Johnson nënshkruan pakt ushtarak me Finlandën e Suedinë për mbrojtje në rast sulmi! Bombardohet fabrika e çelikut! Lavrov: Operacioni special i forcave ruse i jep fund dominimit të SHBA në botë

Sot bëhen 77 ditë që nga dita kur Rusia sulmoi Ukrainën, ndërsa sulmet me raketa vijojnë. Ukraina thotë se një kundërofensivë ka shtyrë forcat ruse në veri të Kharkiv, ndërsa tashmë ka rimarrë disa fshatra përreth qytetit kyç.

Zyrtarët amerikanë të sigurisë paralajmërojnë se edhe nëse Rusia do të ketë sukses në fushatën e saj të Donbasit në Ukrainën lindore, Moska po përgatiten për një luftë të gjatë. Dhoma e Përfaqësuesve e SHBA-së ka miratuar 40 miliardë dollarë (32 miliardë £) më shumë ndihmë për Ukrainën, e cila pritet të miratohet edhe nga Senati.

Sërish raketat ruse kanë goditur Odesën dhe forcat vazhdojnë të godasin fabrikën e çelikut Azovstal në Mariupol. Ndërkohë trupat e 44 civilëve janë gjetur në rrënojat e një ndërtese të shembur në qytetin ukrainas të Izyum.

Ministri i Jashtëm rus Serghei Lavrov ndodhet në Oman për një vizitë zyrtare, por ka komentuar edhe luftën në Ukrainë duke thënë se peracioni special i forcave ruse i jep fund dominimit të SHBA dhe Perëndimit në botë.

Shërbimi i Rojës Kufitare të Ukrainës ka rifituar kontrollin e 1200 kilometrave të kufirit në rajonet e Kievit, Sumy dhe Chernihiv, dy të tretat e të cilit janë një kufi rus. 

Lajmin e bëri të ditur Drejtori i Departamentit për mbrojtjen e kufijve shtetërorë, Leonid Baran gjatë një konference për mediat, por sipas tij rreziku mbetet ende pasi masat klasike të mbrojtjes së kufirit nuk mjaftojnë. Aktualisht ai tha se po veprohet për inspektimin e detajuar të zonës dhe krijimin e pikave shtesë.

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 22:36
OKB: Nuk është ende e mundur për një paqe dhe armëpushim i menjëhershëm

“Është e qartë për ne se, për momentin, nuk ka asnjë mundësi të menjëhershme për një marrëveshje paqeje apo mundësi të menjëhershme për një armëpushim global”, kështu u shpreh Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së, Antonio Guterres gjatë një vizite të tij te Presidenti austriak, Alexander Van Der Bellen.

Ora 22:04
Zelensky telefonatë me Kancelarin gjerman: Bisedë për ndihmat ushtarake dhe sanksionet kundër Rusisë

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky ka zhvilluar një bisedë telefonike me Kancelarin gjerman, Olaf Scholz, në të cilën u diskutua dërgimi i ndihmave me armë mbrojtëse si dhe bashkëpunimi në sektorin e energjisë.

Lajmin e raportoi “The Guardian”, duke u referuar në fjalët e Zelenskyit.

“Ne vlerësojmë nivelin e lartë të dialogut me Gjermaninë dhe mbështetjen në luftën tonë!”, tha Zelensky.

Ora 21:05
Nis gjyqi për ushtarin e parë rus të akuzuar për vrasjen e civilëve në Ukrainë

Prokurorja e Përgjithshme e Ukrainës, Iryna Venedikova njoftoi se autoritetet ukrainase kanë nisur gjyqin e parë ndaj një ushtari rus të akuzuar për vrasjen e një civili ukrainas gjatë pushtimit të paprovokuar të Rusisë.

Vendikova e bëri lajmin të ditur ditën e sotme nëpërmjet një postimi në Facebook.

I dyshuari akuzohet për vrasjen e një civili 62 vjeçar që po ngiste biçikletën e tij në fshatin Chupakhivka në rajonin verilindor të Sumy.

"Zyra e Prokurorit të Përgjithshëm dërgoi në gjykatë çështjen ndaj Vadim Shishimarin, komandantit të njësisë ushtarake të brigadës 32010 të njohur si Divizioni i Katërt i Tankeve të rajonit të Moskës”, tha Venediktova.

Sipas prokurores, i dyshuari 21 vjeçar, i cili ndodhet nën masë sigurie nga autoritetet ukrainase, mund të përballet me burgim të përjetshëm nëse dënohet për vrasje.

Ndërkohë javën e kaluar, Venediktova bëri të ditur emrin e ushtarit të parë rus të dyshuar për torturë dhe vrasjen e civilëve në qytetin e Buça-s, në afërsi të Kievit, gjatë javëve të para të pushtimit.

Ajo e identifikoi të dyshuarin në fjalë si komandantin e njësisë së Gardës Kombëtare të Rusisë, Sergei Kolotsei, i cili u informua që ishte i dyshuar.

