Lufta në Ukrainë/ Zelensky: Duhet të përballemi me realitetin, bisedimi me Putin është i nevojshëm,rrezik për katastrofë, 22 milionë tonë drithë të bllokuara

Dita e 93-të e luftës në Ukrainë ka nisur me bombardime të ashpra me raketa në Dnipro, ku ushtria ruse vrau të paktën 10 civile dhe plagosi 35 të tjerë. Deklarata u bë nga udhëheqësi ushtarak i rajonit Genadi Korban siç raporton Ukrainska Pravda. Sipas Korban, tre raketa u lëshuan nga rajoni i Rostovit, njëra prej të cilave goditi objektivin. Ndërkohë, 70 trupa të tjerë u gjetën nën rrënojat e një fabrike të vjetër në Mariupol.

Ushtria Rusie vijon të godasë me artileri në rajonin e Luganskut. Ndërsa SHBA, sipas CNN, po përgatiten që të dërgojnë raketa me rreze të gjatë më Kiev për të ndihmuar Ukrainën në luftën kundër forcave ruse. Bëhet fjalë për njësi të avancuara me rreze të gjatë që mund të lëshojnë 12 raketa në më pak se një minutë.

Por, ministri i Jashtëm rus Sergei Lavrov paralajmëron se dërgesat perëndimore në Ukrainë të armëve që mund të arrijnë Rusinë mund të çojnë në një "përshkallëzim të papranueshëm".

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky ka akuzuar Rusinë se po kryen gjenocid me vrasje masive në Donbass. Zelensky thotë se Ukraina nuk është "e etur" të bisedojë me presidentin rus Vladimir Putin por gjithsesi do ta bëjë këtë gjë nëse është nevoja.

Ndërkohë, Kremlini fajëson Ukrainën për ngrirjen e negociatave. Zëdhënësi Dmitry Peskov u tha gazetarëve të premten se ishte e paqartë se çfarë dëshironte Kievi.

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky ka folr për rëndësinë e zhvillimit të bisedimeve me Presidentin rus Vladimir Putin.

“Ukraina nuk është e etur të flasë me Rusinë për Vladimir Putin, por duhet të përballet me realitetin dhe do të jetë e nevojshme t'i jepet fund luftës, tha Zelensky, sipas raportimit  të “Reuters”.

Ai u shpreh se Rusia nuk e gatshme për bisedime serioze. 

"Ka gjëra për të diskutuar me liderin rus. Unë nuk them se njerëzit tanë janë të etur për të folur me të, por ne duhet të përballemi me realitetin. Çfarë duam ne nga ky takim? Ne duam jetën tonë të kthehet. Ne duam jetën e një vendi sovran të kthehet në territorin e vet, por Rusia nuk duket të jetë gati për bisedime serioze”, tha Zelensky.

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 19:54
Maqedonia e Veriut rihap ambasadën në Kiev

Maqedonia e Veriut rihap ambasadën e saj në Kiev, e cila ishte mbyllur pas nisjes së agresionit rus në Ukrainë.

Rihapja e ambasadës u bë nga Ministri i Jashtëm i Maqedonisë së Veriut, Bujar Osmani, i cili zhvilloi një vizitë në kryeqytetin e Ukrainës, ku u prit nga homologu i tij zoti Dmytro Kuleba.

Dy ministrat diskutuan mbi agresionin rus ndaj Ukrainës, për pasojat ndaj shtetit dhe popullit ukrainas dhe më gjerë.

Zoti Osmani vizitoi edhe qytetin Irpin, pranë Kievit, ku pa shkatërrimet e shumta si pasojë e bombardimeve të forcave ruse. Ai shprehu solidaritetin e vendit të tij me popullin e Ukrainës.

Zoti Osmani u shpreh se “Liria e Maqedonisë së Veriut dhe e çdo vendi tjetër evropian, sot mbrohet në Ukrainë, prandaj Ukraina meriton ndihmë, mbështetje dhe respekt”.

Ai tha se Maqedonia e Veriut që nga fillimi i agresionit rus në Ukrainë iu është bashkuar sanksioneve kundër Moskës.

