Dita e 4 e luftës, parashikohen bisedime, pritet takim Kiev Moskë por luftimet nuk ndalen ne terren! Putin alarmon botën: Në gatishmëri forcat bërthamore! Ja cfarë ndodhi në Kiev

Në ditën e katërt të luftimeve, Ukraina ka rënë dakord për zhvillimin e bisedimeve me Rusinë në Bjellorusi në Pripyat një qytet i braktisur, pranë kufirit Ukrainë-Bjellorusi. Bisedimet Ukrainë-Rusi zhvillohen të hënën në mëngjes, tha Zëvendësministri i Brendshëm i Ukrainës, Evgeny Yenin.

Nga ana tjetër, Presidenti rus Vladimir Putin ka urdhëruar ushtrinë ruse të vendosë në gatishmëri të plotë sistemin e saj të mbrojtjës ndaj forcave bërthamore, niveli më i lartë i gatishmërisë për Forcat Raketore Strategjike të Rusisë.

Deri më tani sipas Ministrisë së Shëndetësisë së Ukrainës, 352 persona kanë humbur jetën, përfshirë 14 fëmije. Sakaq, raportohet se 1,684 të tjerë janë plagosur, mes të cilëve 16 janë fëmijë.

Për herë të parë në histori BE do të dërgojë 450 milionë euro për Ukrainën, një vendimmarrje që është konsideruar "e vështirë" nga Ursula Von Der Leyen. Gjithashtu BE po diskuton për mbylljen e hapësirës së saj ajrore për Rusinë, ku përfshihen edhe avionët privat të oligarkëve rus.

Duke folur me zyrtarë të lartë ushtarakë, duke përfshirë ministrin e Mbrojtjes Sergei Shoigu, ai tha se vendet perëndimore kishin ndërmarrë "veprime jo miqësore" ndaj Rusisë dhe kishin vendosur "sanksione të paligjshme".

“Zyrtarët e lartë në vendet udhëheqëse të NATO-s i kanë lejuar vetes të bëjnë komente agresive për vendin tonë, prandaj urdhëroj ministrin e Mbrojtjes dhe shefin e Shtabit të Përgjithshëm të Forcave të Armatosura të vendosin Forcën e Parandalimit të Ushtrisë Ruse në gatishmëri luftarake”, tha Putin.

Këtë lëvizje, SHBA e ka quajtur të papranueshme.

Çfarë do të thotë kjo lëvizje e Rusisë? Ngritja e një alarmi të tillë është një mënyrë që Moska të dërgojë një paralajmërim. Kalimi në statusin e alarmit ka të ngjarë ta bëjë më të lehtë lëshimin e armëve brthamore dhe më shpejt. Por kjo nuk do të thotë se ekziston një synim aktual për t'i përdorur ato. Rusia ka stokun më të madh të armëve bërthamore në botë, por gjithashtu NATO ka mjaftueshëm për të shkatërruar Rusinë nëse ato do të përdoreshin. Por qëllimi i Putin, sipas analistëve të huaj, ka të ngjarë të përpiqet të pengojë mbështetjen e NATO-s për Ukrainën.

Ndërkohë, në ditën e katërt të luftimeve, Ukraina pretendon se 4,300 rusë kanë vdekur, ndërsa si pasojë e bombardimeve kanë humbur jetën 210 civilë ukrainas. Ukraina ka ngritur një padi kundër Rusisë për gjenocid në Gjykatën Ndërkombëtare të Drejtësisë të OKB-së në Hagë , tha presidenti Volodymyr Zelenskiy. Ai  pretendon se Rusia ka bombarduar kopshte, zona të banuara dhe zona të infrastrukturës joushtarake. Për të ndëshkuar Rusinë, BE, SHBA dhe aleatët e tyre do të ndërpresin një numër bankash ruse nga sistemi kryesor ndërkombëtar i pagesave, Sëift. Ata gjithashtu do të ngrijnë asetet e bankës qendrore të Rusisë.

Çfarë ka ndodhur të dielën në terren

·         Presidenti rus Vladimir Putin urdhëroi komandën e tij ushtarake të vendosë forcat e parandalimit bërthamor në gatishmëri të lartë, në përgjigje të atyre që ai i quajti “deklarata agresive” nga vendet e NATO-s. SHBA-të e dënuan urdhrin dhe thanë se Putini po “prodhonte kërcënime që nuk ekzistojnë për të justifikuar agresionin e mëtejshëm”.

·         Ukraina ka rënë dakord për bisedimet e paqes me Rusinë “pa parakushte”. Presidenti ukrainas tha se nuk kishte besim se do të kishte ndonjë përparim, se do të përpiqen në mënyrë që asnjë qytetar i Ukrainës të mos ketë dyshime se elesnky u përpoq ta ndalojë luftën kur kishte edhe një shans”.

·         Kryeqyteti i Ukrainës, Kiev, mbetet në duart e Ukrainës, pasi Rusia është përballur me një sërë pengesash ushtarake.

·         BE do të blejë armë për Ukrainën. Shumë vende evropiane po i ofrojnë ndihmë ushtarake Ukrainës ndërsa ajo lufton pushtimin rus, duke përfshirë Suedinë, e cila nuk ka dërguar armë në një vend në konflikt të armatosur që nga pushtimi i Finlandës nga Bashkimi Sovjetik në vitin 1939.

·         BE planifikon gjithashtu të mbyllë hapësirën e saj ajrore për avionët rusë, duke përfshirë avionët privatë të oligarkëve rusë dhe të ndalojë kanalet televizive RT dhe Sputnik të mbështetur nga shteti rus.

·         Këshilli i Sigurimit i OKB-së ka bërë thirrje për një seancë të posaçme urgjente të asamblesë së përgjithshme në përgjigje të pushtimit rus të Ukrainës, duke shënuar herën e parë në 40 vjet që këshilli bën një kërkesë të tillë.

·         Agjencia e OKB-së për refugjatët ka thënë se më shumë se 368,000 njerëz janë larguar nga Ukraina në vendet fqinje. Deri në 4 milionë njerëz mund të bëhen refugjatë nëse situata vazhdon të përkeqësohet, referon OKB.

·         Aleatët perëndimorë kanë rënë dakord të bllokojnë aksesin e Rusisë në sistemin ndërkombëtar të pagesave bankare Swift.

·         Organizata Botërore e Shëndetësisë paralajmëroi se mijëra jetë janë në rrezik nga rënia e furnizimeve të Ukrainës.

·         Papa Françesku tha se ishte “zemërthyer” nga lufta dhe dukej se kishte vënë në shënjestër Putinin duke dënuar njerëzit që “besojnë në logjikën djallëzore dhe perverse të armëve”.

·         Mbretëria e Bashkuar do të dërgojë 40 milion £ shtesë në ndihmë humanitare në Ukrainë, ndërsa SHBA tha se po dërgon gati 54 milion dollarë në ndihmë të re humanitare

·         Zëvendësministrja e Mbrojtjes e Ukrainës, Hanna Malyar, pretendoi se forcat ruse kanë humbur rreth 4,300 ushtarë, një shifër që nuk ishte e mundur të verifikohej në mënyrë të pavarur.

·         Policia ruse arrestoi më shumë se 1,400 njerëz në protestat kundër luftës të dielën, tha një organizatë e pavarur monitoruese, duke e çuar numrin e arrestimeve për goditjen në mbi 4,000.

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 01:00
Ukraina: Sulme të suksesshme me dron kundër forcave ruse

Ushtria ukrainase ka pretenduar sulme të suksesshme nga forcat e saj të dronëve të prodhuar nga Turqia kundër forcave ruse.
Të dielën, Forcat e Armatosura të Ukrainës publikuan pamjet që tregonin shkatërrimin e armaturës nga një dron dhe thanë se ajo ishte kryer kundër një sistemi raketor rus BUK tokë-ajër.
Valerii Zaluzhnyi, Komandanti i Përgjithshëm i Forcave të Armatosura, tha se sulmi me dron ndodhi pranë qytetit Malyn, 100 kilometra (rreth 62 milje) në veriperëndim të Kievit.
Qeveria ukrainase filloi të marrë dronët Bayraktar TB2 nga Turqia vitin e kaluar.
 

Ora 00:47
Sulmi rus mbi Ukrainën e ka bashkuar Evropën me shumë se kurrë

1523896116_keperkosoven.jpg

Dhuna në terren në Ukrainë dhe fakti që BE-ja i sheh veprimet e Vladimir Putin si një sulm ndaj stabilitetit dhe sigurisë më të gjerë evropiane ka fokusuar mendjet në BE.

Po funksionon në një mënyrë shumë më të shpejtë, më të bashkuar nga sa shohim normalisht.
BE-ja njoftoi sot për herë të parë se do të blejë armë dhe do t’i dorëzojë ato në një vend në konflikt, Ukrainë.