Ora 20:46
Unioni Kombëtari gazetarëve ukrainas: 23 kolegë kanë vdekur që nga fillimi i luftës

Lufta në Ukrainë i ka sjellë vdekjen 23 gazetarëve.

Lajmin e ka bërë të ditur Presidenti i Unionit Kombëtar të Gazetarëve të Ukrainës (NUJU), Sergiy Tomilenko. Tomilenko i cili thotë se rusët i përgjojnë dhe më pas i zënë robër gazetarët ukrainas.

Ky ishte rasti i gazetarit Oleg Baturin, i cili u mbajt rob për tetë ditë pa asnjë kontakt me familjen e tij dhe pa akses në ilaçet e tij.

Rusët kontrollojnë shtëpitë e tyre,i marrin laptopët dhe telefonat.

Kur ata nuk i gjejnë në shtëpi, ndodh të arrestojnë dhe familjarët e tyre . Ky ishte rasti i gazetarit Konstantin Ryzhenkonel, kur rusët kontrolluan banesën e tij dhe nuk e gjetën, ata arrestuan vëllain e tij të vogël.

Shumica e gazetarëve nuk jetojnë në shtëpitë e tyre, pasi fshihen në shtëpitë e të njohurve të tyre, pasi ka qindra gazetarë ukrainas në territoret e okupuara.

Ora 20:03
Zelensky: Lufta do të përfundojë kur Ukraina të marrë gjithçka

Presidenti Volodymyr Zelensky tha se lufta me Rusinë do të përfundojë kur Ukraina të rifitojë territoret, njerëzit, paqen, lirinë dhe zgjedhjen e saj.

Duke folur në një takim online me studentët e universiteteve franceze Zelensky tha se lufta për popullin ukrainas do të përfundojë vetëm kur të marrim atë që është e jona.

“Është e vërtetë. E them hapur, nuk kemi nevojë për asgjë. Më shumë... Ne duam të rivendosim paqen në vendin tonë, në tokën tonë”, tha Zelensky duke përmendur dhe rëndësinë e pranisë së Rusisë në tryezën e bisedimeve. Raportuar nga “Ukrinform”.

Ora 19:51
Kievi: Çlirimi i Azovstal do të kushtonte shumë jetë njerëzore, rusët kanë krijuar mbrojtje të fuqishme

Udhëheqësit ushtarakë ukrainas kanë dhënë pak shpresa për një ofensivë të mundshme për të çliruar mbrojtësit e fundit të Mariupolit, të bllokuar në fabrikën e çelikut “Azovstal”. 

“Deri më sot, një operacion i tillë do të kërkonte një numër të konsiderueshëm trupash sepse ushtarët ukrainas ndodhen në një distancë prej 150-200 kilometrash”, tha numri dy i Shtabit të Përgjithshëm, Gjenerali Oleksiy Hromov, duke theksuar se do të ishte një operacion shumë i kushtueshme për sa i përket jetëve njerëzore, sepse rusët kanë mbrojtje të fuqishme"

Ndërsa Zëvendëskryeministres ukrainase Iryna Vereshchuk thotë se një mijë ushtarë mbetën në fabrikën e çelikut, ku gjysma prej tyre janë të plagosur.

Ora 18:32
Mediat ukrainase: Tymi i dendur! Sulmohet fabrika e çelikut!

Një video e postuar nga Agjensia e Lajmeve ukrainase “Ukrinform” tregon një re tymi të zi të dendur që ngrihet nga fabrika e çelikut Azovstal. 

Gjithashtu “Ukrinform”, duke u referuar në atë që tha Këshilltari i Kryebashkiakut të Mariupolit, Petro Andryushchenko, bëhet fjalë jo vetëm për një sulm nga ajri, dhe me artileri, por edhe me tanke ruse drejtuar fabrikës së çelikut.

Ora 17:48
Kievi: Fabrika në zjarr! Ofensivë e re kundër fabrikës së çelikut në Mariupol!

Autoritetet ukrainase raportojnë për një ofensivë të re ruse kundër fabrikës së çelikut “Azovstal” në Mariupol, e cila thuhet se është në flakë.

“Azovstal po sulmohet, jo vetëm nga ajri dhe me artileri, por edhe me tanke. Nëse ka ferr në tokë, ai është!(duke iu referuar fabrikës së çelikut). Ne të gjithë jemi borxhli ndaj mbrojtësve të Mariupolit”, tha Këshilltari Komunal Petro Andriushchenko në “Telegram”.

Ora 17:37
Britania: Marrëdhëniet me Putinin nuk mund të normalizohen kurrë

Presidenti rus Vladimir Putin është kundër anëtarësimit të Suedisë dhe Finlandës në  NATO.

Kryeministri i Mbretërisë së Bashkuar Boris Johnson dhe homologia e tij suedeze u shprehën se marrëdhëniet me Vladimir Putin nuk mund të normalizohen kurrë pas pushtimit rus të Ukrainës.