Kuleba dhe Osmani kanë biseduar edhe për perspektivën evropiane të të dy vendeve duke theksuar nevojën që ky proces të marrë vëmendjen e shtuar pas zhvillimeve të fundit.

Ministri i jashtëm ukrainas, Dmitro Kuleba falënderoi Maqedoninë e Veriut “për qëndrimin parimor dhe aktiv që nga fillimi duke i siguruar ndihmë Ukrainës”, siç u shpreh ai.

Zoti Kuleba tha se:

Nëse Bashkimi Evropian vërtet kujdeset për të ardhmen dhe mirëqenien e Ervopës, atëherë e vetmja zgjidhje për këtë do të ishte zgjerimi me vendet e Ballkanit Perëndimor dhe ato të Lindjes, për t’u bashkuar me vendet të cilat i ndajnë vlerat e përbashkëta me BE-në”./VOA

Ora 19:13
Deputeti rus kundër të gjithëve, i bën thirrje Putinit të tërheq trupat ruse nga Ukraina! Tani e quajnë tradhtar

 

Deputeti rus Leonid Vasyukevich, 69 vjeç, i është drejtuar Presidentit rus Vladimir Putinit duke i kërkuar atij që të ndaloi operacionin ushtarak në Ukrainë dhe t'i kthejë trupat ruse në shtëpi pas ai thotë se është e pamundur arritja e suksesit në rrugë ushtarake.  

Ndaj deputetit u bënë disa përpjekje që ai të ndalonte fjalimin.  

“Ne po mbështesim masat për të mbështetur familjet e ushtarakëve të vrarë gjatë operacionit ushtarak special. Ne e kuptojmë se nëse vendi ynë nuk ndalon operacionin special ushtarak, do të ketë edhe më shumë jetimë. Të rinjtë vdesin dhe gjymtohen gjatë operacionit, edhe pse ata mund të kishin përfituar vendin tonë. Kanë kaluar tre muaj nga fillimi i luftës ‘dhe është e qartë e pamundur të arrihet suksesi me rrugë ushtarake. Nëse Putini vazhdon luftën e tij, kjo do të çojë në mënyrë të pashmangshme në një rritje të numrit të ushtarëve të vrarë dhe të plagosur. Ne kërkojmë tërheqjen e menjëhershme të trupave ruse nga Ukraina”, tha deputeti.

Mbështetësit e Putinit e cilësuan atë si ‘tradhtar’ dhe ai tashmë ai do të përballet me veprime ligjore për 'çnderimin' e ushtrisë ruse./Daily Mail

Ora 18:32
Ukraina: Rusët po detyrojnë njerëzit të dhurojnë gjak për ushtarët e plagosur

Komisionerja për të Drejtat e Njeriut në Parlamentin ukrainas, Lyudmyla Denisova ka akuzuar autoritet ruse se në Krime, ato po detyrojnë njerëzit të shkojnë të dhurojnë gjak për ushtarët e plagosur.

"Dhurimet e detyruara të gjakut. Unë marr vazhdimisht informacione për një numër të madh ushtarësh të plagosur në spitale dhe sanatoriume në gadishull në Krime. Institucionet shëndetësore nuk mund ta përballojnë situatën dhe ka një mungesë katastrofike gjaku", tha Komisionerja, raportuar nga Agjencia e Lajmeve "Unian".

Denisova foli për repartet e mbipopulluara në spitalin ushtarak të Sevastopolit.

“Autoritetet e punësimit po kërkojnë nga punëdhënësit që të dërgojnë punëtorë në qendrat e dhurimit të gjakut. Njerëzit janë të detyruar të bëhen dhurues për të mos humbur vendin e punës”, një fushatë në të cilën sipas Denisovës nuk ka kritere dhe as kujdes mjekësor, pasi nuk kërkohet dokumentacion dhe nuk bëhen analiza.

Ora 18:11
Zelensky: Rrezik për katastrofë, 22 milionë tonë drithë të bllokuara

Volodymir Zelensky ka folur rreth sasisë së drithërave të bllokuara dhe pamundësisë së shpërndarjes së tyre në tregjet ndërkombëtare për shkak të Rusisë.

