Lufta/ Joe Biden: Të punojmë për një armëpushim 6-javor! Media: Franca propozon plan për paqe mes Izraelit dhe Hezbollahut

Lufta/ Joe Biden: Të punojmë për një armëpushim 6-javor! Media: Franca propozon plan për paqe mes Izraelit dhe Hezbollahut

Pasojat e luftës në Gaza

Shtetet e Bashkuara po punojnë për të negociuar një armëpushim "të paktën gjashtë-javor" në Rripin e Gazës, si pjesë e një marrëveshjeje më të gjerë që do të përfshinte gjithashtu lirimin e pengjeve. Presidenti Joe Biden tha këtë pas një takimi me mbretin jordanez Abdallah II.

"Marrëveshja do të parashikonte një pauzë në luftime prej të paktën gjashtë javësh, "gjatë të cilave mund të punohet për të ndërtuar diçka më të qëndrueshme," tha Biden.

Biden ka thënë se një ofensivë izraelite në Rafah "nuk duhet të vazhdojë pa një plan të besueshëm për të garantuar sigurinë" e më shumë se një milion palestinezëve të strehuar atje. Ai tha se shumë njerëz të zhvendosur në qytetin jugor të Gazës duhej të mbroheshin.

Por, duket se ky paralajmërim i Biden nuk e shtyn qeverinë izraelite që të heqë dorë nga sulmet në Rripin e Gazës, sidomos pas sulmit të fundit ku në Rafah arritën që të lirojnë dy pengjet.

"Një pikë kthese, e cila tregon se Hamasi është i pambrojtur", tha ministri izraelit i mbrojtjes, Yoav Gallant. Pas këtij ‘operacioni’, "popullata e di se mund të na besojë", shtoi ministri.

"Do të ketë operacione të tjera," tha Gallant.

Sipas ministrit, “Izraeli nuk ka alternativë veç veprimit ushtarak, sepse shteti duhet të parandalojë grupet e armatosura si lëvizja islamike libaneze Hezbollah, një aleate e Hamasit dhe e mbështetur nga Irani”.

"Ekzistenca jonë këtu bazohet në parandalimin," tha ai, duke shtuar se grupet e armatosura do të mendoheshin dy herë përpara se të sulmonin "nëse ka një çmim shumë të lartë" për të paguar. Në këtë kuptim, shkatërrimi i Gazës është "një simbol", tha ai.

Ndërkohë, Franca i ka dorëzuar Bejrutit një propozim me shkrim që synon përfundimin e armiqësive me Izraelin dhe zgjidhjen e kufirit të diskutueshëm midis Libanit dhe Izraelit. Sipas Reuters, plani bën thirrje që luftëtarët, përfshirë njësinë elitare të Hezbollahut, të tërhiqen se 10 km (6 milje) nga kufiri. Plani me tre hapa synon t'i japë fund luftimeve midis Hezbollahut të mbështetur nga Irani dhe Izraelit në kufi. 

Ndiqni lajmet në zhvilim....

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 21:35
Media: SHBA po heton krimet e mundshme të Izraelit në Gaza

1707857085_teyjetjdetjyutrdj.GIF

Shtetet e Bashkuara po hetojnë krimet e mundshme të luftës të kryera nga Izraeli, pavarësisht se publikisht pretendojnë të kundërtën. Këtë e raporton Huffington Post, duke cituar disa burime, sipas të cilave administrata Biden ka muaj që vlerëson shkeljet e mundshme të ligjeve ndërkombëtare.

Në Departamentin e Shtetit, disa zyrtarë po hetojnë veprimet izraelite në Gaza që mund të përbëjnë shkelje. 

Ora 21:33
Gaza/ OKB: Nëse Izraeli sulmon Rafahun do të kishte pasoja të mëdha

1707856501_wtbrwbhwb.GIF

Antonio Guterres

Sekretari i Përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara, António Guterres tha sot se shpreson që bisedimet për një pauzë në luftën Izrael-Hamas të jenë të suksesshme dhe se ofensiva e Izraelit në Rafah të shmanget, duke paralajmëruar se do të kishte "pasoja shkatërruese".