Fjalët “i paprecedentë” dhe “çast vendimtar” janë diçka që po e dëgjoni shumë në Bruksel për momentin, por në fakt është e rëndësishme.
Gjatë fundjavës, Gjermania u bë me të vërtetë titujt kryesorë në të gjithë Evropën, duke e kthyer plotësisht politikën e saj moderne të mbrojtjes.
Tradicionalisht është shumë e lodhur nga përfshirja në konflikt ushtarak për shkak të historisë së saj në Luftën e Dytë Botërore.
Tani po thotë se do të dërgojë armë direkt në Ukrainë dhe do të investojë masivisht në ushtrinë e saj, gjë që do të vijë si një lehtësim për aleatët e NATO-s.
Por një nga shqetësimet në Bruksel sonte është se për shkak të këtij koordinimi në Perëndim dhe për shkak të nivelit të sanksioneve të vendosura, nëse Vladimir Putin tani ndihet në disavantazh, çfarë mund të bëjë më pas?

Ora 00:30
4000 trupat e ushtrisë amerikane të dislokuara në Evropë kanë zgjatur mandatin e qëndrimit

Më shumë se 4,000 trupa të ushtrisë amerikane që u dislokuan në Evropë në baza të përkohshme tani do të zgjasin qëndrimitn e tyre - me gjasë për disa javë - si pjesë e përpjekjes së SHBA për të siguruar aleatët e Evropës Lindore gjatë krizës aktuale në Ukrainë.
Ekipi luftarak i Brigadës së Parë të Blinduar i Divizionit të Parë të Këmbësorisë ishte planifikuar të kthehej në SHBA muajin e ardhshëm pas një turneu nëntë-mujor në Evropë. Por ekipi tani do të qëndrojë dhe do të vazhdojë misionet e trajnimit dhe parandalimit me kombet që mund të përfshijnë Poloninë, Rumaninë dhe Balltikun.
"Unë nuk dua të spekuloj për një afat kohor, por të jeni të sigurt se do të jetë vetëm për aq kohë sa ato nevojiten," tha John Tomassi, një zëdhënës i Ushtrisë në Evropë, për CNN në një email.
Përveç brigadës, ka edhe trupa shtesë mbështetëse që do të zgjerohen. 
 

Ora 00:18
Bisedime Ukrainë-Rusi? Johnson nuk ka besim te Putin

Kryeministri i Mbretërisë së Bashkuar Boris Johnson “dyshon” për “sinqeritetin” e presidentit rus Vladimir Putin në hyrjen në bisedime me Ukrainën.
Bisedimet midis përfaqësuesve ukrainas dhe rusë do të fillojnë në kufirin me Bjellorusinë të hënën në mëngjes me orën lokale, sipas zyrtarëve ukrainas.
 
Duke folur me gazetarët në Katedralen Katolike të Ukrainës në Londër të dielën, Johnson tha se Putini “ka vendosur të zhvillojë një luftë të zgjedhur kundër popullit të Ukrainës”.
 
Nëse ai dëshiron të ndalojë, nëse dëshiron të tërhiqet, nëse dëshiron të negociojë, ky është një lajm shumë i mirë. Unë kam dyshimet e mia, duhet t’ju them. Asgjë që kam parë deri më tani në sjelljen e tij nuk më bën të mendoj se ai mund të jetë i sinqertë”, tha Johnson.

Ora 22:36
Sulmet ruse në Ukrainë, deri tani 352 viktima, mes tyre 14 fëmijë! Ministria e Shëndetësisë: 1,684 të plagosur, mes tyre 16 fëmijë

1645997851_126299KIEVBLAST220225AP1645790622147.jpeg

Prej katër ditësh Rusia po sulmon Ukrainën. Deri më tani sipas Ministrisë së Shëndetësisë së Ukrainës, 352 persona kanë humbur jetën, përfshirë 14 fëmije. Sakaq, raportohet se 1,684 të tjerë janë plagosur, mes të cilëve 16 janë fëmijë.

Ora 22:21
BE-ja pranon të marrë refugjatë ukrainas për 3 vjet pa aplikura për azil

BE-ja ka rënë dakord unanimisht midis të gjitha vendeve anëtare për të pranuar refugjatë ukrainas deri në tre vjet pa u kërkuar atyre që të aplikojnë fillimisht për azil, tha ministri i brendshëm gjerman.

Rreth 18 milionë ukrainas pritet të preken nga konflikti në aspektin humanitar dhe rreth katër milionë të ikin nga vendi, tha më herët sot Janez Lenarcic, komisioneri për ndihmën humanitare dhe menaxhimin e krizave.

Agjencia e OKB-së për refugjatët thotë se numri i njerëzve që ikin nga Ukraina tani ka arritur në 368,000, me shumë në Poloni, Rumani, Hungari, Moldavi dhe Sllovaki.

Kryeministrja e Moldavisë Natalia Gavrilita vizitoi të shtunën pikën kufitare të Palancas, ku janë ngritur një fshat çadrash dhe objekte mjekësore.

“Në këto ditë të zeza për Ukrainën, ne qëndrojmë pranë qytetarëve të saj”, shkroi ajo në Tëitter. "Moldavia do të ndihmojë ata që kanë nevojë për tranzit ose strehim të sigurt. Ne jemi me ju Ukrainë!"

Ora 22:17
Franca thirrje qytetarëve të saj: Largohuni nga Rusia

Franca ka "rekomanduar fuqimisht" që çdo shtetas i saj aktualisht në Rusi të largohet "pa vonesë". Kjo vjen pasi Bashkimi Evropian njoftoi se po mbyllte të gjithë hapësirën e tij ajrore për avionët rusë.

Në një deklaratë në faqen e internetit të Ministrisë Franceze për Evropën dhe Punët e Jashtme thuhet: "Për shkak të kufizimeve në rritje në trafikun ajror midis Rusisë dhe Evropës, rekomandohet fuqimisht që francezët që kalojnë nëpër Rusi (turistët, vizitorët, studentët, profesionistët në mision ) të marrë masa për t'u larguar nga vendi pa vonesë me lidhje ajrore ekzistuese."

Ai gjithashtu këshilloi qytetarët që të shtyjnë çdo udhëtim të ardhshëm në Rusi.

Ora 22:00
Pushtimi rus i Ukrainës, Borrell: Kriza mund të përhapet edhe në vendet tjera përfshirë Ballkanin Perëndimor​

1641249756_borrell.jpg

Shefi i politikës së jashtme të Bashkimit Evropian, Josep Borrell, tha sot se shtetet e BE-së janë të shqetësuara se kriza e shkaktuar nga pushtimi rus i Ukrainës mund të përhapet në vendet fqinje, duke përfshirë Moldavinë, Gjeorgjinë dhe Ballkanin Perëndimor.

"Ne jemi të shqetësuar për atë që mund të ndodhë në rajon," tha Borrell në një konferencë për media në Bruksel pas një takimi virtual të ministrave të jashtëm të BE-së mbi krizën që po mbizotëron në Ukrainë.

"Ne kemi frikë se Rusia nuk do të ndalet në Ukrainë dhe ndikimi rus mund të fillojë të funksionojë në vendet fqinje”, tha Borrell.

Si përgjigje ndaj krizës në Ukrainë, BE-ja për herë të parë në histori ka njoftuar se do të përdorë fondet e saj për të ndihmuar ushtarakisht ukrainasit.

Ora 21:38
Protestojnë kundër sulmeve ndaj Ukrainës, rreth 6 mijë të arrestuar në Rusi

1645994435_j.JPG

5,794 persona janë arrestuar nga autoritetet ruse për protestat e zhvilluara kundër sulmeve në Ukrainë. Sipas autoriteteve ruse, për demostratat e mëdha duhet kërkuar leje, ndërsa protestuesit duhet të paraqesin një kërkesë 10-15 ditë përpara organizimeve. Autoritetet shprehen se pjesëmarrja në këto protesta është e paligjshme.

Ora 21:35
FOTO/ '85 orë rezistencë', Zelensky I buzëqeshur  krah ministrit të tij të mbrojtjes: Kievi nuk i ul armët, po fitojmë

 

1645995987_1645993740Sequence0300290822Still016.jpgNjë foto e presidentit të Ukrainës, Zelensky dhe ministrit të Mbrojtjes, Oleksii Reznikov është postuar në llogarinë e ministrit, ku duken të buzëqeshur duke dhënë sinjale pozitive për të gjithë rezistencën e popullsisë së Ukrainës. Pas 85 orë mbrojtje nga ushtarët dhe bombardimet ruse, ministri Reznikov shkruan se deri tani ia kanë dalë të mos e lëshojnë Kievin dhe se nuk do i ulin armët deri në fund.

"85 orë mbrojtje. Frikësimi i Ukrainës është i pavend. Është e pamundur të thyesh mbrojtësit tanë, për më tepër është e pamundur ta bësh Kievin të lërë armët. Kohët janë të vështira, por do të kalojnë. Nuk është shumë vonë", shkruan ministri i mbrojtjes.

 

Ora 21:05
BE do t'i dhurojë Ukrainës 450 milionë euro armatime

1645992457_APTOPIXUkraineTensions26107.jpg

Bashkimi Europian do të dhurojë për herë të parë, 450 milionë euro armatime për Ukrainën, e cila prej katër ditësh është nën pushtimin rus.