“Sot ka 22 milionë tonë drithë në kapanone dhe nuk mund t’i furnizojmë në tregjet ndërkombëtare”, tha Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky, sipas të cilit pothuajse gjysma e eksporteve të grurit ukrainas janë ndalur pasi Rusia vazhdon të bllokojë rrugët kryesore të eksportit përmes detit të Zi dhe Azov.

Zelensky, foli për "CNN", për një "katastrofë" të mundshme për sigurinë globale të ushqimit në një lidhje me video në një forum indonezian

Ora 17:59
OKB thotë se janë vrarë më shumë se 4.000 civilë në Ukrainë

OKB: Më shumë se 4000 civilë janë vrarë nga lufta në Ukrainë

Që prej fillimit të luftës në Ukrainë,  më shumë se 4.000 civilë janë vrarë, megjithëse numri i saktë është ndoshta mund të jetë shumë më i lartë, sipas raportimit të Zyrës së Organizatës së Kombeve të Bashkuara për të Drejtat e Njeriut. (OHCHR).

Gjithsej 4.031 njerëz u vranë, duke përfshirë gati 200 fëmijë, sipas OHCHR, e cila ka dhjetëra vëzhgues në vend. Shumica u vranë gjatë bombardimeve ose sulmeve ajrore.

Rusia nisi pushtimin e Ukrainës më 24 shkurt.

Ora 16:40
Britania e shqetësuar: Nëse Putin fiton, jemi të gjithë në rrezik

Sekretarja për çështjet e Jashtme në Mbretërinë e Bashkuar, Liz Truss tha se nëse Putin fiton luftën në Ukrainë, atëherë nuk do të kishte më siguri. 

Truss tha gjithashtu se ishte plotësisht legjitime mbështetja ndaj Ukrainës më dërgimin e tankeve dhe avionëve.

“Pas Luftës së Ftohtë, ne menduam se kishim kthyer një faqe. Por ne tani po shohim krime të tmerrshme lufte në Evropë, krime për të cilat dikur kishim shpresuar se do ti përkisnin të kaluarës. Përballë një tmerri të tillë, ne duhet të përgjigjemi me forcë, nuk duhet të humbasin vigjilencën pasi kjo nuk mund të jetë zgjidhja. Ne duhet të sigurojmë që Ukraina të fitojë këtë luftë të madhe për liri. Putini nuk po i ka shpallur luftë vetëm kundër popullit ukrainas, por themeleve të shoqërive tona: lirisë, sovranitetit dhe shtetit të së drejtës. Nëse ai fiton luftën në Ukrainë, ne nuk do të ndihemi kurrë të sigurt. Kjo është arsyeja pse ne duhet të bëjmë gjithçka që është e mundur për tu siguruar që Ukraina të fitojë,” tha Truss për “Sky News”.  

Ora 16:06
Zelensky: Duhet të përballemi me realitetin, bisedimi me Putin është i nevojshëm

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky ka folr për rëndësinë e zhvillimit të bisedimeve me Presidentin rus Vladimir Putin.

“Ukraina nuk është e etur të flasë me Rusinë për Vladimir Putin, por duhet të përballet me realitetin dhe do të jetë e nevojshme t'i jepet fund luftës, tha Zelensky, sipas raportimit  të “Reuters”.

Ai u shpreh se Rusia nuk e gatshme për bisedime serioze. 

"Ka gjëra për të diskutuar me liderin rus. Unë nuk them se njerëzit tanë janë të etur për të folur me të, por ne duhet të përballemi me realitetin. Çfarë duam ne nga ky takim? Ne duam jetën tonë të kthehet. Ne duam jetën e një vendi sovran të kthehet në territorin e vet, por Rusia nuk duket të jetë gati për bisedime serioze”, tha Zelensky.

Ora 14:51
Agresioni rus, 600 miliardë dollarë dëm ekonomik për Ukrainën

Humbjet totale ekonomike në Ukrainë të shkaktuara nga pushtimi i Rusisë arrijnë në 564-600 miliardë dollarë (447-476 miliardë paund), sipas Shkollës Ekonomike të Kievit (KSE).

