'Lokomotiva' e ekonomisë së Evropës me përparim të ngadaltë në zbatimin e sanksioneve kundër oligarkëve rusë

'Lokomotiva' e ekonomisë së Evropës me përparim të ngadaltë në zbatimin e sanksioneve kundër oligarkëve rusë

Flamuri i Gjermanisë

Gjermania po bën përparim të ngadaltë në zbatimin e sanksioneve kundër oligarkëve dhe institucioneve ruse, sipas të dhënave qeverisë të parë, shkruan Reuters.

Gjermania ka ngrirë rreth 5.25 miliardë euro (5.57 miliardë dollarë) asete që u përkasin oligarkëve të sanksionuar që nga pushtimi rus në Ukrainë, sipas ministrisë gjermane të financave. Shifra ishte 4.28 miliardë euro gjashtë muaj më parë.

Ministria ndau këtë informacion në përgjigje të një kërkese të anëtarit të parlamentit gjerman Christian Goerke.

"Që nga dhjetori, vetëm 200 milionë euro pasuri të oligarkëve janë ngrirë, dhe për gjysmë viti, vetëm një miliardë. Asnjë oligark i vetëm nuk ka raportuar pasurinë e tij që nga dhjetori," kritikoi Goerke.

Sipas ligjit të sanksioneve të Gjermanisë, oligarkët rusë të cilët janë objektiva të sanksioneve të Bashkimit Evropian duhet të deklarojnë menjëherë pasuritë e tyre, nëtë kundërt do të gjobiten ose dënohen deri në një vit burg.

Tetë oligarkë kanë raportuar 31 pozicione aktive në Bundesbank deri më tani, sipas shifrave të qeverisë. Vlera është rreth 577 milionë euro. Ajo shpërndahet midis gjendjeve të llogarive, zotërimeve të kompanisë dhe letrave me vlerë.

B.V/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    EURO 2024/ Fillojnë ndeshjet e fundit, a mendoni se Shqipëria kalon grupin?×

Lajmi i fundit

Himarë/ Sekuestrohen 247.000 m2 prona në vlerë 35 milionë euro, u përvetësuan me dokumente të falsifikuara

Himarë/ Sekuestrohen 247.000 m2 prona në vlerë 35 milionë euro, u përvetësuan me dokumente të falsifikuara