Komandanti i Përgjithshëm i Forcave të Armatosura të Ukrainës: Beteja për Bakhmut 'stabilizohet'

Komandanti i Përgjithshëm i Forcave të Armatosura të Ukrainës: Beteja për Bakhmut 'stabilizohet'

Foto ilustruese

Beteja për Bakhmutin, qytetin ukrainas, të cilin Rusia ka kaluar muaj duke u përpjekur për ta kapur, po "stabilizohet", thotë komandanti i përgjithshëm i Ukrainës.

Valerii Zaluzhnyi tha se "përpjekjet e jashtëzakonshme" të trupave ukrainase po frenonin Rusinë.Në fillim të këtij muaji, zyrtarët perëndimorë vlerësuan se midis 20,000 dhe 30,000 trupa ruse ishin vrarë ose plagosur në Bakhmut që nga vera e kaluar.Moska është e etur për një fitore pasi nuk arriti të bëjë fitime të mëdha së fundmi.Pavarësisht kësaj, analistët ushtarakë besojnë se Bakhmut ka pak vlerë strategjike, me rëndësinë e qytetit tani simbolike.Numri i lartë i viktimave ruse mund të jetë arsyeja kryesore që Ukraina nuk është tërhequr nga qyteti, thonë analistët.

Në Facebook, gjenerallejtënant Zaluzhnyi tha se ndërsa situata në vijën e frontit të Ukrainës "është më e vështira në drejtimin Bakhmut... për shkak të përpjekjeve të jashtëzakonshme të forcave të mbrojtjes, ne po arrijmë të stabilizojmë situatën".

Gjenerali Zaluzhnyi postoi pasi foli me Shefin e Shtabit të Mbrojtjes së Mbretërisë së Bashkuar, admiralin Sir Tony Radakin, për situatën në Ukrainë.Komentet e tij janë sinjali i fundit pozitiv nga zyrtarët ukrainas për betejën e gjatë për Bakhmutin.

Ministria e Mbrojtjes e Mbretërisë së Bashkuar tha të shtunën se sulmi i Rusisë ndaj Bakhmutit ka "ngecur kryesisht", duke përmendur "shkatërrimin ekstrem" të forcës ruse si shkak dhe shtoi se Rusia ka të ngjarë të zhvendosë fokusin e saj operacional në jug dhe në veri të Bakhmutit.

Lëvizje të tilla mund të sugjerojnë një "kthim të përgjithshëm në një dizajn operacional më mbrojtës" pasi Rusia dështoi të arrijë rezultate të rëndësishme nga përpjekjet e saj për të kryer një ofensivë të përgjithshme që nga janari, tha MB.Në fillim të kësaj jave, Oleksandr Syrsky, komandanti i forcave tokësore të vendit, tha se trupat ruse ishin "rraskapitur" pranë Bakhmutit.

Syrsky shtoi se ndërsa Rusia "nuk kishte hequr dorë nga shpresa për të marrë Bakhmutin me çdo kusht, pavarësisht humbjeve në fuqi punëtore dhe pajisje... ato po humbasin fuqi të konsiderueshme".Dhe presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky vizitoi së fundmi vijën e frontit pranë Bakhmut, ku e vizitoi për herë të fundit në dhjetor.

Pamjet e shfaqnin atë në një magazinë të vjetër duke u dhënë medalje ushtarëve, të cilët ai i quajti heronj.

Instituti për Luftën, një institut kërkimor, tha të enjten se megjithëse Ukraina është ende më e madhe se numri i grupit Wagner, forcat ukrainase "vazhdojnë të lodhin mercenarët, gjë që do t'u mundësojë forcave ukrainase të ndjekin operacione të paspecifikuara ofensive në të ardhmen".

Wagner, një organizatë private, mercenare, është në qendër të sulmit rus ndaj Bakhmutit. Udhëheqësi i saj, Yevgeny Prigozhin, ka vënë në rrezik reputacionin e tij për të pushtuar qytetin.Ministria e Mbrojtjes tha se situata ruse në Bakhmut ka të ngjarë të përkeqësohej nga tensionet midis Wagner dhe Ministrisë së Mbrojtjes Ruse.

Rreth 70,000 njerëz jetonin në Bakhmut para pushtimit, por vetëm disa mijëra kanë mbetur.Kapja e tij do ta afronte Rusinë pak më afër kontrollit të të gjithë rajonit të Donetsk, një nga katër rajonet në Ukrainën lindore dhe jugore të aneksuar ilegalisht nga Rusia shtatorin e kaluar.

K.T./M.Q./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Barazimi me Kroacinë, mendoni se Kombëtarja kalon grupet e Euro 2024×

Lajmi i fundit

Temperaturat e larta gjatë verës, ja disa këshilla të vlefshme se si të mbroheni

Temperaturat e larta gjatë verës, ja disa këshilla të vlefshme se si të mbroheni