Lufta në Ukrainë/ Blinken kërkon takim me Lavrov, për herë të parë që prej nisjes së luftës! Zelensky: Moska përdor gaz për të terrorizuar Evropën

Lufta në Ukrainë/ Blinken kërkon takim me Lavrov, për herë të parë që prej nisjes së luftës! Zelensky: Moska përdor gaz për të terrorizuar Evropën

Blinken dhe Lavrov

Sekretari Amerikan i Shtetit Blinken ka thënë sot se ai planifikon të flasë me ministrin e Jashtëm rus Sergei Lavrov "në ditët në vijim" për të ngritur disa çështje, duke përfshirë ndalimin e yllit të ËNBA Brittney Griner dhe amerikanëve të tjerë në Rusi, si dhe marrëveshjen e fundit për të rifilluar. Eksportet e grurit të Ukrainës. Kjo do të jetë thirrja e parë e tillë që nga fillimi i pushtimit rus të Ukrainës më 24 shkurt, megjithëse Blinken këmbënguli se "nuk do të jetë një negociatë për Ukrainën". Ai tha gjithashtu se do të paralajmëronte Lavrovin se SHBA dhe komuniteti ndërkombëtar nuk do të pranonin aneksimet ruse të territorit ukrainas.

Ndërkohë sa i përket luftës Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky ka akuzuar sërish Rusinë për përdorimin e rritjes së çmimeve të gazit për të terrorizuar Evropën dhe ka bërë sërish thirrje për më shumë sanksione kundër Moskës.

"Duke përdorur Gazprom, Moska po bën gjithçka që është e mundur për ta bërë dimrin e ardhshëm sa më të ngurtë për vendet evropiane. Ne duhet t'i japim një përgjigje terrorizmit: të vendosim sanksione," tha lideri ukriainas në fjalimin e zakonshëm të mbajtur gjatë natës. 

Shumë  shpejt në Ukrainë do të dërgohen sisteme t tjera raketore “Himars”. Sekretari amerikan i Mbrojtjes Lloyd Austin pati një intervistë me kolegun e tij ukrainas, Oleksii Reznikov, për të diskutuar rezultatin e takimit të fundit të Grupit të Kontaktit për Ukrainën, duke përfshirë angazhimin e Uashingtonit për të dërguar sisteme shtesë raketore Himars (Sistemet e raketave të artilerisë me lëvizshmëri të lartë).

Austin, e siguroi Reznikov se Shtetet e Bashkuara "po lëvizin sa më shpejt që të jetë e mundur" për të dorëzuar sistemet e reja të armëve në Ukrainë.

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 21:32
Blinken synon të flasë me ministrin e jashtëm të Rusisë për herë të parë që nga fillimi i luftës

1656273417_1620129655618ottnowamblinken2105041920x1080.jpg

Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken synon të flasë me ministrin e Jashtëm rus Sergej Lavrov për herë të parë që nga fillimi i luftës në Ukrainë më shumë se pesë muaj më parë.

Diplomati i lartë amerikan tha të mërkurën se ai priste një telefonatë me homologun e tij rus këtë javë për të diskutuar një "propozim thelbësor" të paraqitur në Moskë "javë më parë" në përpjekje për të siguruar lirimin e dy amerikanëve të ndaluar gabimisht - Paul Whelan dhe Brittney Griner.

Ai gjithashtu planifikon të diskutojë marrëveshjen e nënshkruar së fundmi për të lejuar drithin ukrainas të kalojë tranzit përmes Detit të Zi.

Duke folur në një konferencë shtypi në Departamentin e Shtetit, Blinken tha se nuk do të negocionte për Ukrainën në një telefonatë me Lavrov, duke përsëritur se ata nuk do të diskutonin Ukrainën pa Ukrainën.

Ora 17:23
Pas nënshkrimit të marrëveshjes nga Rusia rifillon eksporti i grurit

1658935495_ukrain.PNG

Ukraina konfirmoi sot (e mërkurë) se ka filluar puna në tre portet e vendit, që kanë dalje në Detin e Zi, për rifillimin e eksporteve të grurit. “Pas nënshkrimit të marrëveshjes nga Rusia për zhbllokimin të porteve të Ukrainës për eksportin e grurit, puna ka rifilluar në portet në Odesa, Chornomorsk dhe Pivdeny”, theksohet në një njoftim në shpërndarë në rrjetet sociale nga marina ukrainase.

Nga ana tjetër, ministri turk i Mbrojtjes, Hulusi Akar, njoftoi se në Stamboll është krijuar një grup pune që do të mbikëqyrë eksportin e drithërave ukrainase, pas marrëveshjes të cilësuar historike që u arrit edhe me pjesëmarrjen e OKB-së.

Rusia dhe Ukraina nënshkruan marrëveshjen, të ndërmjetësuar nga Ankaraja dhe Kombet e Bashkuara, të premten e kaluar për të rihapur eksportet e grurit dhe plehrave që janë bllokuar nga lufta duke lehtësuar kështu një krizë ndërkombëtare ushqimore.

