Lufta në Ukrainë, Macron: Zotohem që demokracia dhe guximi do të triumfojnë në Ukrainë

Lufta në Ukrainë, Macron: Zotohem që demokracia dhe guximi do të triumfojnë në Ukrainë

Presidenti i Francës Emmanuel Macron

Presidenti i Francës Emmanuel Macron është zotuar gjatë fjalës së tij të mbajtur në Elysee në ditën e inaugurimit si president i rizgjedhur i Francës se do të ndihmojë që demokracia dhe guximi të triumfojnë në Ukrainë.

Gjatë fjalës Macron u shpreh se ju besua një mandat i ri  për veprime të vendosura për Francën dhe Europen. 

“M`u besua një mandat i ri, për veprime të vendosura për Francën dhe për Europën. Populli francez bëri një zgjedhje të qartë për të ardhmen, një zgjedhje për projektin francez dhe për atë europian, një projekt për pavarësinë në një botë të destabilizuar”, tha Macron

Ai u shpreh se Franca do të bëjë çdo përpjekje që të mos ketë një shpërkallëzim të konfliktit dhe do të jetë në krah të Ukrainës me ndihmë ushtarake dhe monetare.

“Aty ku shumë popuj kanë zgjedhur tërheqjen, ndonjëherë duke iu dorëzuar tundimit nacionalist, nostalgjisë për të kaluarën, sirenave të ideologjive, brigjet e të cilave mendonim se i kishim lënë në shekullin e kaluar, populli francez ka bërë zgjedhjen e një të qartë dhe të qartë, projekt për të ardhmen. Një projekt republikan dhe evropian”, shtoi Macron.

Muajin e kaluar, Macron u bë presidenti i parë aktual që u rizgjodh në Francë në dy dekada, duke mposhtur kandidaten e ekstremit të djathtë Marine Le Pen.

 

 

E.K/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • Beni: 07/05/2022 16:07

    Kush demokraci do te triunfoje ajo e intrigave amerikane ? Shume pislleqe ju perendimoret i mbuloni mbas te ashtuquajtures demokraci kur ne te vertet ekziston vetem fashizem dhe diktature

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    A duhet të marrë fund kaosi në kuvend?×

Lajmi i fundit

E konfirmon eksperti i merkatos, Ernest Muçin e kërkojnë në Premier League

E konfirmon eksperti i merkatos, Ernest Muçin e kërkojnë në Premier League