Lufta në Ukrainë/ Zelensky i kërkon Europës ndihmë ushtarake, Michel premton zgjidhje

Lufta në Ukrainë/ Zelensky i kërkon Europës ndihmë ushtarake, Michel premton zgjidhje

Presidenti Volodymyr Zelensky

Në samitin e BE-së të zhvilluar në Bruksel u diskutua edhe çështja e Ukrainës dhe nevojës së saj për t’u furnizuar me armë ushtarake. Presidenti i Këshillit të Europës deklaroi në përfundim të samitit se Zelensky i ka kërkuar të bind SHBA për ndihma.

‘Ne nuk i nënvlerësojmë sfidat në terren për Ukrainën dhe e dimë se kemi përgjegjësinë për të vepruar, do të insistoja gjithashtu pasi Zelensky na kërkoi të bëjmë më të mirën për të bindur Shtetet e Bashkuara të ofrojnë mbështetje më të madhe, duke përfshirë edhe ndihmën financiare për Ukrainën’, u shpreh Michel.

Ndërkohë presidenti ukrainas me anë të një video-konference drejtuar krerëve të shteteve dhe qeverive të BE-së ripërsëriti thirrjen për municione.

‘Për fat të keq, ne nuk kemi parë ende miliona plumbat e artilerisë së Bashkimit Europian për të cilin është folur kaq shumë. Unë kërkoj nga ju që të shpejtoni zbatimin e marrëveshjeve tona me ju, si për furnizimin dhe prodhimin e përbashkët të armëve dhe municioneve, ashtu dhe për financimin e projekteve përkatëse’, tha Zelensky.

Ditën e sotme në Kiev ka mbërritur për një vizitë zyrtare, ministri gjerman i Ekonomisë, Robert Habeck. Ai do të flasë me presidentin Zelensky për sulmet e fundit ruse n infrastrukturën ukrainase.

Ministri gjerman synon të përgatisë Konferencën për Rimëkëmbjen e Ukrainës që do të mbahet në Berlin në qershor.

G.K/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Si e vlerësoni turin e Ramës me diasporën?×

Lajmi i fundit

Aksident në Elbasan, dy të plagosur

Aksident në Elbasan, dy të plagosur