Sipas ministrit turk grupi prej 20 personash, punonjës nga Ukraina, Rusia, Turqia dhe Kombet e Bashkuara “do të punojnë krah për krah për të siguruar që eksportet të kryhen sipas marrëveshjes”. Ndërkohë kryeministri polak tha se “nuk mund t’i besohet Rusisë se do të respektojë këtë marrëveshje”, pasi sipas tij një ditë pas firmosjes Moska sulmoi me raketa portin e Odesës në Ukrainë.

OKB-ja dhe Turqia shpresojnë se nga Ukraina do të eksportohet më shumë se 25 milion ton grurë. OKB-ja, Ukraina dhe Rusia kanë thënë të gjithë se presin që eksportet të fillojnë brenda pak ditësh. Por zëvendësministri i Jashtëm rus Andrei Rudenko tha të mërkurën se marrëveshja mund të prishet nëse pengesat ndaj eksporteve bujqësore të Rusisë nuk hiqen menjëherë.

Dërgesat e Ukrainës përmes detit kanë ngecur që nga muaji shkurt, duke shkaktuar një rritje të mprehtë të çmimeve globale për drithërat, vajrat e gatimit, karburantet dhe plehrat. Moska ka mohuar përgjegjësinë për krizën ushqimore, duke fajësuar sanksionet perëndimore për ngadalësimin e eksporteve./VOA

Ora 14:23
Vazhdojnë luftimet në Donjeck

Separatistët e mbështetur nga Moska kanë pretenduar se kanë marrë kontrollin e termocentralit të dytë më të madh me thëngjill në Ukrainë, i cili gjendet në rajonin lindor Donjeck. Ky njoftim u bë pasi Rusia ka shënjestruar rajonet Odesa dhe Mikollaiv me sulme ajrore më 26 korrik, duke goditur ndërtesa private dhe infrastrukturë tjetër. Ndonëse në disa fotografi të mediave separatiste ruse, është thënë se shihen mercenarët e grupit privat ushtarak Vagner para termocentralit, ky pretendim rus nuk është vërtetuar në mënyrë të pavarur.

Shtabi i Përgjithshëm i Ukrainës nuk e ka përmendur termocentralin në raportin e saj ditor, mirëpo ka thënë se ka pasur luftime të ashpra në një fshat afër tij. Sipas Shtabit, trupat ukrainase kanë parandaluar luftimet përgjatë vijës së frontit në rajonet Donjeck dhe Harkiv më 26 korrik. Disa orë pas sulmeve, Kirill Stremousov, zëvendëskryetar i administratës ushtarako-civile për Hersonin, ka thënë se rajonet Odesa dhe Mikollaiv do të “çlirohen” nga forcat ruse.

Ushtria ukrainase, në anën tjetër, ka thënë se ka rrëzuar një dron rus dhe është duke tentuar të sulmojë një stacion radari në rajonin Mikollaiv. Si pasojë e bombardimeve ruse në 24 orët e fundit janë vrarë të paktën tre civilë dhe janë plagosur tetë të tjerë, ka thënë zyra e presidentit ukrainas më 26 korrik.

Sipas saj, bombardimet kanë vazhduar në gjithë vijën e frontit në rajonin Donjeck, pasi forcat ruse kanë shënjestruar qytetin Bakmut dhe qytete tjera. Ministrja gjermane e Mbrojtjes, Christine Lambrecht, ka thënë se Ukraina ka pranuar disa lansuese raketash dhe disa obusë nga Gjermania. Ajo i ka bërë këto deklarata një ditë pasi Ukraina ka pranuar tanket gjermane për mbrojtje ajrore./REL

 

Ora 11:01
Ministri i Jashtëm turk: Nëse marrëveshja e grurit funksionon, ajo hap rrugën për një armëpushim, Turqia gati të ndërmjetësojë

Ministri i Jashtëm turk Mevlut Cavusoglu foli për marrëveshjen e korridorit të grurit, një marrëveshje që përfshin Rusinë dhe Ukrainën dhe tha se ajo rrit shanset për një armëpushim.

“Fatkeqësisht, ka vende që duan që kjo luftë të zgjatet dhe për fat të keq disa vende kanë kundërshtuar gjithashtu marrëveshjen e grurit, ata nuk e kuptojnë situatën në Ukrainë dhe dëmin që ajo shkakton për të gjithë botën. Nëse arrijmë të zgjidhim krizën e grurit, atëherë do të hapet një rrugë për një armëpushim”, u shpreh Cavusoglu, i cili konfirmoi rolin e Turqisë si ndërmjetës.

S.C/K.T./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Igor: 29/07/2022 08:17

  Ky zoteri ndermjeteson ne mes Rusise dhe Ukraines por nga ana tjeter bombardon Kurdet,e nje Kosoven po e armatose Serbine.interesant dy karige .

  Përgjigju
 • Beni: 27/07/2022 10:54

  Dergoni armatim per te vrare Ukrainasit sepse asgje nuk ndryshon thjesht disa viktima me teper , amerika duhet ta kuptoj qe bota tani e tutje nuk mund te komandohet vetem nga ajo ka dhe te tjere

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Vizita e Presidentit Begaj në Kosovë, si i vlerësoni mesazhet dhe takimet që zhvilloi?



×

Lajmi i fundit

'Djali i ditëlindjes', Rita Ora dedikim të ëmbël për bashkëshortin e saj

'Djali i ditëlindjes', Rita Ora dedikim të ëmbël për bashkëshortin e saj