Masa përfshin dëme të drejtpërdrejta në banesa dhe ndërtesa të tjera, infrastrukturë dhe pronë, si dhe dëme indirekte në formën e rënies së PBB-së, investimeve të humbura, largimit të punëtorëve dhe kostove shtesë të mbrojtjes dhe mbështetjes sociale, tha KSE.

Humbjet e drejtpërdrejta nga shkatërrimi i ndërtesave dhe infrastrukturës vlerësohen në 105 miliardë dollarë, me banesat e dëmtuara që përbëjnë rreth 40 miliardë dollarë nga kjo shifër.

Qytetet e Mariupol tani nën kontrollin rus pas një rrethimi të gjatë Kharkiv dhe Chernihiv të dy të granatuar rëndë nga Rusia përpara se forcat e saj të tërhiqeshin dhe Severodonetsk dhe Lysychansk në Donbas ku po zhvillohen luftime të ashpra, kanë shkaktuar dëme më të mëdha në ndërtesat e banimit. ka thënë KSE.

Ndërkohë kompanitë ukrainase kanë pësuar 11 miliardë dollarë humbje ekonomike, duke përfshirë më shumë se gjysmë miliardë dollarë vetëm gjatë javës së kaluar. Më shumë se 200 kompani, fabrika dhe fabrika ukrainase janë shkatërruar, dëmtuar ose konfiskuar nga Rusia, thotë KSE.

KSE thotë se ukrainasit mund të raportojnë humbjen e infrastrukturës fizike, duke përfshirë ndërtesat e banimit, nëpërmjet faqes së saj të internetit.

Më herët sot një ish-ministër i financave tha se Ukrainës do t'i duhen 750 miliardë dollarë për rindërtim. Tymofiy Mylovanov i tha programit Newsday të Shërbimit Botëror të BBC-së se puna mund të sjellë me vete mundësinë për të "ndërtuar më mirë".

Ora 14:44
Michel: Uniteti i BE-së mbetet pasuria jonë më e fortë, Ukraina po tregon guxim dhe dinjitet të jashtëzakonshëm

"Ukraina po tregon guxim dhe dinjitet të jashtëzakonshëm përballë agresionit dhe mizorive ruse dhe uniteti ynë ka qenë gjithmonë pasuria jonë më e fortë. Ai mbetet parimi ynë udhëzues”, tha Charles në letrën e ftesës drejtuar vendeve anëtare në samitin e BE-së javën e ardhshme. "

“Që nga dita e parë  ne kemi qenë të palëkundur në mbështetjen tonë humanitare, financiare, ushtarake dhe politike për popullin ukrainas dhe udhëheqjen e tij. Ne do të vazhdojmë të ushtrojmë presion mbi Rusinë", përfundoi Michel.

Ora 13:32
Johnson: Rusia po bën 'përparim të ngadaltë dhe të dukshëm' në Ukrainë

Boris Johnson thotë se Rusia po bën "përparim të ngadaltë dhe të dukshëm" në rajonin Donbas të Ukrainës.

"Unë mendoj se është shumë, shumë e rëndësishme që ne të mos mbytemi për shkak të heroizmit të jashtëzakonshëm të ukrainasve në largimin e rusëve nga portat e Kievit”, tha ai.

"Kam frikë se Putini me kosto të madhe për veten dhe ushtrinë ruse  po vazhdon të përtypet në tokë në Donbas, ai po vazhdon të bëjë gradual, të ngadalshëm, por, kam frikë, përparim të dukshëm, prandaj është absolutisht jetike që ne të vazhdojmë të mbështesim ushtarakisht ukrainasit”, tha Johnson.

Ora 13:23
Pse Perëndimi ka hezituar të dërgojë sisteme të shumta raketash në Ukrainë?

Sot ka pasur një fokus të madh në raportet se SHBA mund të dërgojë sisteme të shumta raketore lëshimi (MLRS) në Ukrainë.

Këto janë njësi të avancuara me rreze të gjatë që mund të lëshojnë 12 raketa në më pak se një minutë.

Lëvizja e mundshme është quajtur një "ndryshues i mundshëm i lojës" që mund të ketë një ndikim të madh në luftën në rajonin e Donbasit (shih postimin 9.58).