Një Zëdhënës i Johnson tha po ashtu se të dy liderët kishin nënvizuar se marrëdhëniet me Putinin nuk mund të normalizoheshin kurrë, kjo raportuar nga “Ruters”.

Zëdhënësi tha gjithashtu se liderët ranë dakord se pasgoditjet nga pushtimi i Putinit kishin ndryshuar rrënjësisht atë që konsiderohet si arkitektura e sigurisë ndërkombëtare.

Ora 17:11
Shkoi në punë duke mbajtur në xhaketë dy fjongo me ngjyrat e flamurit ukrainas, arrestohet gruaja në Rusi

Të jesh në Rusi dhe kundra luftës në Ukrainë, apo madje të shprehësh një shenjë solidariteti  mund të kushtojë dhe lirinë. Rasti më i fundit është ai i raportuar për një grua ruse e cila shkoi në punë duke mbajtur në xhaketën e saj dy fjongo me ngjyrat e flamurit ukrainas, blu dhe të verdhë, por si pasojë e këtij veprimi ajo u ndalua nga forcat policore të Moskës.

Gruaja ruse punonte në një qendër biznesi, ndërkohë që policia është njoftuar nga një kolege e saj në punë.

Lajmi u bë i ditur nga Media bjelloruse “Nexta”.

Ora 16:06
Ukraina rimerr kontrollin e 1200 kilometrave të kufirit rus

Shërbimi i Rojës Kufitare të Ukrainës ka rifituar kontrollin e 1200 kilometrave të kufirit në rajonet e Kievit, Sumy dhe Chernihiv, dy të tretat e të cilit janë një kufi rus. 

Lajmin e bëri të ditur Drejtori i Departamentit për mbrojtjen e kufijve shtetërorë, Leonid Baran gjatë një konference për mediat, por sipas tij rreziku mbetet ende pasi masat klasike të mbrojtjes së kufirit nuk mjaftojnë. Aktualisht ai tha se po veprohet për inspektimin e detajuar të zonës dhe krijimin e pikave shtesë.

Ora 15:50
Kremlini : Putin nuk ka në plane vendosjen e ligjit ushtarak

Zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov tha këtë të mërkurë se situata e brendshme politike në vend është e qëndrueshme dhe hodhi poshtë akuzat se presidenti rus Vladimir Putin po planifikon të shpallë gjendjen ushtarake.

Kur u pyet nëse Putin po planifikon të vendosë ligjin ushtarak në Rusi, Peskov tha:

"Jo, kjo nuk është në plane"

Nga ana tjetër Drejtoresha e Inteligjencës Kombëtare të SHBA-së, Avril Haines tha gjatë ditës së djeshme se trendi aktual në Ukrainë rriti shanset që Putin të merrte masa më drastike, duke përfshirë: imponimin e ligjit ushtarak, riorientimin e prodhimit industrial ose veprimet ushtarake potencialisht përshkallëzuese për të çliruar burimet e nevojshme për të arritur objektivat ndërkohë që konflikti zvarritet.

Ora 14:21
Guterres: Lufta në Ukrainë po shkakton shkatërrime dhe vuajtje masive në vend, kjo luftë nuk do të zgjasë përgjithmonë

1651781330_AntonioGuterresUNHCRHighCommissionerforRefugees.jpg

Sekretari i Përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara Antonio Guterres tha sot se prodhimi bujqësor i Ukrainës duhet të jetë sërish i disponueshëm ë tregjet ndërkombëtare.

Duke folur në një konferencë shtypi në Vjenë me presidentin austriak Alexander Van der Bellen, Guterres theksoi se lufta e pakuptimtë në Ukrainë po shkakton shkatërrime, shkatërrime dhe vuajtje masive në vend, me një ndikim të madh në ushqimin, energjinë dhe energjinë e Ukrainës. financave.

"Siguria ushqimore është një shqetësim veçanërisht i thellë dhe ishte fokusi i takimeve të mia të fundit në Moskë dhe Kiev. Ne kemi nevojë për veprim të shpejtë dhe vendimtar për të siguruar rrjedhën e qëndrueshme të ushqimit dhe energjisë dhe tregjet e hapura, duke hequr kufizimet e eksportit, duke shpërndarë teprica dhe rezerva për ata që kanë nevojë dhe duke adresuar rritjen e çmimeve të ushqimit për të qetësuar paqëndrueshmërinë e tregut”, tha Guterres.

"Për t'u përballur me këto sfida, ne duhet të rrisim ambicien tonë dhe të veprojmë së bashku me urgjencë më të madhe. Nuk është në horizontin e menjëhershëm, por një gjë mund t'ju them: Ne nuk do të dorëzohemi kurrë," shtoi ai.

Ora 14:07
Johnson nënshkruan marrëveshje me Finlandën dhe Suedinë. Keni mbështetjen tonë në rast sulmi

Kryeministri Boris Johnson ndodhet në një vizitë zyrtare në Suedi dhe Finlandë ku pritet të nënshkruhen edhe marëveshje të rëndësishme ndërkohë që fokusi kryesor i takimit do të jetë anëtarësimi i dy vendeve në NATO.

