Lufta/ Media siriane: Raketat izraelite në Damask! Kina dënon veton e SHBA-së në OKB për armëpushimin në Gaza

Lufta/ Media siriane: Raketat izraelite në Damask! Kina dënon veton e SHBA-së në OKB për armëpushimin në Gaza

Lufta në Gaza

Sipas mediave shtetërore siriane, disa raketa izraelite goditën lagjen Kafr Soussa në kryeqytetin e Sirisë në Damask.  Lagjja njihet si zonë që pret disa agjenci sigurie dhe ishte në shënjestër të një sulmi izraelit në shkurt 2023. 

Ndërkohë Kina ka dënuar veton e SHBA-së ndaj një projekt-rezolute të OKB-së që bën thirrje për një armëpushim të menjëhershëm humanitar në Gaza, pasi rrezikon ta bëjë situatën në territor "edhe më të rrezikshme". "Shtetet e Bashkuara e kanë përjashtuar edhe një herë veten duke përdorur veton e saj, duke e bërë situatën në Gaza edhe më të rrezikshme.

Palët përkatëse, përfshirë Kinën, kanë shprehur zhgënjimin dhe pakënaqësinë e tyre të fortë," tha Mao Ning, zëdhënësi diplomatik kinez, gjatë një konference për shtyp.

Nga ana tjetër kryeministri Benjamin Netanyahu dhe ministri izraelit i financave Bezalel Smotrich thanë se shteti hebre nuk do të "paguajë asnjë çmim" për kthimin e pengjeve të mbajtura nga Hamasi në Rripin e Gazës. 

Lajmi në përditësim...

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 07:46
Marrëdhëniet mes Brazilit dhe Izraelit po përkeqësohen! Pas deklartave të presidentit Lula, edhe ministri i Jashtëm i ashpër me Netanyahun

Ministri i Jashtëm i Brazilit akuzoi homologun e tij izraelit se "gënjente" ndërsa një grindje diplomatike u përshkallëzua lidhur me krahasimin e presidentit Lula se fushata ushtarake e Izraelit në Gaza ishte e ngjashme me Holokaustin.

Mauro Vieira, vendi i të cilit po pret një takim të ministrave të jashtëm të G20 këtë javë, tha se deklaratat e Izraelit ishin "të papranueshme në natyrën e tyre dhe të rreme në përmbajtjen e tyre" si dhe "të ashpra". 

Lula kishte deklaruar se konflikti në Rripin e Gazës “nuk është luftë, është gjenocid”. Kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu reagoi ashpër, duke thënë se Lula kishte “kaluar vijën e kuqe” dhe ishte shpallur “persona non grata në shtetin e Izraelit derisa të tërhiqte deklaratat e tij dhe të kërkonte falje”.

M.Q./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Beni: 21/02/2024 09:19

  Amerika vendi me “demokratik “ ne bote sa turp ti thuash atyre kriminelave qe vetem luftra bejne vend i lire . Ata duhet te zhduken nga arena boterore dhe te strofken ne ate cendin e tyre te felliqur qe bota te netoje ne paqe

  Përgjigju
 • Turi: 21/02/2024 09:16

  Bravo presidenti Brazilian ja thyeu turinjte atij nazistit cifut kurse vendi jone eshte lepires i rregullt i cifuteve dhe pse ata po kryejne nje masaker ndaj civileve Palestines , turp qe ekzistojne keta sahanlepires te pafytyre .

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Basha akuzon se ka aleancë PS-Rithemelimi kundër SPAK, e besoni?×

Lajmi i fundit

Mandati i Xhaçkës, Çuçi: Mos bini pre e spekulimeve, është zbatuar 100% vendimi i Gjykatës Kushtetuese

Mandati i Xhaçkës, Çuçi: Mos bini pre e spekulimeve, është zbatuar 100% vendimi i Gjykatës Kushtetuese