Por pse i është dashur kaq shumë kohë NATO-s dhe vendeve të tjera perëndimore për të dërguar armët? 

Disa nga hezitimet ka të ngjarë të përqendrohen rreth faktit se rreze 186 milje MLRS mund të lejojë Ukrainën të godasë objektivat brenda territorit rus.

Është ndoshta e njëjta frikë që e bëri SHBA-në të pengonte idenë e furnizimit me avionë luftarakë në vend.

Në muajin mars, gjatë javëve të para të konfliktit, Polonia ofroi transferimin e të gjithë flotës së saj të avionëve MIG-29 në Ukrainë, në këmbim që SHBA t'i mbushte ato me F-16.

Por Pentagoni e hodhi poshtë idenë si të paqëndrueshme për shkak të shqetësimeve që një lëvizje e tillë mund të hynte NATO në konflikt të drejtpërdrejtë me Rusinë.

Ora 12:45
Kremlini vazhdon me akuzat se Kievi po pengon bisedimet, Zelensky: Ne duam të na rikthehet jeta

Të dyja palët kanë dhënë një vlerësim të ri nëse bisedimet e paqes mund të rifillojnë pasi kanë ngecur për javë të tëra.

Presidenti Zelensky thotë se Ukraina nuk është "e etur" të bisedojë me presidentin rus Vladimir Putin por gjithsesi do të duhet.

“Duhet të përballemi me realitetin ku po jetojmë. Çfarë duam nga ky takim. Ne duam të na rikthehet jeta. Ne duam t’i rikthejmë sovranitetin vendit”, tha ai, duke shtuar se Rusia nuk duket e gatshme për bisedime serioze paqeje.

Ndërkohë, Kremlini fajëson Ukrainën për ngrirjen e negociatave. Zëdhënësi Dmitry Peskov u tha gazetarëve të premten se ishte e paqartë se çfarë dëshironte Kievi.

Peskov akuzoi udhëheqjen ukrainase për "deklarata kontradiktore".

Ora 12:37
Boris Johnson: Është jetike të vazhdojmë të mbështesim Ukrainën, duhet të dërgojmë më shumë armë mbrojtëse

Kryeministri i Mbretërisë së Bashkuar Boris Johnson thotë se forcat ruse po vazhdojnë të "përtypin nëpër tokë" në rajonin Donbas të Ukrainës, duke shtuar se Putini po bën përparim të ngadalshëm, por të dukshëm.

“Kam frikë se Putini, me një kosto të madhe për veten dhe ushtrinë ruse, po vazhdon të përtypet në tokë në Donbas”, thotë ai në një intervistë me Bloomberg këtë mëngjes.

"Ai po vazhdon të bëjë progres gradual, të ngadaltë, por kam frikë të prekshme, dhe prandaj është absolutisht jetike që ne të vazhdojmë të mbështesim ushtarakisht ukrainasit."

Johnson thotë se në Ukrainë nevojiten më shumë armë sulmuese, duke përfshirë sisteme raketash me shumë lëshime me rreze të gjatë.

"Unë mendoj se është shumë, shumë e rëndësishme që ne të mos mbytemi për shkak të heroizmit të jashtëzakonshëm të ukrainasve në largimin e rusëve nga portat e Kievit," shton Johnson.

Ora 12:29
Kievi: 10 të vdekur dhe 35 të plagosur nga sulmi me raketa në Dnipro

1653638898_Capture.JPG

Dhjetë persona vdiqën dhe rreth 35 u plagosën nga një raketë e lëshuar nga rusët në kazermën e Gardës Kombëtare në distriktin Dnipro. 

Kështu deklaroi udhëheqësi ushtarak i rajonit Genadi Korban siç raporton Ukrainska Pravda. Sipas Korban, tre raketa u lëshuan nga rajoni i Rostovit, njëra prej të cilave goditi objektivin.

Ora 11:11
Dërgimi i armëve në Ukrainë, Lavrov: Kjo mund të sjellë një përshkallëzim të situates

Ministri i Jashtëm rus Sergei Lavrov paralajmëron se dërgesat perëndimore në Ukrainë të armëve që mund të arrijnë Rusinë mund të çojnë në një "përshkallëzim të papranueshëm".