Kryeministri ka thënë se do të mbështesë Suedinë dhe Finlandën nëse sulmohen mes debatit brenda të dy vendeve nëse do të anëtarësohen në aleancën e NATO-s.

"Ne jemi të palëkundur dhe të qartë në mbështetjen tonë për Suedinë dhe Finlandën dhe nënshkrimi i këtyre deklaratave të sigurisë është një simbol i sigurisë së përjetshme midis kombeve tona," tha kryeministri.

 

Ora 13:43
Komentatori i Ukrainës transmetoi "Eurovizionin" live i strehuar brenda bunkerit

1652269621_Capture.JPG

Komentatori i Ukrainës për “Eurovision Song Contest 2022” ka bërë transmetimin e tij të hapjes brenda një bunkeri, ndërsa gjysmëfinalja e konkursit po zhvillohej në mes të pushtimit të Vladimir Putin.

Timur Miroshnychenko mund të shihej duke transmetuar nga një dhomë të rrënuar dhe me sa duket nëntokësore, të martën mbrëma, ndërsa përfaqësuesit nga 17 vende u ngjitën në skenën e Torinos, Itali.

Teska është përfolur se mund të fitojnë konkursin e këtij viti, Orkestra Kalush e Ukrainës ishte ndër të parat që u votuan për në finalen e madhe të Eurovisionit pasi dhanë një performancë energjike të këngës së tyre “Stefania”.

1652269671_Capture.JPG

Moldavia, Zvicra, Armenia dhe Islanda ishin gjithashtu në mesin e 10 vendeve që ia dolën të kalonin në finale.

18 konkurrentë të tjerë të kombeve do të dalin në skenë të mërkurën, ku gjithashty do të përzgjidhen vetëm 10 shtete për të hyrë në finale. Miroshnychenko ka qenë komentator i Ukrainës çdo vit që nga viti 2007, me përjashtim të rastit kur ai bashkë-organizoi konkursin në vitin 2017, kur u zhvillua në Kiev pas fitores së vendit një vit më parë me këngën “1944” nga Jamala.

Fotografitë e postuara nga llogaria zyrtare e Ukrainës në Eurovizion në Instagram dhanë një paraqitje të shkurtër të bunkerit nga i cili ai po transmeton këtë vit – drejtpërdrejt në Youtube dhe kanalin televiziv publik UA: CULTURE – dhe e treguan atë të ulur në një tavolinë të vogël të rrethuar nga një aparat fotografik, drita, dhe një sërë kabllosh.

Në Torino, performanca e Orkestrës Kalush – e cila kombinonte rap-in dhe folklorin ukrainas, u duk se u prit mirë nga publiku, i cili brohoriti fort grupin dhe valëviti shumë flamuj ukrainas.

Mes kundërshtimit të gjerë evropian ndaj pushtimit të Putinit, ka pasur një vërshim të mbështetjes së përgjithshme për Ukrainën dhe rezistencën e saj në të gjithë kontinentin.

 

Ora 13:35
Ministri i Jashtëm rus: Ne nuk duam një luftë në Europë

1652268960_Capture.JPG

Ministri i Jashtëm rus Sergey Lavrov tha se Rusia nuk dëshiron një luftë në mbarë kontinentin në Evropë, por shtoi një shënim të kujdesit rreth synimeve që rrethojnë qeveritë perëndimore që mbështesin Ukrainën.

“Nëse jeni të shqetësuar për perspektivën e luftës në Evropë, ne absolutisht nuk e duam këtë, por unë tërheq vëmendjen tuaj për faktin se Perëndimi vazhdimisht këmbëngul që Rusia duhet të mposhtet në këtë situatë. Nxirrni përfundimet tuaja”, tha Lavrov.

Lavrov dukej se po i referohej komenteve si ato të Sekretarit të Mbrojtjes të SHBA-së, Lloyd Austin, i cili tha muajin e kaluar se Uashingtoni dëshiron "të shohë Rusinë të dobësuar në atë masë sa nuk mund të bëjë ato gjëra që ka bërë në pushtimin e Ukrainës".

Rusia është përpjekur vazhdimisht të justifikojë pushtimin e saj në Ukrainë si një luftë kundër neo-nazistëve ukrainas dhe zgjerimin e NATO-s në Evropën Lindore, forca që, sipas Kremlinit, përbëjnë një kërcënim ekzistencial.

Lavrov ka aluduar më parë për rrezikun e një lufte më të gjerë, madje edhe atë bërthamore, një retorikë që presidenti amerikan Joe Biden e quajti "të papërgjegjshme".

Eksportet e energjisë: Duke folur së bashku me ministrin e Jashtëm të Omanit, Sayyid Badr Albusaidi, pas bisedimeve në Muscat të mërkurën, Lavrov tha se Moska ka blerës të mjaftueshëm të burimeve të saj energjetike, pasi Bashkimi Evropian konsideron ndalimin e importeve të naftës ruse.

