‘Lonely Planet’: Një fundjavë në Tiranë! Nga arkitektura tek restorantet, blogerja britanike tregon detaje nga vizita në kryeqytet

‘Lonely Planet’: Një fundjavë në Tiranë! Nga arkitektura tek restorantet, blogerja britanike tregon detaje nga vizita në kryeqytet

Tirana

Media prestigjioze kushtuar udhëtimeve "Lonely Planet", i ka dedikuar një artikull Shqipërisë, që përcjell të gjitha ngjyrat dhe shijet e kryeqytetit shqiptar nga arkitektura, street-art e deri tek restorantet me ushqime të papërsëritshme e baret fantastike.

Në fund të sezonit turistik, kryeministri Rama ka publikuar një shkrim promovues të medias britanike "Lonely Planet", e cili ka bërë një përmbledhje unike të asaj që ofron bregdeti shqiptar.

Një fundjavë e gjatë në Tiranë, që bën bashkë të gjitha ngjyrat, shijet, momentet dhe përjetimet e vizitës në kryeqytetin shqiptar është tashmë një artikull që po i bën jehonë Shqipërisë.

Nga kuzhina tradicionale, arkitektura, street-art e deri tek restorantet e baret fantastike, ky artikull tregon me pak fjalë cdo gjë që duhet parë dhe prekur nga një turist në Tiranë.

 “Një fundjavë e gjatë në Tiranën që gjithnjë e më shumë po intrigon vizitorët britanikë vjen këtë herë përmes rrëfimit të medias prestigjioze kushtuar udhëtimeve "Lonely Planet" që përcjell të gjitha ngjyrat e shijet kryeqytetit shqiptar nga arkitektura, street-art e deri tek restorantet me ushqime të papërsëritshme e baret fantastike. Një superpromovim që premton më shumë vizitorë nga Britania e Madhe, të cilët për periudhën janar-gusht të këtij viti kanë qenë plot 161 mijë, ose 33% më shumë krahasuar me një vit më parë”, ka shkruar Rama.

Këtë vit Shqipëria ka pasur një ‘bum turistik’ me turistë të huaj nga e gjithë bota që kanë zgjedhur të vizitojnë vendin tonë.

 

M.T/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • Mario: 18/09/2023 12:44

    bregdeti shqiptar eshte nder perlat e paperseritshme te pushimeve ne nje hark vjetor me numrin me te madh te diteve me diell

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    Sipas jush, a duhet që KFOR të marrë në kontroll veriun e Kosovës?×

Lajmi i fundit

‘Në Librari’/ 'Burgu i shëndetit', libri që 'shpëton' jetë! 'Zgjohu kërshëri' nga Valbona Banka! “Djali, urithi, dhelparani dhe kali”, fitoi 'Oscar' si film!

‘Në Librari’/ 'Burgu i shëndetit', libri që 'shpëton' jetë! 'Zgjohu kërshëri' nga Valbona Banka! “Djali, urithi, dhelparani dhe kali”, fitoi 'Oscar' si film!