur si rezultat i ankesës së bërë nga Ministria e Drejtësisë për lirimin e shumë personave të dënuar me burg për jetë, mes tyre dhe Endrit Doklen, ish-numri dy i bandës së Durrësit. 

Gazetari i Report Tv, Arsen Rusta raporton se ILD-ja i kërkon gjyqtares Hoxha që paraqesë pretendimet e saj në lidhje me ankesën e ardhur në drejtim të saj, e ndërsa sa i përket caktimit të një mase ndaj saj, ILD shprehet se nuk ka një vendim pasi i përket prokurorisë ta vendosë.

Kush është Enkelejda Hoxha? Emri i gjyqtares së Krujës Enkeleida Hoxha tashmë lidhet me lirimin nga burgu të disa të dënuarve, përmes vendimeve të dyshimta, para se ajo të përballej me Vetingun. Enkeleida Hoxha u ka hapur dyert e burgut ish-numrit dy të bandës së Durrësit Endrit Dokle, duke i shuar dënimin përjetë, Genc Tafilit, i dënuar për vrasjen e komisarit të Policisë Arben Zylyftari si dhe Ilir Pajës, të cilit i kishte mbetur mbi një vit dënim. Shqiptarja.com ka sjellë në vëmendje ekskluzivisht  historinë e 15 gjyqeve, se si Endrit Dokle përdori gjyqtaren e Krujës, me pasurinë e pazakontë, për të fituar lirinë. Në një dalje të veçantë për mediat, lirimin e Dolkes, ministrja Etilda Gjonaj, e cilësoi një kambanë alarmi për drejtësinë. Ministrja deklaroi se ka kërkuar pezullimin e gjyqtares Enkeleda Hoxha, si edhe ka kërkuar prokurorisë ndjekje penale për të. 

B.K./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Artur: 02/06/2020 15:33

  Gjyqtari i gjeneralit me burgim te perjetshem ishte u liria fhe iku ne drejtim te paditur ku eshte? Ku ishte sjellja shembullore dhe rasti i jashtezakonshem qe kerkohej ne kete rast kur nuk dihej sjellja e tij ne shtetin italian ku kishte vuajtur pjesen kryesore te denimit. A erdhi ndnje dokument me leyerporosi nga autoritetet italiane. Cben insprktori i larte i drejtesise apo le gjyqtarin kuqo te vazhdoje punen i qete!!! Cili gendim eshte i drejte tani ai i shkales se pare spo ai i apelit qe e ndryshoi

  Përgjigju
 • Tosi: 02/06/2020 13:52

  Kjo gjyqtarja qenka si mekaniku gjyqtar me kurs 3 mujor plepash ne Durres Osman Aliu qe lironte kriminelet ne sallen e gjyqit ne kembim te mijra eurove.

  Përgjigju
 • SPAK: 02/06/2020 12:44

  SPAK apo AsPak! Detyren e ka marre, SPAK po funksionon si organ, kaq e veshtire eshte nje kontroll pasurie e kesaj vemje, kur Kontrolli i pasurise arrin te nxjerre shkelje po Prokuroria e pasacme qe ka cdo mjet? Lereni administrativen , ndiqni penalen, leket ku i ka...

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Arrestimi i mjekut, a po bëhet sa duhet për të luftuar korrupsionin në sistemin shëndetësor?×

Lajmi i fundit

Financimi rus i PD, Berisha ngre grup auditimi për ‘të hetuar’ Lulzim Bashën

Financimi rus i PD, Berisha ngre grup auditimi për ‘të hetuar’ Lulzim Bashën