"Ne kemi mjaft blerës të burimeve tona energjetike. Ne do të punojmë me ta dhe do ta lëmë Perëndimin t'i paguajë ata shumë më tepër sesa i ka paguar Federatës Ruse dhe t'i shpjegojmë popullatës së saj pse duhet të varfërohen," tha ai.

 

Ora 13:11
Kryeministri polak: Putin më i rrezikshëm se Hitleri, kjo ideologji duhet çrrënjosur plotësisht

1652267524_Capture.JPG

Kryeministri polak Mateusz Moraëiecki  ka bërë akuza të forta ndaj presidentit rus Vladimir Putin duke e krahasuar me Hitlerin dhe si një njeri të rrezikshëm.

“Vladimir Putin është më i rrezikshëm se Hitleri apo Stalini, pasi ai ka më shumë armë vdekjeprurëse në dispozicion dhe mund të përdorë rrjete sociale për të përhapur propagandën e tij”, tha ai.

Për kreun e qeverisë së Varshavës, “ideologjia e Russkiy Mir, bota ruse, Putin është ekuivalenti i komunizmit dhe nazizmit të shekullit të 20-të”.

“Është një ideologji përmes së cilës Rusia justifikon të drejtat dhe privilegjet e sajuara për vendin e saj, e cila përbën një kërcënim jo vetëm për Ukrainën, por për të gjithë Europën dhe duhet çrrënjosur plotësisht, tha ai.

Ora 12:52
A do të anëtarësohen Suedia dhe Finlanda në aleancën e NATO-s?

1652266469_Capture.JPG

Kryeministri Boris Johnson po zhvillon vizita zyrtare në  Suedi dhe Finlandë ku çështja kryesore e takimit do jetë lufta në Ukrainë në një kohë kur të dy vendet po shqyrtojnë nëse do t'i bashkohen aleancës ushtarake të NATO-s.

Por a do të shkojnë nga neutrale në NATO?

Finlanda miratoi neutralitetin pasi forcat e saj u mundën nga Bashkimi Sovjetik gjatë Luftës së Dytë Botërore, dhe nëse Suedia vendos të bashkohet me NATO-n, kjo do t'i jepte fund më shumë se 200 viteve të mos-angazhimit për vendin.

Presidenti rus Vladimir Putin ka përdorur shpesh perspektivën e zgjerimit të NATO-s në Ukrainë për të justifikuar pushtimin e tij pra anëtarësimi i Suedisë dhe Finlandës në aleancë do të perceptohej si një provokim.

Por që nga fillimi i luftës, mbështetja në të dy vendet për anëtarësimin në NATO është rritur.

Mbështetja publike finlandeze për anëtarësimin në NATO ishte prej vitesh rreth 20-25%. Por që nga pushtimi i Ukrainës nga Rusia, sipas sondazhit të fundit të opinionit, ai ka arritur një rekord prej 76%. Në Suedi, 57% e popullsisë dëshiron të bashkohet, përsëri shumë më e lartë se para luftës.

Ora 12:08
Lavrov: Operacioni special në Ukrainë i jep fund dominimit të SHBA dhe Perëndimit në botë

1651438089_IMAGE1645805279.jpg

Ministri i Jashtëm rus Serghei Lavrov ndodhet në Oman për një vizitë zyrtare, por ka komentuar edhe luftën në Ukrainë.

"Ne presim që përfundimi i operacionit të Rusisë në Ukrainë të ndalojë dominimin e SHBA dhe promovimin e Perëndimit në botë," tha ministri Lavrov.

Ora 12:01
Embargoja e naftës ruse, Hungaria: Do shkatërronte ekonominë tonë

1652263299_Capture.JPG

Ministri i jashtëm Hungarez Peter Szijarto është shprehur se propozimi i BE-së për vendosjen e embargos së naftës ruse do ta shkatërronte ekonominë hungareze

“Sanksionet e propozuara nga Komisioni Europian nuk ofrojnë një zgjidhje për problemet e mëdha që do të krijonte për Hungarinë”, tha ai

BE-ja ka vendosur një sërë masash pasi Rusia pushtoi Ukrainën. Në fillim të këtij muaji, BE njoftoi planet për të ndaluar naftën ruse deri në fund të vitit si pjesë e paketës së gjashtë të sanksioneve.

“Ky do të jetë një ndalim i plotë i importit për të gjithë naftën ruse, në det dhe tubacione, të papërpunuar dhe të rafinuar. Nuk do të jetë e lehtë. Disa vende anëtare janë shumë të varura nga nafta ruse. Por ne duhet ta bëjmë”, tha Presidentja e Komisionit Europian Ursula von der Leyen.

Ora 11:29
Ndihma 40 miliard $ nga SHBA për Ukrainën, Zelensky falenderon Nancy Pelosin dhe miqtë e vendit të tij në Dhomën e Përfaqësuesve

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky ka falënderuar  kryetaren e Dhomës së Përfaqësuesve të SHBA-së, Nancy Pelosi dhe "miqtë" e vendit të tij në Dhomën e Përfaqësuesve të SHBA-së për miratimin projektligjit që do të bënte që Uashingtoni t'i dërgonte 40 miliardë dollarë ndihmë Ukrainës në mes të pushtimit të vazhdueshëm të Rusisë.