 “Për herë të parë ndonjëherë, Bashkimi Evropian do të financojë blerjen dhe dërgimin e armëve dhe pajisjeve të tjera në një vend që është i sulmuar”, tha presidentja e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen.

Masa e BE-së vjen pasi Franca, Gjermania dhe vende të tjera të shtunën njoftuan se do të dërgojnë pajisje ushtarake në Ukrainë. Kryeministrja daneze Mette Frederiksen tha të dielën se Danimarka do t'i dhuronte Ukrainës deri në 2700 antitanke, ndërsa Suedia u zotua të jepte 5000 antitanke.

Ora 20:52
VIDEO e frikshme, raketat dhe bombardimet ndriçojnë qiellin e Ukrainës gjatë natës

Një video  e frikshme vjen nga qyteti Kahovka në Ukrainë, ku po zhvillohen edhe betejat më të ashpra mes ushtarëve rus dhe ukrainas në juglindje të vendit. Gjatë natës në qiell janë parë me dhjetëra raketa që ndriçojnë qiellin. Është e paqartë nëse raketat janë bombardimet ruse apo kundërpërgjigjet e ukrainasve, por gjendja në atë qytet është e frikshme dhe e trishtw, ku jetwt e banorëve janë në rrezik.

Ora 20:40
Sulmet ruse në Ukrainë, Europa përballet me krizë humanitare! Mbi 7 milionë ukrainas pritet të shkojnë drejt vendeve të BE-së

 

Komisioneri për Ndihmën Humanitare dhe Menaxhimin e Krizave të Mëdha, Janez Leanarcic, ka deklaruar se Europa po përballet me një krizë të madhe humanitare pasi shumë njerëz po zhvendosen nga Ukraina për shkak të pushtimit rus. Sipas tij, rreth 7 milionë persona mund të largohen nga Ukraina për në vendet BE-së.

"Ne jemi dëshmitarë të asaj që mund të bëhet kriza më e madhe humanitare në kontitentin tonë europian në shumë e shumë vite. 18 milionë ukrainas pritet të preken nga konflikti në aspektin humanitar dhe rreth katër milionë të tjerë mund të ikin nga vendi. Duhet të përgatitemi për këtë lloj emergjence, e cila ka përmasa historike."-tha Lenarcic.

Sipas BBC, deri tani thuhet se 368 mijë ukrainas janë larguar nga vendi i tyre drejt Polonisë, Rumanisë, Hungarisë, Moldavisë e Sllovakisë.

Ora 20:34
FOTO/ SHBA mbylli hapësirën ajrore për Rusinë, kthehet pas avioni i parë rus, u nis nga Moska për në New York

Një avion rus me linjë nga Moska në New York është kthyer pas pasi SHBA ka mbyllur hapësirën e saj ajrore për çdo linjë udhëtimi të avionëve rus.

Avioni rus, duket se lajmin për mbylljen e hapësirës ajrore do e ketë marrë pasi të jetë nisur pasi kur i është afruar SHBA është detyruar të kthehet sërish pas për në Moskë.

SHBA mbylli hapësirën e saj ajrore për Rusinë duke kundërshtuar sulmin e saj ndaj Ukrainës

1645990263_Sequence03.00160603.Still016.jpg

Me te kuqe avioni rus që është kthyer pas nga SHBA dhe po shkon sërish në Moskë. Me vijë blu rruga që ka ndjekur avioni rus
Ora 19:41
BE sanksione edhe ndaj Bjellorusisë

“Ne do të godasim edhe agresorin tjetër në këtë luftë: regjimin e Lukashenkos. Ai është bashkëpunëtor në këtë sulm të egër ndaj Ukrainës”. Kështu deklaroi presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, në një konferencë për shtyp me Përfaqësuesin e Lartë të BE-së për Politikë të Jashtme, Josep Borrell. "Ne gjithashtu do të zgjerojmë kufizimet e eksportit që kemi futur për mallrat me përdorim të dyfishtë për Rusinë në Bjellorusi," shpjegoi ai.

Ora 19:29
Suedia do të dërgojë 5 mijë antitanke në Ukrainë, kryeministrja: Mbështetje për tu mbrojtur kundër Rusisë

1645986743_1200630621a7938e41b5.jpg

Suedia njofton se do të dërgojë pajisje ushtarake dhe ndihma të tjera në Ukrainë, shtet i cili prej katër ditësh është nën pushtimin rus. Kryeministrja e Suedisë, Magdalena Andersson tha se do të dërgojnë në Ukrainë 5 mijë antitanke dhe 5 mijë helmeta.

"Mbështesim Ukrainën për tu mbrojtur kundër Rusisë."-tha Anderson.

Ora 19:04
BE ndërpritet transmetimi i mediave ruse Russia Today dhe Sputnik: Po dezinformojnë

Bashkimi Evropian ka ndaluar mediat ruse të lajmeve Russia Today dhe Sputnik. Përfaqësuesi i Lartë i BE-së për Punët e Jashtme dhe Politikën e Sigurisë njoftoi se blloku do të ndalonte të dy mediat në një përpjekje "për të luftuar" dezinformimin rus.

“Sot ne po ndërmarrim një hap vendimtar për të mbyllur transmetimin për manipulimin e informacionit të rusëve në Evropë, duke ndaluar transmetimin e Rusisë Sot dhe Sputnik në Bashkimin Evropian”, tha Borrell.

Ora 18:28
BE mbyll hapësirën ajrore për Rusinë, përfshirë avionët privatë të oligarkëve

Presidentja e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen konfirmoi se Bashkimi Evropian po mbyll hapësirën ajrore të BE-së për Rusinë.

“Ne po propozojmë një ndalim të të gjithë avionëve në pronësi ruse, të regjistruara në Rusi dhe të kontrolluara nga Rusia. Këta avionë nuk do të jenë më në gjendje të ulen, të ngrihen ose të fluturojnë mbi territorin e Bashkimit Evropian. Kjo do të zbatohet për çdo aeroplan”, tha von der Leyen.

“Hapësira jonë ajrore do të jetë e mbyllur për çdo avion rus. Dhe kjo përfshin edhe avionët privatë të oligarkëve”, tha ajo.

Shumë vende evropiane kishin mbyllur tashmë hapësirën e tyre ajrore për linjat ajrore dhe avionët rusë që nga e diela, duke përfshirë Gjermaninë, Francën dhe Italinë.  

Ora 18:19
Bjellorusia 'harron' premtimin, del garant për mbajtjen e bisedimeve Kiev-Moskë, por lëshon raketa bombardues mbi Ukrainë

Edhe pse Bjellorusia doli garant për mbajtjen e bisedimeve mes Ukrainës dhe Rusisë dhe se delegacionin ukrainas nuk do të sulmohet, duket se e ka harruar këtë gjë brenda orës, pasi ka lëshuar raketa bombarduese mbi Ukrainën. Raketat Iskander u lëshuan nga Bjellorusia në Ukrainë rreth orës 17:00 thotë një këshilltar i ministrit të brendshëm të Ukrainës.

Kjo vjen pasi zyra e Presidentit Zelensky njoftoi sot se zyrtarët ukrainas dhe rusë do të takohen për bisedime në kufirin Bjellorusi me Ukrainën.

“Iskanderët u nisën kundër Ukrainës nga afërsia e Mozyr”, ka shkruar ai. "Kjo do të thotë se ata kanë sjellë vdekjen diku... kështu që ky është lloji i armëpushimit që ne kemi?"

Një deklaratë ukrainase më herët tha se udhëheqësi bjellorus Alexander Lukashenko kishte "marrë përgjegjësinë për të siguruar që të gjithë avionët, helikopterët dhe raketat e stacionuara në territorin bjellorus të qëndrojnë në terren gjatë udhëtimit, bisedimeve dhe kthimit të delegacionit ukrainas".

Ora 17:53
Për herë të parë në histori, BE do të dërgojë armë për Ukrainën

Bashkimi Evropian ka njoftuar se synon të fillojë dërgimin e armëve në Ukrainë, hera e parë në historinë e tij që ndërmerr një hap të tillë.

Duke folur në një konferencë për shtyp këtë pasdite, presidentja e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen tha se masa shënoi një "moment ujëmbledhës".

Ajo njoftoi gjithashtu një sërë sanksionesh të reja që synojnë Rusinë dhe Bjellorusinë, dhe një ndalim që Rusia të përdorë hapësirën ajrore evropiane.  

Ora 17:33
Japonia ngrin asetet e Putin, i bashkohet SHBA për nxjerrjen e bankave ruse nga SWIFT  

Japonia do të ngrijë asetet financiare të presidentit rus Vladimir Putin "dhe zyrtarëve të tjerë kyç të qeverisë" pas pushtimit rus të Ukrainës, tha kryeministri Kishida Fumio.

Kryeministri tha se veprimet e Rusisë janë një shkelje e ligjit ndërkombëtar që Japonia e dënon fuqishëm dhe se një përgjigje e bashkuar ishte e nevojshme për të mbrojtur rendin ndërkombëtar.

Kryeministri Fumio gjithashtu "tregoi se Japonia do t'i bashkohet Shteteve të Bashkuara dhe vendeve evropiane në bllokimin e bankave të zgjedhura ruse nga rrjeti ndërkombëtar i pagesave SWIFT".