Ora 12:34
Izraeli i përgjigjet Borrell: Kufizimi i furnizimit tonë me armë forcon Hamasin

Ministri i Jashtëm izraelit, Israel Katz

“Thirrjet për të kufizuar mbrojtjen e Izraelit vetëm sa e forcojnë Hamasin”. Kështu i është përgjigjur ministri i Jashtëm izraelit, Israel Katz, shefit të politikës së jashtme të BE-së, Borrell, i cili kërkoi të kufizohet furnizimi me armë për Izraelin.

Katz thotë se Izraeli i përmbahet "ligjeve ndërkombëtare të luftës dhe siguron lëvizjen e sigurt të civilëve në Gaza, ndryshe nga Hamasi që e pengon atë".

“Izraeli – përfundoi ai – është i vendosur të çmontojë Hamasin”.

Ora 12:29
Reuters: Franca propozon tërheqjen e Hezbollahut, ndërmjetësim për armëpushim me Izraelin

Franca i ka dorëzuar Libanit një propozim me shkrim që synon t'i japë fund armiqësive me Izraelin dhe të zgjidhë kufirin e diskutueshëm Liban-Izrael. Në një shkrim ekskluziv, agjencia e lajmeve Reuters, shkruan se Franca përmes këtij propozimi bën thirrje për tërheqjen e luftëtarëve, përfshirë njësinë elitare të Hezbollahut, 10 km (6 milje) nga kufiri.

Plani synon t'i japë fund luftimeve midis Hezbollahut të mbështetur nga Irani dhe Izraelit në kufi. Armiqësitë janë zhvilluar paralelisht me luftën në Gaza dhe po ushqejnë shqetësimet për një konflikt katastrofik dhe gjithëpërfshirës. Sipas Reuters, dokumenti iu dorëzua zyrtarëve të lartë të shtetit libanez përfshirë kryeministrin Najib Mikati nga ministri i jashtëm francez Stephane Sejourne javën e kaluar, thanë katër zyrtarë të lartë libanezë dhe tre zyrtarë francezë.

Ky propozim ka qëllimin e parandalimit të një konflikti "që rrezikon të dalë jashtë kontrollit" dhe zbatimin e "një armëpushimi të mundshëm" dhe në fund parashikon negociatat për përcaktimin e kufirit tokësor të diskutueshëm midis Libanit dhe Izraelit. Hezbollahu refuzon zyrtarisht negocimin e një de-përshkallëzimi deri në përfundimin e luftës në Gaza.

Ndërsa disa detaje të përpjekjeve të ngjashme ndërmjetësuese nga i dërguari i SHBA-së për Lindjen e Mesme Amos Hochstein kanë qarkulluar javët e fundit, detajet e plota të propozimit me shkrim francez të dorëzuar në Liban nuk janë raportuar më parë.

Plani me tre hapa

Plani me tre hapa parashikon një proces 10-ditor të de-përshkallëzimit që përfundon me negociatat për kufirin. Një burim diplomatik francez i tha Reuters tha se propozimi i ishte bërë qeverive të Izraelit, Libanit dhe Hezbollahut. Plani propozon se grupet e armatosura libaneze dhe Izraeli do të ndërpresin sulmet kundër njëri-tjetrit, duke përfshirë sulmet ajrore izraelite në Liban. Propozimi kujton një armëpushim që i dha fund një lufte midis Hezbollahut dhe Izraelit në vitin 1996, si dhe rezolutën 1701 të Këshillit të Sigurimit të OKB-së që i dha fund luftës së vitit 2006.