Dhoma e miratoi projekt-ligjin të martën në mbrëmje me mbështetje të gjerë dypartiake, 368 me 57 kundër. Të 57 votat në kundërshtim me masën ishin nga republikanët.

Masa tani do të duhet të miratohet nga Senati përpara se të shkojë te presidenti Joe Biden për t'u nënshkruar në ligj.

Pelosi bëri një vizitë të paparalajmëruar në Kiev, kryeqytetin ukrainas, në fillim të këtij muaji për t'u takuar me Zelensky.

1652261396_Capture.JPG

Ora 10:26
10,000 njerëz mund të vdesin nga epidemitë në Mariupol, kryebashkiaku : Mariupoli është kthyer në një geto mesjetare

1651657318_Capture.JPG

Maripoli është një nga qytetet ukrainas më të prekur nga pushtimet ruse ku mijëra civilë janë vrarë e ku tashmë qyteti duket si një grehinë nga bombardimet që vazhdojnë.

Sot një tjetër problem ka lindur “në qytetin e vështirësive” të mëdha pasi është ngritur alarmi se mbi 10,000 njerëz mund të humbin jetën për shkak të sëmundjeve dhe kushteve higjenike.

Këtë e ka bërë të ditur kryebashkiaku i qytetit Vadym Boychenko, sipas të cilit banorët e kanë shndërruar Mariupolin në një geto mesjetare.

Pa ilaçe dhe trajtim mjekësor, pa rivendosjen e furnizimit me ujë dhe kanalizimeve adekuate, në qytet do të shpërthejnë epidemitë duke shkaktuar rritjen e vdekshmërisë.

“Tani në qytet ndodhen 150-170 mijë banorë, sumica e popullsisë aktuale janë të moshuar dhe të sëmurë. Pa kushte adekuate higjienike, vdekshmëria midis grupeve vulnerabël do të rritet në mënyrë eksponenciale.Disa banorë të Mariupolit nga fshatrat fqinjë janë kthyer në qytet sepse mund të largoheshin për shkak të pengesës nga forcat ruse. Rusët vazhdojnë gjenocidin që filloi më 24 shkurt. Populli ynë është në rrezik. Duhet të evakuojmë mënjëherë banorët,” tha ai.

Ora 10:04
Ministria e Mbrojtjes ukrainase: Rreth 26,350 ushtarë rusë të vrarë që nga 24 shkurti

1652256412_Capture.JPG

Ministria e Mbrojtjes e Ukrainës në përditësimin e fundit që ka bërë lidhur me luftën ka deklaruar se rreth 26,350 ushtarë rusë janë vrarë që nga 24 shkurti kur nisi dhe mësymja e Rusisë në Ukrainë.

Ukraina pretendon se humbjet totale nga Rusia janë:

 • 1187 tanke
 • 2856 mjete luftarake të blinduara
 • 528 sisteme artilerie
 • 185 sisteme raketash të shumta lëshuese
 • tetë sisteme të mbrojtjes ajrore
 • 199 avionë
 • 160 helikopterë
 • 290 mjete ajrore pa pilot
 • 94 raketa lundrimi
 • 12 anije ose varka
 • 1.997 automjete dhe autocisternë
 • 41 njësi pajisje speciale
Ora 09:27
Boris Johnson viziton sot Suedinë dhe Finlandën, do diskutohet për anëtarësimin në NATO

1652254081_Capture.JPG

Kryeministri i Mbretërisë së Bashkuar do të vizitojë Suedinë dhe Finlandën gjatë ditës së sotme për të diskutuar mbi luftën në Ukrainë, pasi të dy vendet konsiderojnë nëse do t'i bashkohen aleancës së NATO-s.

Zëdhënësi zyrtar I Johnson tha se vizita kishte të bënte gjithashtu me "sigurinë e Evropës më gjerësisht".

Mbështetja për anëtarësimin në NATO është rritur si në Suedi ashtu edhe në Finlandë që kur Rusia pushtoi Ukrainën, pavarësisht historisë së tyre të gjatë të ndjekjes së politikave të neutralitetit ushtarak për të shmangur konfliktin me fuqitë rajonale të dy vendet pritet të vendosin brenda ditësh nëse do t'i bashkohen aleancës.

Ora 08:52
Historitë emocionuese të Anna-s, Alex dhe Vlad! Nga menaxhere logjistike, inxhinier softuerësh dhe poet në frontin e luftës, këta janë ukrainasit e zakonshëm që luftojnë kundër Rusisë

Rezistenca e ashpër e Ukrainës ndaj pushtimit rus ka bërë jehonë në mbarë botën.Në qendër të asaj lufte janë qytetarët e thjeshtë që lanë pas jetë të rehatshme për t'iu përgjigjur një thirrjeje detyre, njerëz të tillë si një inxhinier softuerësh, një menaxher logjistike dhe madje edhe një poet.