Kryeministri tha gjithashtu se Japonia do të sigurojë një ndihmë humanitare shtesë prej 100 milionë dollarësh për popullin e Ukrainës.

Ora 17:32
Ambasadorja e Ukrainës në SHBA: Gati për bisedime, por jo të dorëzohemi! Zelensky i sigurt sa vendi ynë, zgjodhi të drejtojë kombin në këtë moment të vështirë

Ambasadorja e Ukrainës në SHBA, Oksana Markarova  përshëndeti lajmin e bisedimeve me Rusinë si një mënyrë e mundshme për t'i dhënë fund pushtimit rus të Ukrainës, por shtoi se vendi i saj "nuk është gati të dorëzohet".

Markarova tha se fokusi i Ukrainës ka qenë gjithmonë në përdorimin e diplomacisë për të zgjidhur konfliktin me Rusinë.

“Presidenti ynë, që nga fillimi, edhe para fillimit të luftës, gjithmonë ishte i fokusuar në zgjidhjen diplomatike”, tha Markarova.

“Dhe edhe pasi filloi lufta, ai në fakt bëri thirrje për bisedime paqeje gjatë gjithë kohës, por ai gjithmonë thoshte, ne jemi gati për bisedime paqeje, ne nuk jemi gati të dorëzohemi,” tha ajo.

Markarova gjithashtu i bëri thirrje Perëndimit që të ofrojë më shumë ndihmë ushtarake për ushtrinë ukrainase dhe i shtyu SHBA-në dhe aleatët e saj të lëshojnë sanksione të mëtejshme ndaj Rusisë.

 Markarova u bëri thirrje gjithashtu bizneseve amerikane të konsiderojnë largimin nga bizneset dhe institucionet financiare ruse.

Lidhur me sigurinë e presidentit ukrainas Volodymyr Zelensky, ajo tha se ai është "po aq i sigurt sa vendi ynë".

 “Ai është po aq i sigurt sa vendi ynë, dhe kjo është zgjedhja që bëri për të qëndruar në Kiev, për të qëndruar në Ukrainë dhe për të udhëhequr kombin në këtë moment shumë të vështirë,” tha Markarova. 

Ora 17:23
Rusët bombardojnë avionin ukrainas, më të madh në botë për mallrat! Ministri i Jashtëm: Nuk shkatërroni dot ëndrrat tona

Aeroplani më i madh i mallrave në botë, Antonov An-225 Mriya 'Ëndrra" e Ukrainës , së bashku me disa avionë të tjerë gjigantë u shkatërruan nga një sulmi rus në aeroportin Antonov në Kiev.  Për këtë sulm ka reaguar edhe ministri i jashtëm i Ukrainës, Dmytro Kuleba i cili tha se rusëm mund të shkatërrojnë avionin më të madh në botë  për mallrat, por jo ëndrrat ë Ukrainës për një shet të lirë dhe demokratik.

"Ky ishte avioni më i madh në botë, AN-225 "Mriya" ("Ëndrra" në ukrainisht). Rusia mund të ketë shkatërruar 'Mriya' tonë. Por ata kurrë nuk do të jenë në gjendje të shkatërrojnë ëndrrën tonë për një shtet të fortë, të lirë dhe demokratik evropian. Ne do të triumfojmë", shkruan Kuleba.

Avioni më i madh në botë, AN-225 "Mriya"
Ora 16:36
Protestojnë kundër luftës në Ukrainë, mbi 900 qytetarë të arrestuar në Rusi, momentet kur përplasen me policinë (FOTO)

Mbi 900 qytetarë që protestojnë kundër luftës në Ukrainë, janë arrestuar nga policia në Rusi. Sipas BBC, protestat janë zhvilluar në 44 qytete në të gjithë Rusinë. Protestat sot në Rusi përkojnë me përvjetorin e shtatë të vrasjes së politikanit opozitar, kritikut të Putin, Boris Nemetsov. Një nga vendet më të mëdha ku është protestua, është Shën Petersburg-u. Siç shihet në pamje te publikuara, policia përplaset me protestuesit dhe i shoqëron ato.

Ora 16:27
Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s: Lëvizjet e Putin-it të rrezikshme dhe të papërgjegjshme! Ukraina është një shtet sovran

1645975786_h54669797.jpg

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, ka deklaruar se paralajmërimi i Putin-it për të vendosur në gatishmëri forcat bërthamore, është një hap i rrezikshëm dhe i papërgjegjshëm. Sipas Stoltenberg, kjo shton agresivitetin rus mbi Ukrainën.

"Po bëhet luftë kundër një kombi të pavarur dhe sovran, duke e pushtuar atë plotësisht. Kjo e bën situatën shumë serioze ndërsa lëvizjet e Putin-it janë të rrezikshme dhe të papërgjegjshme." - tha Stoltenberg.

Ora 16:26
Bisedimet Ukrainë-Rusi zhvillohen të hënën

Zëvendësministri i Brendshëm i Ukrainës, Evgeny Yenin thotë se bisedimet mes delegacioneve ruse dhe ukrainase do të zhvillohen të hënën në mëngjes me orën lokale.

Zyra e Presidentit Volodymyr Zelensky tha se presidenti i Bjellorusisë, Aleksander Lukashenko e telefonoi presidentin ukrainas të dielën.

“Politikanët kanë rënë dakord që delegacioni ukrainas do të takohet me delegacionin rus pa parakushte në kufirin ukrainas-bjellorusi, pranë lumit Pripyat”, tha zyra e tij.

“Aleksander Lukashenko ka marrë përgjegjësinë për të siguruar që të gjithë avionët, helikopterët dhe raketat e stacionuara në territorin Bjellorusi do të qëndrojnë në terren gjatë udhëtimit, takimit dhe kthimit të delegacionit ukrainas”, tha ai

Ora 16:06
Zëdhënësja e Shtëpisë së Bardhë: Rusia s'ka qenë në asnjë moment nën kërcënimin e NATO-s

1645974614_auto44441478680293.jpg

Sekretarja për shtyp e Shtëpisë së Bardhë, Jen Psaki, ka thënë se Rusia s'ka qenë në asnjë moment nën kërcënimin e NATO-s.

"E kemi parë Putin-in të bëjë të tilla deklarata herë pas here. Por Rusia në asnjë moment s'ka qenë nën kërcënimin e NATO-s, dhe Rusia nuk ka qenë nën kërcënimin e Ukrainës."-tha ajo.

Më tej, sekeretarja për shtyp e Shtëpisë së Bardhë shton se SHBA ka aftësinë të mbrohet, por presin një reagim nga Presidenti rus, Vladimir Putin.

Ky reagim nga Shtëpia e Bardhë vjen në kohën kur Presidenti Vladimir Putin vendosi në gatishmëri sistemin e mbrojtjes ndaj forcave bërthamore.

Ora 15:54
Ministri i Jashtëm ukrainas: Po përjetojmë bombardimet më të rënda që nga 1941, aksionet e Putin na kujtojnë Hitlerin, nuk lëshojmë asnjë cm territor

Ministri i Jashtëm Dmytro Kuleba thotë se Ukraina “nuk do të heqë dorë nga asnjë pëllëmbë … territor” pasi ra dakord për bisedimet me Rusinë.

“Ne shkojmë atje [në bisedime] për të dëgjuar se çfarë dëshiron të thotë Rusia, ne po shkojmë pa ndonjë ... marrëveshje paraprake se cili mund të jetë rezultati i këtyre bisedimeve. Ne po shkojmë atje për të dëgjuar dhe për të thënë se çfarë mendojmë për këtë luftë dhe veprimet e Rusisë”, tha Kuleba në një fjalim televiziv.

“Nga momenti që bisedimet përfundojnë, [Presidenti i Bjellorusisë Aleksandër] Lukashenko e siguroi Presidentin Zelensky se asnjë forcë ushtarake bjelloruse nuk do të përdoret kundër Ukrainës,” shtoi ai.

“Mund të shpresojmë vetëm se Lukashenko do t'i qëndrojë fjalës së tij. Dhe nga tani deri në momentin kur këto bisedime të përfundojnë, ne do të vazhdojmë të mbrojmë ashpër vendin tonë, për të mposhtur forcat ruse nëse ato përpiqen të vazhdojnë operacionet e tyre sulmuese.

“Ne do të vazhdojmë t'i mposhtim ata në territoret që ata kanë marrë nën kontrollin e tyre - nuk do të ndalemi derisa të mbrojmë plotësisht vendin tonë. Pra, nuk ka asgjë të keqe të flitet si i tillë, dhe nëse rezultati i këtyre bisedimeve është paqja, kjo duhet përshëndetur.

“Por ne nuk do të, dhe dua ta bëj shumë të qartë, nuk do të heqim dorë nga asnjë pëllëmbë e territorit tonë.” "Kievi po pwrjeton bombardimet më të rënda që nga 1941, aksionet e Putin na kujtojnë Hitlerin" tha ai.