"Perëndimi bëri thirrje për të mposhtur Rusinë në fushën e betejës, dhe për këtë është e nevojshme t'u pompohet armë nacionalistëve ukrainas, regjimit ukrainas, përfshirë armët që mund të arrijnë në Federatën Ruse”, tha ai në një intervistë për RT Arabic, të cituar nga agjencia e lajmeve Tass

"Këto janë armët që Presidenti ukrainas Volodymyr]Zelensky i kërkon publikisht," thotë ai.

“Ne e paralajmëruam Perëndimin në mënyrën më serioze se ata tashmë, në fakt, po bëjnë një luftë prokure me Federatën Ruse por ky do të jetë një hap serioz drejt një përshkallëzimi të papranueshëm”, tha Lavrov.

Ora 11:02
Separatistët pro-rusë pretendojnë se kanë marrë qytetin e Lyman-it

Separatistët pro-rusë nga e vetëshpallura Republika Popullore e Donetskut thonë se kanë vendosur kontroll të plotë mbi qytetin strategjik Lyman në Ukrainën lindore. 

Forcat ukrainase dhe ruse kishin luftuar për qytetin e rajonit të Donbasit për disa ditë. Besohet se forcat e Kremlinit kërkuan të merrnin qytetin si pjesë e shtytjes së tyre më të gjerë drejt Slovianskut dhe Kramatorskut.

Ora 10:59
Kievi: Rusia ka vendosur 500 mina në Detin e Zi

Rusia ka vendosur midis 400 dhe 500 miniera të vjetra sovjetike në Detin e Zi, të cilat tërhiqen nga spiranca kur deti është i trazuar dhe lëviz, duke e bërë të pamundur eksportimin e mallrave nga portet ukrainase. 

Kështu deklaroi zëdhënësi i administratës ushtarake rajonale të Odesës, Sergiy Bratchuk, duke shtuar se Moska ka "krijuar një krizë ushqimore në botë" dhe po përdor një "alibi informacioni" duke fajësuar Ukrainën për krizën ushqimore.

Ora 10:50
Cilat janë sistemet e shumëfishta të raketave lëshuese dhe pse i dëshiron ato Ukraina?

Zyrtarët ukrainas kanë bërë thirrje për sisteme raketash me rreze më të gjatë veprimi, ndërsa përpiqen të zmbrapsin forcat ruse në jug dhe lindje.

Gjatë gjithë luftës ka pasur hezitim nga NATO për dërgimin e armëve të rënda në Ukrainë, nga frika e provokimit të një konflikti më të gjerë me Moskën.

Por në 24 orët e fundit SHBA-të po priren drejt dërgimit të sistemeve të raketave të shumta lëshuese (MLRS), raporton CNN.

Lëshuesi M270 MLRS i përdorur nga SHBA mund të lëshojë deri në 12 raketa në më pak se 60 sekonda.

Saktësia ruhet në të gjitha mënyrat e qitjes, sepse kompjuteri ri-orienton lëshuesin ndërmjet raundeve, thotë ushtria.

Në varësi të municioneve që përdoren, MLRS mund të godasë objektivat deri në 186 milje larg.

Ora 10:45
Mariupol: Zbulohen 70 trupa nën rrënojat e një fabrike të vjetër

70 trupa u gjetën nën rrënojat e një fabrike të vjetër në Mariupol. Kjo u njoftua në Telegram nga Petr Andriuscenko, këshilltar i kryetarit të qytetit të Ukrainës juglindore, i cili ishte nën rrethim për tre muaj. 

"Një varrezë tjetër në Mariupol. Duke kontrolluar rrënojat rrugë më rrugë, në rrugën Kuindzhi u gjetën shtatëdhjetë trupa në territorin e ish-uzinës Oktiabr. Arsyeja është e njëjta: njerëzit u varrosën nën rrënojat e ndërtesës pas bombardimeve ", shpjegon. Andriuscenko, duke raportuar se kufomat u paketuan në qese plastike dhe u dërguan në fshatin Staryi Krym për t'u varrosur në një varr masiv.