Zona në jug të Izium është një pikë kyçe e rezistencës kundër përpjekjeve ruse për të rrethuar plotësisht rajonin e Donbasit.

Shumica e civilëve janë larguar dhe betejat e artilerisë janë pothuajse të vazhdueshme. Këta janë disa nga njerëzit që përpiqen të sigurojnë që ajo të mos bjerë në duart e Rusisë.

1652252065_Capture.JPGAnna Arhipova

Anna Arhipova ishte një menaxhere logjistike në qytetin e saj të lindjes në Poltava, në verilindje të Ukrainës, përpara fillimit të luftës.

Në atë kohë, frika e saj mbizotëruese nuk ishte nga dhuna, por nga "të mos ishte e dobishme", thotë ajo. Kështu ajo u regjistrua dhe tani drejton një kamionçinë në disa nga zonat më të rrezikshme të konfliktit.

Në një botë të rinjsh me mjekër dhe trupmëdhenj, korniza e saj e lehtë pret një figurë të pazakontë. Por ajo thotë se janë burrat, jo ajo, ata që shqetësohen nga prania e saj.

“Të gjithë më thonë që unë duhet të lind, të gatuaj, të pastroj dhe të bëj mirëmbajtjen e shtëpisë, jo të jem këtu. Më acaron shumë, shumë, i përgjigjem nëse do të doja të lindja nuk do të isha këtu”, tha ajo.

1652252199_Capture.JPGAlex

Alex, i cili donte të përdorte vetëm emrin e tij të parë për shqetësimet e privatësisë, është një inxhinier softuerësh nga Kharkiv. Vitin e kaluar, ai ndërtoi kabinën e tij me dru në fshat.

Tani shtëpia e tij, e cila ishte në një kodër me vendndodhje strategjike, është reduktuar në një vrimë të thellë pesë metra dhe ai kalon shumë nga netët e tij duke fjetur në një tank të quajtur "Bunny", i cili u vodh nga ushtria ruse në javët e para të vitit. luftë.

"Ky është si tanku im personal. Unë jam si komandanti i tankeve dhe pronari i tankeve”, thotë ai duke qeshur.

1652252330_Capture.JPGVlad Sord

Vlad Sord ishte ende adoleshent kur u regjistrua për të luftuar për Ukrainën në 2014.

"Shumë gjëra të çuditshme ndodhin atje," shpjegon Sord, teksa pin cigare. “Gjërat që nuk mund t’i shpjegoja, i mblodha, i përpilova, i shkrova”.

Ai tani është një autor dhe poet i botuar. Ai lufton për vendin e tij dhe mbledh materiale për të dokumentuar atë që po ndodh.

"Kam një kujtesë shumë të mirë për vetë dialogët dhe e përdor atë. Unë shkruaj gjithçka", tha ai. 

 

Ora 08:35
226 fëmijë të vrarë dhe 417 të plagosur që nga fillimi i luftës në Ukrainë

1651911107_httpscdn.cnn.comcnnnextdamassets22022602152501ukrainianservicemembers0226.jpg

226 fëmijë janë vrarë dhe 417 janë plagosur që nga fillimi i luftës në Ukrainë. Kjo është bërë e ditur nga zyra e Prokurorit të Përgjithshëm të Ukrainës, duke specifikuar se numri më i madh i viktimave është regjistruar në rajonet Donetsk, Kiev dhe Kharkiv.

Për shkak të bombardimeve nga ushtria ruse të qyteteve dhe fshatrave të Ukrainës, janë dëmtuar 1657 institucione arsimore, 139 prej të cilave janë shkatërruar plotësisht.

Ora 08:13
Dhoma e Përfaqësuesve e SHBA miraton financimin e Ukrainës, Pelosi: Kjo tregon vendosmërinë tonë të palëkundur për të qëndruar krah popullit të Ukrainës

1652249637_Capture.JPG

Dhoma e Përfaqësuesve e SHBA-së votoi një projekt-ligj që do të sigurojë 39.8 miliardë dollarë (32.3 miliardë £) ndihmë shtesë për Ukrainën. 

Ai përfshin 6 miliardë dollarë për ndihmën e sigurisë, si dhe 8.7 miliardë dollarë për të paguar për rimbushjen e stoqeve ushtarake amerikane të dërguara tashmë në Ukrainë.

3.9 miliardë dollarë të tjerë janë caktuar për inteligjencën dhe mbështetjen e misionit.

Projektligji shtesë, i prezantuar në Dhomën e Përfaqësuesve nga Kryetarja e Komitetit të Ndarjeve të Dhomës së Përfaqësuesve, Rosa DeLauro, përfaqëson një shifër dukshëm më të lartë se 33 milionë dollarët e kërkuara nga Presidenti Biden.

