Llagami: Mungojnë 144 gjyqtarë nga vettingu! Humbjet në sistem më të mëdha se prurjet e reja

Naureda Llagami tha se për shkak të vettingut boshllëqet në sistem janë të mëdha, ku në të gjithë vendin mungojnë 144 gjyqtarë dhe se prurje që vijnë nga shkolla e Magjistraturës janë vetëm 44. Këto humbje tha Llagami nuk zëvendësohen dot me këto ritme që janë prurjet.

"Sot në Apel kemi 25 gjyqtarë nga 79 që duhet të jenë dhe në sistemin gjyqësor mungojnë 144 gjyqtarë dhe prurjet  e reja nga shkolla e Magjistraturës janë vetëm 44. Prurjet nuk plotësojnë dot mungesat që kemi. Ne sot këto humbe nuk i zëvendësojmë dot me këto ritme, prandaj duhet të mendojmë për zgjidhe konkrete.


Lajmi kryesor:

Llagami për Report Tv: Brenda korrikut Gjykata e Lartë me 10 anëtarë! Sistemi në krizë prej vettingut, kostot janë të larta dhe shërbimi nuk ofrohet


I.K./r.k./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Takimi i 7 mes dy qeverive Shqipëri-Kosovë dhe 16 marrëveshjet e nënshkruara i konsideroni:×

Lajmi i fundit

John

Gazetari boshnjak: Çfarë ndodhi herën e fundit, kur Perëndimi e braktisi vendin tim