“Duke pasur parasysh gjendjen e trupave, askush nuk është identifikuar. Sa nga këto varreza të mbetura nga bombat ruse në Mariupol do të gjenden ende. Njësia? Dhjetra? Qindra?” pyet Andriuscenko.

Ora 10:04
Situata nga bombardimet në Sievierodonetsk dhe Popasna, Zelensky: Ata duan t’i kthejnë në hi siç bënë me Mariupolin

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky ka bërë një paralajmërim të frikshëm sa i përket  rrjedhës që po merr lufta në Ukrainë ku në disa qytete vazhdojnë bombardime të forta duke vrarë dhe civilë.

"Ata duan të bëjnë hi Popasna, Bakhmut, Lyman, Lysychansk dhe Sievierodonetsk, siç bënë me Volnovakha dhe Mariupol", paralajmëroi ai, duke iu lutur Perëndimit të dërgojë sisteme raketash.

“Kushdo që ka ndjekur luftën në Ukrainë do të ketë parë imazhet e tmerrshme dhe do të ketë dëgjuar histori të dhimbshme nga rrethimi i Mariupolit”, tha Zelensky.

I vendosur në rajonin e kontestuar të Luhanskut, qyteti i Popasna-s është vënë vazhdimisht nën zjarr nga forcat pro-ruse dhe ruse që nga viti 2014.

Pamjet dramatike nga Alexander Ermochenko i Reuters tregojnë koston e rëndë që ka paguar qyteti gjatë konfliktit, me ndërtesa të djegura, metal të përdredhur dhe tanke në rrugë.

Ora 09:42
Bombardimet ruse në Severodonetsk, Kryebashkiaku: 1500 njerëz të vrarë deri tani

 

Qyteti lindor i Ukrainës, Severodonetsk, i vetmi në rajonin e Luganks ende nën kontrollin e Kievit, është nën bombardime pothuajse të pandërprera nga forcat ruse, 60% e shtëpive janë shkatërruar plotësisht dhe deri në 90% e ndërtesave janë dëmtuar. 

Kjo u raportua nga kryetari i bashkisë, Oleksandr Stryuk, cituar nga BBC . Stryuk shtoi se të paktën 1,500 njerëz janë vrarë deri më tani. Rreth 12,000-13,000 njerëz janë ende në qytet.

Ora 09:34
Kievi: 29,750 ushtarë rusë të vrarë që nga fillimi i luftës

Ministria e Punëve të Brendshme të Ukrainës thotë se 29,750 personel rus janë vrarë që nga fillimi i luftës, 150 më shumë se dje.

Në shifrat e saj të fundit të cilat nuk janë verifikuar dhe kanë ndryshuar më parë nga vlerësimet e tjera ministria pretendon gjithashtu 1,322 tanke dhe 206 avionë të shkatërruar. 

Ora 08:16
OKB: 4000 civilë të vrarë në Ukrainë që nga fillimi i luftës

1653591778_Screenshot7.jpg

Numri i të vdekurve të civilëve në Ukrainë është afër 4,000 që nga fillimi i pushtimit rus më 24 shkurt, sipas raporteve nga Kiev Independent dhe agjencisë së Kombeve të Bashkuara për të drejtat e njeriut. 

Banorët e vrarë deri më tani nga forcat ruse janë në fakt të paktën 3.998 (të dhënat e përditësuara deri të mërkurën), ndërsa civilët e plagosur janë të paktën 4.693. Megjithatë, agjencia beson se shifrat aktuale janë shumë më të larta.

Ora 08:12
Kievi: 241 fëmijë të vrarë dhe 438 të plagosur që nga fillimi i luftës

241 fëmijë janë vrarë në Ukrainë që nga pushtimi rus i vendit, 438 u plagosën. 

Kjo u njoftua nga zyra e Prokurorit të Përgjithshëm të Ukrainës, duke specifikuar se bëhet fjalë për një shifër të përkohshme, duke qenë se "punohet ende për të përcaktuar numrin e viktimave në vendet ku armiqësitë janë ende aktive, në territoret e pushtuara përkohësisht dhe në ato të liruara". 