Plani parashikon tre hapa gjatë 10 ditëve. Sipas planit, të dy palët do të ndërpresin operacionet ushtarake në hapin e parë. Brenda tre ditësh, hapi i dytë parashikon që grupet e armatosura libaneze të tërhiqnin forcat luftarake të paktën 10 km në veri të kufirit dhe Libani do të fillonte dislokimin e ushtarëve në jug.

Si hap i tretë, brenda 10 ditëve, Libani dhe Izraeli do të rifillonin negociatat për përcaktimin e kufirit tokësor "në mënyrë graduale" dhe me mbështetjen e forcës paqeruajtëse të OKB-së UNIFIL. Ata gjithashtu do të angazhohen në negociata për të siguruar krijimin e një zone të lirë nga çdo grup i armatosur joshtetëror midis kufirit dhe lumit Litani.

Hezbollahu ka sinjalizuar më parë se mund të mbështesë shtetin që negocion një marrëveshje me Izraelin për të zgjidhur statusin e zonave të diskutueshme në kufi në dobi të Libanit. Një nga çështjet që duhet trajtuar është financimi për ushtrinë libaneze, e dobësuar rëndë nga një krizë e rëndë financiare në Liban. Propozimi kërkon një përpjekje ndërkombëtare për të mbështetur vendosjen e ushtrisë libaneze me "financim, pajisje, trajnim".

Ora 07:42
Apeli i Kinës drejtuar Izraelit: Ndaloni sa më shpejt operacionin ushtarak në Rafah, shmangni një katastrofë humanitare

Kina i ka bërë thirrje Izraelit që të ndalojë sulmet në Rafah, në jug të Rripit të Gazës, "sa më shpejt të jetë e mundur".

“Ne duhet të parandalojmë një katastrofë humanitare edhe më të rëndë", tha zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme në një deklaratë.

Ora 07:39
Houthit goditën një anije tregtare me destinacion Iranin

1706777680_houthi.PNG

Houthi-t lëshuan dy raketa në një anije tregtare me destinacion Iranin, një vend mbështetës i grupit rebel jemenas, duke shkaktuar dëme të vogla dhe pa lëndime. Lajmi u raportua nga autoritetet ushtarake amerikane. Sulmi është i pari kundër një anijeje të nisur për në Iran që kur Houthis filluan sulmet ndaj anijeve ndërkombëtare në Detin e Kuq pas luftës Izrael-Hamas në Gaza.

"Militantët Houthi të mbështetur nga Irani hodhën dy raketa nga zonat e tyre të kontrolluara të Jemenit drejt Bab al-Mandeb. "Të dyja raketat u hodhën drejt MV Star Iris, një anije tregtare me flamur nga Ishujt Marshall në pronësi greke duke kaluar tranzit në Detin e Kuq duke transportuar misër nga Brazili. Vërehet se destinacioni i MV Star Iris është Bandar Iman Khomeini, Iran," thotë Komanda Qendrore e SHBA në X.

Zëdhënësi ushtarak i Houthis, Yahya Saree, tha në një deklaratë televizive se anija ishte amerikane, por gjurmuesit e anijeve detare thanë se anija me flamurin e Ishujve Marshall ishte në pronësi greke.

Star Iris kishte transportuar një ngarkesë misri nga Brazili në Iran, sipas CentCom dhe analizave të gjurmimit të anijeve nga të dhënat dhe grupi analitik Kpler.

LEXO KËTU: SKEDA/ Kush janë rebelët Houthi dhe pse po sulmojnë anijet në Detin e Kuq?

SI.E./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Basha akuzon se ka aleancë PS-Rithemelimi kundër SPAK, e besoni?×

Lajmi i fundit

Berat/ Pasi u konfliktuan me 22-vjeçarin i dogjën orendi në ballkonin e banesës së tij, arrestohen 2 vëllezërit

Berat/ Pasi u konfliktuan me 22-vjeçarin i dogjën orendi në ballkonin e banesës së tij, arrestohen 2 vëllezërit