Ora 15:25
Putin urdhëroi forcat e parandalimit bërthamor që të jenë në gatishmëri të lartë, SHBA: E papranueshme, do frenojmë veprimet e tij

1645972231_download1.jpg

SHBA-të e quajnë të papranueshme lëvizjen e Putin i cili ka urdhëruar ushtrinë që të vendosë forcat e parandalimit bërthamor të vendit në gatishmëri të lartë, në përgjigje të "deklaratave agresive" të vendeve të NATO -s.

Ambasadorja e SHBA në OKB, Linda Thomas Greenfield e quajti këtë lëvizje të Putin-it të papranueshme.

"Putin po e përshkallëzon këtë luftë në mënyrë të papranueshme dhe ne duhet të vazhdojmë t'i frenojmë veprimet e tij në mënyrën më të fortë të mundshme."-tha ajo.

Ora 15:03
Bjellorusi, qindra protestues kundër luftës në Ukrainë, momenti kur qytetarët përplasen me policinë (VIDEO)

 

Qindra qytetarë po protestojnë në Bjellorusi kundër luftës në Ukrainë. Siç shihet në pamjet e publikuara, qytetarët po përplasen edhe me policisë. Kujtojmë se Bjellorusia zyrtare ka dalë në krah të Rusisë për të pushtuar Ukrainën, shtet i cili është në ditën e katërt të luftës.

Ora 14:44
Zelensky: Do negociojmë me Rusinë në Bjellorusi

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensku thotë se takohen me rusët në Bjellorusi.  

"Rezultati i një bisede me Alexander Lukashenko. Ne ramë dakord që delegacioni ukrainas të takohet me rusët pa parakushte në kufirin ukrainas-bjellorusi, në zonën e lumit Pripyat. Alexander Lukashenko ka marrë përgjegjësinë që gjatë udhëtimit, negociatave dhe kthimit të delegacionit ukrainas, të gjithë avionët, helikopterët dhe raketat e vendosura në territorin Bjellorusi do të qëndrojnë në terren", shkruan Zelensky.

Ora 14:36
Zhvillim i rëndësishëm, Putin urdhëron forcat e parandalimit bërthamor të Rusisë në gatishmëri të lartë

Sipas 'The Guardian' Presidenti rus Vladimir Putin ka urdhëruar ushtrinë e tij që të vendosë forcat e parandalimit bërthamor të vendit në gatishmëri të lartë në përgjigje të "deklaratave agresive" të vendeve të NATO -s .

Urdhri, i cili u njoftua nga agjencia e lajmeve TASS, erdhi pas një takimi midis Putinit, ministrit të mbrojtjes Sergei Shoigu dhe shefit të Shtabit të Përgjithshëm të Forcave të Armatosura të Rusisë Valery Gerasimov.

Ora 14:34
Harta, ja deri ku kanë avancuar trupat ruse në Ukrainë

Me të kuqe zonat e pushtuara nga Rusia

Luftimet kanë shpërthyer në rrugët e Kharkiv, qyteti i dytë më i madh i Ukrainës, pasi forcat ruse hynë në qytet. Ministria ruse e Mbrojtjes ka  thënë më parë  se kishte në shënjestër vetëm infrastrukturën ushtarake, duke thënë në një deklaratë: “Forcat e Armatosura të Federatës Ruse nuk godasin qytete dhe qyteza, ato marrin të gjitha masat për të shpëtuar jetën e civilëve”.

Por Presidenti i Ukrainws, Volodymyr Zelensky tha: “Ata gënjyen kur thanë se nuk do të synonin popullsinë civile. Që në orët e para të pushtimit, trupat ruse kanë goditur infrastrukturën civile. Ky është terror", tha ai.

Ndërkohë, komandanti i forcave ukrainase në Kharkiv, Oleg Synegubov, ka pohuar se dhjetëra trupa ruse janë dorëzuar mes luftimeve të vazhdueshme në qytet, i cili është rreth 20 milje nga kufiri rus.

Betejat janë ndezur gjithashtu në kryeqytetin e Kievit dhe qytetin jugor të Khersonit ditët e fundit. Por forcat ruse nuk kanë qenë në gjendje të kapin asnjë nga qytetet kryesore të Ukrainës që nga fillimi i pushtimit të tyre të enjten.

Rusia po përballet me rezistencë "më të ashpër se sa pritej" nga ushtria ukrainase, si dhe vështirësi të papritura në furnizimin e forcave të saj, thonë dy zyrtarë të lartë amerikanë me njohuri të drejtpërdrejta.

Në fushën e betejës, Rusia po pëson humbje më të rënda në personel, forca të blinduara dhe avionë sesa pritej. Kjo është pjesërisht për shkak të faktit se mbrojtjet ajrore ukrainase kanë performuar më mirë sesa kishin parashikuar vlerësimet e inteligjencës amerikane para pushtimit.

Përveç kësaj, Rusia nuk ka vendosur ende epërsi ajrore mbi Ukrainën, tha një zyrtar i lartë i mbrojtjes, ndërsa Forcat Ajrore të Ukrainës dhe sistemet e mbrojtjes ajrore luftojnë për kontrollin e hapësirës ajrore.

 

Ora 14:18
Ambasada ruse në Tiranë: Ukraina ka rënë dakord të zhvillojë bisedime me Rusinë në Bjellorusi

Ambasada ruse në Tiranë shkruan se Ukraina ka rënë dakord që të zhvillojë bisedime me Rusinë në Bjellorusi. Sipas ambasadës ruse, bisedimet do të zhvillohen në rajonin Gomel.

"Ukraina ka rënë dakord të zhvillojë bisedime në rajonin Gomel (Bjellorusia), delegacioni rus është duke ardhur në vend, është shprehur udhëheqësi i saj Vladimir Medinskij. Medinsky: Rusia është e gatshme të negociojë me Ukrainën për të arritur paqen në çdo kohë", thuhet në postimin e ambasadës.

Ora 14:10
Franca dhe Italia mbyllin hapësirën ajrore për avionët rusë

Franca dhe Italia kanë njoftuar se do të ndjekin vendet e tjera evropiane në mbylljen e hapësirës së tyre ajrore ndaj avionëve rusë për të ndëshkuar vendin për pushtimin e Ukrainës.

“Franca po mbyll hapësirën e saj ajrore për të gjithë avionët dhe linjat ajrore ruse nga kjo mbrëmje e tutje”, shkroi në Twitter ministri i Transportit Jean-Baptiste Djebbari.

Ora 13:43
Refuzoi thirrjen për të dialoguar me Rusinë në Minsk, Presidenti ukrainas bisedë telefonike me Lukashenkon

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky, ka thënë se ka folur me liderin e Bjellorusisë, Alexander Lukashenko, por nuk ka dhënë asnjë detaj se çfarë është diskutuar. Rusia tha se një delegacion kishte mbërritur në Bjellorusi, për bisedime me Ukrainën. Por Zelensky e hodhi poshtë ofertën duke thënë se bisedimet në Minsk mund të ishin të mundshme nëse Rusia nuk do të kishte sulmuar Ukrainën nga territori bjellorus. Por ai tha se mbetet i hapur për negociata në vende të tjera.

Ora 13:41
Lufta në Ukrainë, Papa Françesku: Lërini armët të 'heshtin', Zoti është me ata që kërkojnë paqen

Papa Françesku ka bërë thirrje për t’i dhënë fund konfliktit në Ukrainë. Duke folur në sheshin e Shën Pjetrit, ai tha: “Lërini armët të heshtin. Zoti është me ata që kërkojnë paqen, jo me ata që përdorin dhunën.”

Ai gjithashtu ka bërë thirrje për “korridore” humanitare për të ndihmuar refugjatët të largohen nga Ukraina.

Ora 13:38
Kancelari gjerman njofton rritjen e fondeve ushtarake,  paralajmëron Rusinë: Do paguani çmim të lartë për pushtimin e Ukrainës

Kancelari gjerman, Olaf Scholz u zotua të dielën se "shumë shpejt udhëheqja ruse do të kuptojë se çfarë çmimi të lartë do të duhet të paguajnë" për pushtimin e Ukrainës, pasi ai njoftoi se do të rrisë fondet ushtarake gjermane.

Presidenti rus Vladimir Putin nuk do ta ndryshojë rrugën e tij brenda natës. Dje vendosëm që Gjermania të dorëzojë armë në Ukrainë për t'u mbrojtur. Agresioni i Putinit nënkuptonte se ne nuk mund të japim asnjë përgjigje tjetër”, tha ai.

Scholz zbuloi gjithashtu se ai do të rriste përqindjen e prodhimit ekonomik të Gjermanisë të shpenzuar për mbrojtjen në 2% dhe do të ndajë 100 miliardë për forcat e saj të armatosura, në mënyrë që të modernizojë dhe pajisë më mirë ushtrinë e vendit, një zgjerim i konsiderueshëm i Gjermanisë në shpenzimet e mbrojtjes.

Scholz përmendi gjithashtu paketën e sanksioneve kundër Rusisë, të cilën ai tha se ishte e paprecedentë.