Në një letër drejtuar kolegëve demokratë të martën, kryetarja e Dhomës së Përfaqësuesve Nancy Pelosi tha se ligjvënësit shpresonin të shihnin një "votim dypartiak" për paketën "monumentale".

"Koha është thelbësore dhe ne nuk mund të lejojmë të presim. Me këtë paketë ndihme, Amerika i dërgon një mesazh tingëllues botës për vendosmërinë tonë të palëkundur për të qëndruar me popullin e guximshëm të Ukrainës derisa të fitohet fitorja”, shkroi Pelosi.

Në fund projektligji u miratua me 368 vota pro 57 kundër. Tani pritet votimi në Senat, ku ka të ngjarë të miratohet.

 

Ora 07:54
Inteligjenca amerikane: Putin po përgatitet për një luftë të gjatë në Ukrainë

1652112200_1070419891649166768047putin.jpg

Vladimir Putin po përgatitet për një luftë të gjatë në Ukrainë, me fitoren në lindje që mund të mos i japë fund konfliktit kështu ka paralajmëruar inteligjenca amerikane.

Paralajmërimi vjen ndërsa luftimet e ashpra vazhdojnë në lindje, ku Rusia po përpiqet të marrë territor.

Moska i rifokusoi trupat e saj në pushtimin e rajonit të Donbasit pasi Ukraina i rezistoi përpjekjeve për të marrë kryeqytetin e saj Kiev, por pavarësisht kësaj, forcat e saj mbeten në një ngërç, tha inteligjenca amerikane.

Avril Haines, drejtori i inteligjencës kombëtare, tha në një seancë dëgjimore të komisionit të Senatit të SHBA-së të martën se Putin ishte ende duke synuar "të arrijë qëllime përtej Donbasit", por se ai "përballet me një mospërputhje midis ambicieve të tij dhe aftësive aktuale konvencionale ushtarake të Rusisë".

Megjithatë, presidenti rus mund të kthehet në "mjete më drastike" ndërsa lufta vazhdon, megjithëse Moska do të përdorte armë bërthamore vetëm nëse Putin percepton një "kërcënim ekzistencial" për Rusinë.

Drejtori i Agjencisë së Inteligjencës së Mbrojtjes Scott Berrier tha në të njëjtën seancë se rusët dhe ukrainasit ishin "në një ngërç".

Në luftimet e fundit, Ukraina pretendon se ka rimarrë katër vendbanime në rajonin verilindor të Kharkiv.

“Cherkasy Tyshky, Ruski Tyshky, Rubizhne dhe Bayrak u rrëmbyen të gjithë nga Rusia,por sot iu rikthyen Ukrainës”, thanë forcat e armatosura të Ukrainës.

Presidenti Volodymyr Zelenskiy tha se sukseset ukrainase po i shtynin gradualisht forcat ruse nga Kharkiv, i cili është bombarduar që nga fillimi i luftës.

M.Q./SI.E./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Sulltani i Surrelit: 12/05/2022 09:51

  Ne bote Putini te beje cte doje vetem Surrelin te mos e trazoje.

  Përgjigju
 • Emigrant: 11/05/2022 20:19

  Dini gje zoterinj pse u vra gazetarja nga ushtaret izraelit apo sju vjen zeri sepse ua ka mbyll gojen daj sami

  Përgjigju
 • Ali: 11/05/2022 16:41

  Zoti kulo nuk e kuptoj perse thoni filorus apo filoserb kur nje njeri thote gjerat si jane ? Ju doni ameriken qe po e ben vendin tone koloni nga dita ne dite dhe po vret qindra e mijera te pafajshem ne cdo cep te globit ne emer te lorise dhe demokracise ? Amerika duhet te zhduket nga Europa dhe te shkoj andej nga e ka origjinen dhe shpresoj qe ti thyhen shume shpejt turinjte atyre vrasesve te ndyre plera !

  Përgjigju
 • Kolo: 11/05/2022 14:28

  Serbofilet dhe Rusofilet qoftexhinj Shqipalare vazhdojne e derdellisin kunder Amerikes. Duan Stalinin, Milloshevicin e Krushovin qe i trajtonte si minj halesh. Rrace e keqe.

  Përgjigju
 • Beni: 11/05/2022 08:47

  Amerika dihet se kush eshte vendi me i qelbur ne bote qe nxit luftra dhe vret njerez te pafajshem shpresoj thu kthehet per koke te gjitha ato qe beni

  Përgjigju
 • Turi: 11/05/2022 08:09

  Eshte amerika ajo qe do te zgjatet lufta dhe jo Rusia kjo duket mese qarte por si gjithmone ata e gjejne fajtorin dhe vazhdojne me propagande duke bere te mirin

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Vrasja e policit, a rrezikon të përshkallëzohet konflikti Kosovë-Serbi?×

Lajmi i fundit

Debat i ashpër me arbitrin, trajneri italian pëson infarkt! Defibrilatori i shpëton jetën

Debat i ashpër me arbitrin, trajneri italian pëson infarkt! Defibrilatori i shpëton jetën