Lufta Izrael-Hamas/ Netanyahu shpreson për një zgjidhje të shpejtë, vonesa në armë nga SHBA

Lufta Izrael-Hamas/ Netanyahu shpreson për një zgjidhje të shpejtë, vonesa në armë nga SHBA

1718531667_benjaminnetanyahu.JPG

Foto: Benjamin Netanyahu

Kryeministri izraelit, Benjamin Netanyahu, ka deklaruar se e vlerëson mbështetjen e administratës Biden, por ka denoncuar një "ulje dramatike" të armëve që vijnë nga Amerika dhe shpreson që çështja e vonesave në dërgimin e armëve nga Shtetet e Bashkuara "do të zgjidhet në të ardhmen e afërt."

Duke folur në mbledhjen e përjavshme të qeverisë në Jerusalem, Netanyahu tha se "disa dërgesa kanë mbërritur, por shumica e armatimeve kanë mbetur prapa", raportojnë mediat izraelite.

Pas muajsh pa përparim, Netanyahu përsëriti se kishte vendosur ta bënte publike këtë çështje për "të mirën e Izraelit", edhe pse ishte i vetëdijshëm se do të vihej nën "sulme personale nga brenda dhe jashtë" vendit.


Lajmi kryesor:

Lufta në Gaza/ Media: Hezbollahu po merr armë nga Irani nëpërmjet aeroportit të Bejrutit! Izraeli intensifikon bombardimet dhe sulmet ajrore në Rafah


Xh.K/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Hapësirat publike në plazhe, sipas jush janë:×

Lajmi i fundit

Kujdes, periudhë grindje! Sukses në punë për shenjat…/Horoskopi javor 15-21 korrik nga Jorgo Pulla

Kujdes, periudhë grindje! Sukses në punë për shenjat…/Horoskopi javor 15-21 korrik nga Jorgo Pulla