"Sulmi rus ndaj Ukrainës është i neveritshëm, ai shkel ligjin ndërkombëtar, ai nuk mund të justifikohet. Fotografitë e tmerrshme që shohim nga Kievi, në Mariupol, tregojnë se sa i Putin është. Ne duhet të mbështesim Ukrainën në këtë situatë të dëshpëruar dhe këtë e kemi bërë gjatë javëve dhe muajve të fundit, sulmi ndaj Ukrainës do të thotë se jemi në një kohë të re. Si demokratë, si evropianë, ne jemi në anën tuaj, në anën e duhur të historisë", tha Scholz. Gjermania gjithashtu do të mbyllë hapësirën e saj ajrore për avionët rusë nga ora 15:00 me orën lokale sot, sipas një  deklarate  nga Ministria Federale për Dixhital dhe Transport.

Ora 13:14
VIDEO/ Ukraina rimerr kontrollin e qytetit kyç, Kharkiv! Pamje nga luftimet e ashpra në rrugë

Forcat ukrainase kanë rifituar kontrollin e qytetit kyç të Kharkiv, ka thënë guvernatori rajonal.

"Kontrolli mbi Kharkiv është plotësisht i yni! Forcat e armatosura, policia dhe forcat e mbrojtjes po punojnë dhe qyteti po pastrohet plotësisht nga armiku”, tha Oleh Synyehubov.

Trupat ruse mundën të hynin brenda natës në qytet, i dyti më i madh në Ukrainë. Pamjet e publikuara  në mediat sociale treguan përleshje e ashpra në rrugë midis trupave ukrainase dhe ruse.

Ora 12:50
FOTOLAJM/ Nga modele në luftëtare, ish-Miss Ukraina stërvitet për të mbrojtur atdheun

Ish-“Miss Grand Ukraina” Anastasiia Lenna i është bashkuar ushtrisë së vendit të saj për të luftuar forcat pushtuese ruse. Ajo ka publikuar foto duke u stërvitur me armë, për të qenë gati për të luftuar me forcat armike.

Ora 12:40
Negociatat, Rusia i vendos afat Ukrainës: Keni kohë deri në orën 15:00 për të vendosur nëse do  zhvillojmë bisedimet në Bjellorusi

Rusia u ka dhënë zyrtarëve ukrainas një afat kohor deri orës 15:00 ditën e sotme, me orën lokale për të vendosur nëse do të takohen për bisedime në qytetin bjellorus të Gomel.

Vladimir Medinsky, kreu i delegacionit rus dhe ndihmës i Presidentit Vladimir Putin, tha për agjencinë shtetërore të lajmeve RIA Novosti se do të qëndrojnë deri në kohën e caktuar dhe do të presin për një përgjigje.

"Sapo të marrim këtë konfirmim, ne do të nisemi menjëherë për të takuar homologët tanë në negociata. Ne qëndrojmë për paqen ", tha Medinsky.

Megjithatë, presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky tha të dielën se do të ishte i gatshëm të zhvillonte bisedime me Rusinë, por  hodhi poshtë propozimin e tyre  për një takim që do të mbahej në Bjellorusi.

Bjellorusia është një aleat i Rusisë dhe ka luajtur një rol kyç në pushtimin rus të Ukrainës. Trupat ruse  pushtuan kufirin e Bjellorusisë  me mbështetjen e qeverisë së Bjellorusisë, sipas zyrtarëve ukrainas. Administrata e Bidenit më pas sanksionoi nëntë firma mbrojtëse bjelloruse për mbështetjen e tyre ndaj pushtimit.

Ora 12:34
Ukraina ngre padi kundër Rusisë në Hagë për gjenocid e krime lufte, Zelensky: Po bombardon kopshte me fëmijë e zona të banuara

Ukraina ka ngritur një padi kundër Rusisë në Gjykatën Ndërkombëtare të Drejtësisë të OKB-së në Hagë , tha presidenti Volodymyr Zelenskiy, gjykata që zgjidh mosmarrëveshjet midis shteteve në lidhje me të drejtën ndërkombëtare.

“Ukraina ka paraqitur kërkesën e saj kundër Rusisë në GJND”, shkroi ai në Twitter.

“Rusia duhet të mbahet përgjegjëse për manipulimin e nocionit të gjenocidit për të justifikuar agresionin. Ne kërkojmë një vendim urgjent që urdhëron Rusinë të ndërpresë aktivitetin ushtarak tani dhe presim që gjyqet të fillojnë javën e ardhshme.”

Ai pason pretendimet e presidentit se veprimet e Rusisë – duke bombarduar kopshte, zona të banuara dhe zona të infrastrukturës joushtarake – mbajnë shenjat e “gjenocidit”

Ukraina ngre padi kundër Rusisë në Hagë për gjenocid e krime lufte, Zelensky: Po bombardon kopshte me fëmijë e zona të banuara

HAGË, Ukraina paraqiti një kërkesë për fillimin e procedimeve kundër Federatës Ruse përpara Gjykatës Ndërkombëtare të Drejtësisë (GJND), organi kryesor gjyqësor i Kombeve të Bashkuara, në lidhje me "një mosmarrëveshje... në lidhje me interpretimi, zbatimi dhe përmbushja e Konventës së vitit 1948 për Parandalimin dhe Ndëshkimin e Krimit të Gjenocidit" ("Konventa e Gjenocidit").

Në kërkesën e saj, Ukraina pretendon, ndër të tjera, se: "Federata Ruse ka pretenduar në mënyrë të rreme se aktet e gjenocidit kanë ndodhur në rajonet Luhansk dhe Donetsk të Ukrainës, dhe mbi këtë bazë ka njohur të ashtuquajturën "Republika Popullore e Donetskut" dhe "Republika Popullore e Luhanskut", ku zhvilloi një "operacion special ushtarak kundër Ukrainës".

Ukraina mohon që një gjenocid i tillë ka ndodhur dhe kërkon që të mbahet qëndrim përmes marrëveshjeve "që vendet e tjera të mbështesin se Rusia nuk ka bazë ligjore për të ndërmarrë veprime në dhe kundër Ukrainës me qëllim të parandalimit dhe ndëshkimit të çdo gjenocidi të supozuar"

Në marrëveshje, Ukraina akuzon gjithashtu Federatën Ruse për "planifikimin e akteve të gjenocidit në Ukrainë" dhe pretendon se Rusia "është duke vrarë dhe duke shkaktuar vrasje të qëllimshme ndaj ukrainasve, akti i fajsisë së gjenocidit.

 Së bashku me kërkesën, Ukraina paraqiti një kërkesë për të treguar masat e përkohshme, në përputhje me nenin 41 të Statutit të Gjykatës dhe nenet 73, 74 dhe 75 të Rregullores së Gjykatës, në të cilën i kërkon Gjykatës të tregojë masat e përkohshme ". për të parandaluar paragjykimin e pariparueshëm ndaj të drejtave të Ukrainës dhe popullit të saj dhe për të shmangur përkeqësimin ose zgjerimin e mosmarrëveshjes midis palëve sipas Konventës së Gjenocidit".

Padia që ka ngritur Ukraina kundër Rusisë në Hagë

 

Ora 12:24
FOTOLAJM/ Të shtrirë në tokë me duart pas shpine, arrestohen në Ukrainë diversantët e liderit të Çeçenisë

Ukraina po i bën ballë pushtimit rus, që prej ditësh po bombardon qytetet të ndryshme përfshirë edhe kryeqytetin, Kievin. Në një foto shihen dy diversantë të udhëheqësit të Çeçenisë, , Ramzan Kadyrov, të shtrirë në tokë e me duar pas shpine, pas arrestimit nga forcat ukrainase. Sipas mediave të huaja, diversantët po udhëtonin me një ambulancë, ku u bë i mundur arrestimi i disa prej diversantëve, ndërsa disa të tjerë u qëlluan për vdekje.

Ora 12:16
200 mijë ukrainas janë larguar nga Ukraina që pas nisjes së luftës

Të paktën 200.000 qytetarë janë larguar nga Ukraina në katër ditët e fundit, që prej momentit kur ushtria rusi nisi sulmet ndaj Ukrainës.

Autoritetet sllovake bëjnë me dije se brenda 24 orëve, rreth 10.000 njerëz janë futur në Sllovaki.

Report Tv mëson nga burime te qeverise rumune se deri në mesnatë kanë hyrë në territorin e Rumanisë 47.000 qytetarë ukrainas, nga të cilët 22.785 janë larguar tashmë në drejtim të vendeve të tjera. Që nga fillimi i sulmit ushtarak rus në Ukrainë, janë strehuar në Rumani mbi 25.000 qytetarë. Ndërsa më shumë se 150.000 njerëz kanë hyrë në Poloni. Në Rumani disa spitale kufitare me Ukrainën do shërbejnë për mjekimin e te plagosurve nga lufta.

Ora 10:25
Presidenti i Ukrainës: Hiqini Rusisë të drejtën e votës në Këshillin e Sigurimit në OKB! Veprimet e tyre në kufijtë e gjenocidit

Presidenti i Ukrainës Volodymyr Zelenskiy i kërkoi botës sot t'i heqë fuqinë votuese Rusisë në Këshillin e Sigurimit të OKB-së, ndërsa tha se veprimet ruse në Ukrainë ishin në kufijtë e gjenocidit.