Numri më i madh i fëmijëve të vrarë ose të plagosur në luftën në Ukrainë është regjistruar në rajonet Donetsk, Kiev, Kharkiv dhe Chernihiv.

Ora 07:42
Kharkiv nuk gjen qetësi, bombardime në zonat e banuara, 9 të vrarë, përfshirë një foshnje 5 muajshe

Nëntë persona, duke përfshirë një foshnjë 5-muajshe, u vranë në Kharkiv të enjten mes "granatimeve të dendura" në zonat e banuara pranë qendrës së qytetit, sipas Oleh  Synyehubov, kreu i administratës ushtarake të rajonit Kharkiv.

“Në mesin e të vrarëve ishte një familje që thjesht po ecte në rrugë një burrë mbante në duar foshnjën e tij pesë muajshe, e cila i  vdiq në duar. Nëna e kësaj foshnje është plagosur rëndë dhe tani është në spital”, tha Synyehubov.

Ai përshkroi gjithashtu artilerinë e përdorur dhe tha se shënjestrimi i zonave të banuara në qytetin e dytë më të madh të Ukrainës mund të ishte vetëm për qëllimin e "terrorizimit" të banorëve vendas.

"Armiku granatoi me MLRS SMERCH dhe URAGAN dhe me artileri, modifikimi i të cilave po bëhet tani nga ekspertët tanë ushtarakë. Sipas të dhënave që disponojmë, granatimet janë kryer nga veriu i rajonit, ku trupat tona mbajnë pozicionet e tyre dhe duke e shtyrë ngadalë armikun drejt kufijve. Kjo ishte një zonë vetëm banimi, kështu që qëllimi i këtij granatimi mund të ishte vetëm terrorizimi i banorëve vendas”, tha ai. 

Zyrtari shtoi se ishin rrethet Shevchenkivskyi dhe Kyivskyi të Kharkivit që ishin "granatuar dendur". Ai tha se përveç të vrarëve, 19 kanë mbetur të plagosur, mes tyre edhe një fëmijë 9-vjeçar.

"Deri tani forcat tona të armatosura i mbajnë fort pozicionet e tyre dhe nuk ka asnjë dyshim për kapjen e mundshme të qytetit të Kharkiv," tha ai.

Ora 07:36
Zelensky: Veprimi rus në Donbas është një politikë e qartë gjenocidi

Ofensiva e intensifikuar e Rusisë në rajonin lindor të Donbasit të Ukrainës pasqyron "një politikë të dukshme gjenocidi", tha presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky në fjalimin e tij të mbrëmjes.

"Ofensiva aktuale e pushtuesve në Donbas mund ta bëjë rajonin të pabanuar. Ata duan të djegin Popasna, Bakhmut, Lyman, Lysychansk dhe Severodonetsk në hi. Si Volnovakha, si Mariupol”, tha Zelensky

“Në qytetet më afër kufirit rus si Donetsk dhe Luhansk, forcat ruse mbledhin të gjithë ata që munden për të mbushur vendin e të vrarëve dhe të plagosurve në kontingjentin okupues. E gjithë kjo, përfshirë depërtimin e popullit tonë dhe vrasjet masive të civilëve, është një politikë e dukshme gjenocidi e ndjekur nga Rusia", tha Zelensky.

Zelensky tha se ushtrimi i presionit ndaj Rusisë "është fjalë për fjalë një çështje e shpëtimit të jetëve" dhe se çdo vonesë, mosmarrëveshje ose propozim për "të qetësuar" Rusinë çon në "ukrainas të rinj të vrarë" dhe kërcënime të reja për të gjithë në kontinent.

A.M./S.C/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Vritet polici në Kosovë, a po reagojnë si duhet ndërkombëtarët ndaj Serbisë×

Lajmi i fundit

‘Dopietë’ e Morata-s, Atletico fiton 3-1 Derbin ndaj Realit! S’mjafton Lukaku, Torino ndal 1-1 Romën, barazon edhe në Napoli

‘Dopietë’ e Morata-s, Atletico fiton 3-1 Derbin ndaj Realit! S’mjafton Lukaku, Torino ndal 1-1 Romën, barazon edhe në Napoli