"Ky është terror. Ata do të bombardojnë qytetet tona edhe do të vrasin fëmijët tanë. Kjo është e keqja që ka ardhur në tokën tonë dhe duhet të shkatërrohet. Veprimet kriminale të Rusisë kundër Ukrainës kanë shenja gjenocidi”, tha ai.

Ora 10:11
VIDEOLAJM/ Pa armë, qytetarët e Ukrainës ecin masivisht drejt tankeve ruse për t'i ndaluar

Pa armë në duar, qytetarët e Ukrainës kanë marshuar masivisht para tankeve ruse, në përpjekje për të ndaluar avancimin e tyre. Skena është filmuar në Koryukivka, në rajonin e Chernihiv.

Ora 09:50
Rusia sulmon me raketa një zonë të banuar në periferi të Kievit

Troyeshchyna, periferia e kryeqytetit të Ukrainës është shënjestruar në një sulm me raketa. Një këshilltar i ministrit të brendshëm të Ukrainës e quajti atë "një sulm të pakuptimtë dhe të pamëshirshëm në zonë të banuar.

Videot dhe imazhet e postuara në mediat sociale, tregojnë tym që ngrihet nga një ndërtesë banimi, e rrethuar nga makina të shkatërruara.

Ora 09:38
Ushtria ukrainase udhëzime qytetarëve si të luftojnë forcat ruse: Bëni bomba molotov, hiqni tabelat me emrat e rrugëve dhe sulmoni natën

Ushtria ukrainase ka publikuar udhëzime për qytetarët për të bërë rezistencë civile.

“Pavarësisht nëse keni armë apo municion apo jo, përdorni të gjitha mënyrat dhe mjetet e mundshme për të luftuar”, thuhet në deklaratë.

Qytetarëve u është kërkuar:

Çmontoni tabelat me emrat e rrugëve

Rrëzoni pemë për të bërë të pamundur lëvizjet

Bëni bomba molotov në kushte shtëpie

Shkatërroni qendrat kryesore të transportit

Jini më aktiv gjatë natës ose muzgut

Ora 09:31
Rusia: Dy qytete në jug në duart tona! Forcat ukrainase po dorëzohen

Ushtria ruse pretendoi përparime rreth qyteteve jugore të Ukrainës, Kherson dhe Berdyansk, tha një deklaratë e Ministrisë ruse të Mbrojtjes. Gjeneral Major Igor Konashenkov, zëdhënësi rus i Ministrisë së Mbrojtjes, tha se Kherson dhe Berdyansk "ishin bllokuar plotësisht" nga forcat ruse. Ai pretendoi gjithashtu se qyteti jugor i Henichesk dhe fusha ajrore Chornobayivka pranë Kherson ishin vënë gjithashtu nën kontroll.

Kherson ka qenë në qendër të një beteje të ashpër për një urë strategjike. Tanket ruse kanë qenë në rrugë dhe avionët fluturonin lart, duke tmerruar banorët. Pretendimet vijnë mes raporteve se Rusia po bën përparim dukshëm më të ngadaltë nga sa kishin parashikuar fillimisht planifikuesit ushtarakë të Kremlinit. Sipas një vlerësimi të lëshuar nga Ministria e Mbrojtjes e Britanisë të shtunën vonë, trupat ukrainase mbeten të motivuara dhe të afta për të mbajtur pozicione kyçe.

Rusia gjithashtu pretendon se kishte një "refuzim masiv të personelit ushtarak ukrainas për të vazhduar armiqësitë". Konashenkov tha se një regjiment ukrainas i raketave anti-ajrore u dorëzua në rajonin Kharkiv të Ukrainës verilindore dhe se 471 ushtarakë ukrainas u kapën, por këto pretendime nuk janë vërtetuar.

Ora 09:08
Presidenti i Ukrainës: Nuk do të negociojmë me Rusinë në Bjellorusi! Gati për bisedime në çdo qytet tjetër

Rusia thotë se një delegacion ka mbërritur në Bjellorusi për bisedime me Ukrainën. Por presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskiy e ka refuzuar ofertën, duke thënë se bisedimet në Minsk mund të ishin të mundshme nëse Rusia nuk do të kishte sulmuar Ukrainën nga territori bjellorus. Megjithatë, ai e la të 'hapur derën' për negociata në vende të tjera.

“Nëse nuk do të kishte pasur veprime agresive nga territori juaj, ne mund të bisedonim në Minsk... qytetet e tjera mund të përdoren si vend për bisedime. Sigurisht që ne duam paqe, duam të takohemi, duam që lufta të përfundojë. Varshavë, Bratislavë, Budapest, Stamboll, Baku, ua kemi ofruar rusëve. Çdo qytet tjetër do të na përshtatet gjithashtu në një vend, nga territori i të cilit nuk lëshohen raketa ndaj nesh. Vetëm kështu negociatat mund të jenë të ndershme dhe mund t'i japin fund luftës", tha ai.

Ora 08:41
'Pa ne Evropa thjesht s’do të ekzistojë', ministri ukrainas i Mbrojtjes sfidon Kremlinin: Ku janë ata që do pushtonin Kievin për 2 orë?!

Ndërsa ukrainasit zgjohen në ditën e katërt të luftës, ministri i mbrojtjes i vendit i kërkon botës të forcojë mbështetjen e saj për Ukrainën. Oleksii Reznikov thotë se "72 orë rezistencë" e vendit i ka dëshmuar botës se është e mundur të zmbrapset agresioni rus.

“Ku janë të gjithë ata që premtuan se do të pushtonin Kievin brenda dy orësh? Unë nuk mund t’i shoh ata. Pa këtë ushtri dhe popullin tonë, Evropa nuk do të jetë kurrë e sigurt. Pa ne Evropa thjesht nuk do të ekzistojë", shkruan ai në Facebook. 

Ora 08:10
Gjenerali ukrainas: Kemi kapur 200 ushtarë rus, disa vetëm 19 vjeç dhe të pa trajnuar

Gjeneralmajori ukrainas Borys Kremenetsky tha se Ukraina kishte kapur rreth 200 ushtarë rusë.

"Kemi kapur rreth 200 ushtarë rusë, disa prej tyre 19 vjeç, të pa trajnuar fare. Ne i trajtojmë ata sipas Konventës së Gjenevës, sipas ligjit ndërkombëtar humanitar", tha ai.

Ai shtoi se ushtarëve u lejohej të marrin prindërit e tyre në telefon si dhe iu dhanë ushqim dhe ujë.

Ora 07:59
Rusia pushton qytetin e Nova Kakhovka në Ukrainë! Luftime në rrugët e Kharkiv! Momenti kur sulmohet një depo nafte, frikë për tymra toksikë (VIDEO)

Qyteti jugor i Nova Kakhovka është pushtuar nga trupat ruse, tha kryebashkiaku i qytetit këtë mëngjes. Tani ka raportime për luftime në rrugët e Kharkiv, qyteti i dytë më i madh i Ukrainës. Trupat ruse kishin hyrë në qytet në orën e kaluar, thanë zyrtarët lokalë. Zyrtarët e Kharkiv këtë mëngjes kanë paralajmëruar vendasit që të qëndrojnë në strehimore dhe jo në rrugë. Kharkiv, me një popullsi prej rreth 1.4 milion njerëz, ndodhet më pak se 20 milje (32 kilometra) në jug të kufirit rus. Forcat ukrainase kanë arritur të pengojnë trupat ruse nga hyrja në qytet për tre ditët e fundit, por tani luftimet po zhvillohen në zemër të qytetit. Depoja e naftës në Vasylkiv, rreth 40 km në jug të Kievit, është në flakë. Sipas kryetares së qytetit, Natalia Balasynovych, qyteti dhe aeroporti kanë pësuar bombardime të rënda nga raketat ruse, raporton Kyiv Independent. Sipas CNN, dy shpërthimet e mëdha që ndriçuan qiellin në Kiev pak më parë do të kishin ndodhur pikërisht rreth Vasylkiv.

Ora 07:49
Franca do të dërgojë karburant dhe pajisje mbrojtëse në Ukrainë

Franca do të dërgojë furnizime me karburant në Ukrainë së bashku me pajisje mbrojtëse për të mbështetur rezistencën e vendit ndaj pushtimit rus. Nuk ka detaje të mëtejshme mbi pajisjet mbrojtëse, por kjo mund të përfshijë armë antitank.

Këshilli Kombëtar i Mbrojtjes ra dakord gjithashtu të ngrijë asetet financiare të rusëve të shënjestruar nga sanksionet dhe njoftoi masa për të "luftuar propagandën nga ndikuesit dhe mediat ruse në tokën evropiane", thuhet në deklaratë. Presidenti francez Emmanuel Macron njoftoi një "forcim të sanksioneve ekonomike dhe financiare" në përputhje me Bashkimin Evropian dhe SHBA.

Ora 05:10
Ushtria ruse përpiqet të hyjë me forcë në Odesa por përballet me rezistencën ukrainase! 6 viktima, mes tyre një 7-vjeçare raportohen nga bombardimet

Ushtria ruse përpiqet të hyjë me forcë në Odesa por përballet me rezistencën ukrainase! 6 viktima raportohen nga bombardimet

Pas 3 ditëve të luftës së Rusisë, luftimet janë aty ku filluan, ushtria ruse nuk ka mundur të përparojë, por sulmon Kievin. "Ne kontrollojmë plotësisht gjithçka që ndodh në rajonet e Ukrainës," tha këshilltari i shefit të shtabit të Presidentit Mykhailo Podoliak.

Forcat ruse qëlluan në një vend depozitimi të mbetjeve radioaktive në Kiev. Sipas vlerësimit paraprak të Inspektoratit Shtetëror Rregullator Bërthamor të Ukrainës, nuk ka asnjë kërcënim për njerëzit jashtë zonës së mbrojtjes sanitare.

Shërbimi Shtetëror i Emergjencave të Ukrainës ka sqaruar se granatimet në një vend depozitimi të mbetjeve radioaktive në Kiev nuk çuan në ulje të presionit të magazinimit të substancave radioaktive. Goditja ishte në gardh dhe vetë ndërtesa dhe tanket mbeten të paprekura.

Gjashtë persona, duke përfshirë një vajzë shtatëvjeçare, u vranë në bombardimet ruse të Okhtyrka, tha Guvernatori Dmitry Zhivitsky në rajonin e Sumy.

Ushtria ruse lëshon dronë në Odesa. Serhiy Bratchuk, kreu i Këshillit Publik në Administratën Shtetërore Rajonale të Odesës, thotë se ushtria ukrainase po punon për të neutralizuar forcat ruse

G.MO/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Tosi: 27/02/2022 21:38

  O admin, a keni turp a jo?! Si e lejoni propaganden ruse ne komente?! Apo çensuroni vetem ata qe shajne qeverine?

  Përgjigju
 • hes: 27/02/2022 17:10

  ku esht ai karagjozi i ukraines qe bente selfie? po ku esht karagjozi jone qe beri afishe ne Kombet e Bashkuara kunder Rusise? o zot o zot sa budallenj politikane ka nxjerr shqiperia , o ed rama o torrollak

  Përgjigju
 • Doda: 27/02/2022 16:35

  O PUTIN ,, O VELLA KTHEJI ATO RAKETAT EDHE NGA BALLKANI, NA HIDH NJA TRE DITEN E ENJTE TEK PARLAMENTI I SHQIPERISE. SE NA VODHEN E RROPEN KETA. HAJDUTE...AMAN..

  Përgjigju
 • Doda: 27/02/2022 16:24

  Jep doreheqjen o kryeminister kurve. ...pastaj hyj ne bisedime me rusine,,,ose do vriten 1 milion ukrainas,,,,THIRRI mendjes o zhele...mos bej lufte me fuqi ne e dyte USHTARAKE te botes,,,mos ndigjo amerikanet, ,dhe europianet,,ata ate duan te shkatarrohet rusia dhe ukraina,,,nuk I ha barku hiq per juve....njesoj sic u VEPRUAR ne siri...// SHIKOJE sirine sot..

  Përgjigju
  • Arbërori: 27/02/2022 20:23

   Putini është i sëmiar mental, ATO raketa i ka të kthyera në drejtim të bythës së vet… sonte apo neser Putini do e vras veten , rrugdalje tjeter puta nuk ka !

 • Maks: 27/02/2022 16:04

  Shtype ate buton te kuq putin po hedhe tek bllokqenet e rinj fali fukarenjt

  Përgjigju
 • Alb: 27/02/2022 15:28

  Shtype butonin e kuqe potini. Bote e dhime si po jetojm

  Përgjigju
 • Populli: 27/02/2022 15:25

  Njehere dy shkon shtamba ne cezem pastaj thyhet keshtu edhe Putini kujtoi se ishte Ukraina e vitit 2014 qe ta gelltiste prape sic e gelltiti atehere

  Përgjigju
 • Arbërori: 27/02/2022 14:53

  Ambassad ruse në SHQIPËRI shpërndan propagand dhe gënjeshtra, Presidenti i Ukrainës nuk pranon të takohet në Bjellorusi…!!!

  Përgjigju
 • Patrioti: 27/02/2022 14:44

  Populli ukrainas po e fiton luften. Cdo komb kur lufton per lirine e tij fiton. Putini e humbi davane. I ka filluar numerimi mbrapsht si Hitlerit pas betejes se Stalingradit. Imperializmi rus e gjeti "Vietnamin" e tij. Kjo lufte i zgjoi eurpianet nga endrra qe shihnin me syhapur se Rusia, Serbia etj jane kthyer ne shoqeri demokratike. Tani te armatosen mire dhe te ruajne kufirin e lindjes.

  Përgjigju
 • KASAP REXHEP PORDHA BULE LEKA [ KEPI ]: 27/02/2022 14:41

  O hasan pordha e plevitosur Ukraina e kruajti vet bythēn çfar do Ukraina në NATO. Pse e ngau Ariun üolar kto shtetet e tjera tallin bythën me Ukrainën. Po kur kto shtetet e tjera e përkrahin Ukrainën pse si bin Rusit apo aty ju dhēmb bytha e sju a mban. E me një fjal i thon kti zheleçkës së bythës buhu mish për top se ne të japim armët stoqe e lirojm depot. E preshin e ha populli shkret ai vuan se zhelecka hikën e e lë popullin në balt maskara e idjot. Putini dihet që është kriminel e fëlliqsir. E shkruajta ktë që mos të mendoni që un jam me fundërrinën Putin kurvën. Un dëshiroi që m8s të vriten të pa fajshën siç është populli.

  Përgjigju
 • Alb: 27/02/2022 13:38

  He m se na cat k.. ju me kete propaganden ukraina ka mbaru qe diten e par qe ka nis lufta, kievi eshte rrethuar ju thoni po e furnizojm me arme pordh me rigon.

  Përgjigju
  • Berat Çelepias: 27/02/2022 19:59

   O pokpo, Putini e ka prere bileten per ne Hage. Me kete rast do i bien pendet edhe Serbise duke sjell perfitim edhe per ne shqiptaret. Them per "ne shqiptaret", jo per ty...

  • Pokpo: 27/02/2022 16:31

   Shko m rak deti se ti do ngelesh pa buk dhe populli thjesht,qe po luftojn me kapsolla trimat e tik tokut. Ambasada ruse ne asnje moment seshte perfshir ne ceshtje politike te shqiperis keshtu qe bej llac ne boston a shtro ndonje rrug me zift se ska cte duhet diplomacia.

  • Biku: 27/02/2022 16:01

   O vin, alb etj qe perdor si emer.Si eshbsituata te ambasada ruse? Jan ber naicik nervoz aty?

 • Vin: 27/02/2022 13:01

  Shum propaganda te shpifur Po bejn te gjith mediat duke ja shpelare trurin njerezve si ne kohen e komunizmit atje sesht ashtu si raportohet , bideja do lufte dhe eurpianet mish per top

  Përgjigju
  • Berat Çelepias: 27/02/2022 13:30

   Nga ambasada ruse po shkruan? I filluan pagesat ata?

 • Pppulli: 27/02/2022 09:24

  Keta jane heronj jo politikanet tane qe per interesat e tyre dhe per tu integruar me cdo kusht ne BE shesin edhe pjese te trojeve te vendit.

  Përgjigju
  • ok,: 27/02/2022 12:15

   'heroi' i vertet eshte HUNTER BIDEN

 • Shkodra: 27/02/2022 08:43

  Keto qe kapen rob duhet ti vrisni . Prap do i hedhin kundra ne luft po i leshuat

  Përgjigju
 • Hasan Pordha: 27/02/2022 03:38

  Edhe shteti shqiptar te marre masa duke nderprere marredheniet diplomatike me shtetin nazist te Vladolf Putler(krahasimi i Putinit me Adolf Hitlerin)

  Përgjigju
  • FUTJA PORDHES O HASAN: 27/02/2022 10:37

   ky karagjozi i Ukraines e krruajti me mishtrishte MISRI dhe eshte i mbeshtetur ne UKRAIN nga forcat HITLERIANE E NAZISTE,prandaj o HASAN PORDHAZHIU mos lexo vetem FACEBOOK dhe gazeta perendimore qe bejne propagand fallco por lexo edhe lajme ne gjuhera te ndryshme.MJERE POPULLI I UKRAINES qe ky DEBILI E ndezi kundra RUSIS.po deshe te kuptosh ndonje gje na origjina e kesaj lufte hyre ne WIKIPEDIA:te fala nga HUNTER BIDEN

 • Sondazhi i ditës:

  Çmimet e hidrokarbureve, a po i mbron Bordi i Transparencës interesat e qytetarëve?×

Lajmi i fundit

VIDEO, flakët mbulojnë qiellin e Fushë-Krujës! Zjarri i qëllimshëm në Nikël, rrezikohen banesa

VIDEO, flakët mbulojnë qiellin e Fushë-Krujës! Zjarri i qëllimshëm në Nikël, rrezikohen banesa