Lufta/ Putin vizitë surprizë në Krime! Kryeprokurori i Gjykatës Penale Ndërkombëtare: Ai mund të gjykohet si nazistët dhe Millosheviçi

Presidenti rus Vladimir Putin bëri një vizitë të papritur në Krime për të shënuar përvjetorin e nëntë të aneksimit të rajonit në Rusi. Imazhet tregojnë Putinin, i veshur rastësisht me një triko blu dhe pantallona të errëta, duke vizituar qendrën e fëmijëve "Korsun" në Sevastopol. Një shpërthim masiv ka ndodhur në qytetin e Krimesë të pushtuar nga Rusia mëngjesin e sotëm.

Udhëtimi në Krime vjen pas një dënimi nga Gjykata Ndërkombëtare Penale e cila  lëshoi ​​një urdhër arresti për presidentin rus Vladimir Putin . Shtetet e Bashkuara nuk kanë dyshime: Rusia po kryen krime lufte dhe mizori në Ukrainë. Këtë e ka mbështetur zëdhënësja e Këshillit të Sigurisë Amerikane, Adrienne Watson.

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 17:59
Analistët: Vizita e Putinit në Krime dhe Mariupol mesazh për Perëndimin dhe popullin rus

Vizitat e fundit të Presidentit rus Vladimir Putin në Krime dhe Mariupol u përzgjodhën për t’i dërguar mesazhe Perëndimit dhe popullit rus, thotë një ekspert për Rusinë dhe Evropën Lindore. Vizitat u bënë menjëherë pas lëshimit të fletëarrestit për udhëheqësin rus nga Gjykata Ndërkombëtare Penale. Putin vizitoi qytetin e pushtuar Mariupol, për herë të parë që kur Moska e aneksoi ilegalisht në shtator.

Ai shkoi aty pasi vizitoi Krimenë të shtunën, për të shënuar nëntë vjetorin e aneksimit të këtij gadishulli ukrainas në Detin e Zi. Këto vizita u bënë pasi Gjykata Ndërkombëtare Penale lëshoi një urdhër arresti për udhëheqësin rus, duke e akuzuar atë për krime lufte.

“Me shfaqjen në Krime dhe në Mariupol, ai po përpiqet të dërgojë dy mesazhe të rëndësishme, si për Perëndimin, ashtu edhe për popullin rus”, thotë Mark Voyger, ish-këshilltar special për çështjet ruse dhe euroaziatike.

Presidenti rus shkoi edhe tek komanda e forcave ruse në qytetin Rostov-on-Don, ku u takua me oficerët më të lartë, i shoqëruar nga shefi i shtabit Valery Gerasimov.

“Për Perëndimin ky është një mesazh sfide... Pra ai po tregon se nuk ndjehet fajtor dhe në thelb kërkon të tregojë se është mbi këto zhvillime ligjore”, thotë zoti Voyger.

Pavarësisht fletëarrestit të lëshuar nga Gjykata Ndërkombëtare Penale, analistët thonë se nuk ka gjasa që të anulohet takimi i planifikuar me presidentin kinez Xi Jinping.

“Mendoj se në këtë rast, përkatësia ideologjike dhe bashkërendimi i interesave me zotin Putin dhe një shpërqendrim i vëmendjes së Perëndimit në zona larg Tajvanit dhe Azisë Lindore, mund t’i shërbejë më mirë interesave të zotit Xi”, thotë zoti Voyger.

Analistët thonë se qëllimi kryesor i vizitës së presidentit Putin është që t’i tregojë popullit rus se i ka gjërat nën kontroll.//VOA

Ora 21:00
Ushtria e Kievit sulmoi 13 zona të ushtrisë ruse në Donbass

1655299520_Capture.JPG

Ushtria ukrainase goditi sot 13 zona të përqendrimit të ushtrisë ruse në Donbass. Lajmi është bërë i ditur nga Shtabi i Përgjithshëm i Forcave të Armatosura të Ukrainës. 

Në përditësimin e saj të mbrëmjes, ushtria e Kievit specifikon se "Federata Ruse vazhdon të kryejë operacione sulmuese në zonat e Lyman, Bakhmut, Avdiiv, Marin dhe Shakhtar. Bakhmut mbetet epiqendra e armiqësive. Pa rezultatin e dëshiruar në fushën e betejës, rusët përdorën taktika terroriste kundër popullatës civile, po bombardon qytete dhe fshatra, si dhe objekte infrastrukturore kritike, duke injoruar normat e së drejtës ndërkombëtare humanitare”. 

Sipas ushtrisë ukrainase, ushtria ruse ka nisur pesë sulme me raketa. Përveç kësaj, ushtria ruse kreu 12 sulme ajrore dhe kreu më shumë se 20 sulme me raketa.

Ora 20:19
Avionët e NATO-s kapin aeroplanët rusë pranë hapësirës ajrore të Estonisë

Luftëtarët britanikë dhe gjermanë kapën aeroplanët rusë që fluturonin afër hapësirës ajrore të Estonisë për herë të dytë brenda një jave. Kjo është bërë e ditur nga Forcat Ajrore Mbretërore Britanike (RAF), siç raportohet nga CNN . 

Dy avionët Typhoon kapën "një aeroplan ushtarak pasagjerësh rus Tu-134, i njohur si NATO Crusty, i cili shoqërohej nga dy avionë luftarakë Sukhoi Su-27 Flanker dhe një aeroplan transporti ushtarak AN-12 Cub", tha ai.

Forcat Ajrore të Britanisë e përshkruan operacionin si siguri që Mbretëria e Bashkuar, Gjermania dhe vendet e tjera të NATO-s "qëndrojnë pranë aleatit të tyre estonez në këtë kohë të tensionuar".

Ora 19:01
Medvedev pas thirrjes së ish Presidentit të SHBA: Duan të arrestojnë Putin dhe fusin në burg Trumpin idiotët e Evropës! Shkatërroni tiraninë e Uashingtonit

1679162539_ndev.JPG

Zëvendëskryetari i Këshillit të Sigurimit të Rusisë, Dmitry Medvedev, komentoi deklaratën e ish-presidentit amerikan, Donald Trump, se ai pret të arrestohet të martën, duke u bërë thirrje amerikanëve të shkatërrojnë tiraninë e Uashingtonit. Lajmin e bën të ditur Ria Novosti.

"Idiotët në Evropë donin të arrestonin dikë tjetër (duke iu referuar urdhrit të arrestit të ICC për Presidentin Putin, ed.) dhe më 21 mars do të arrestojnë dikë në Amerikë. Merrni përsëri vendin tuaj, amerikanë. Luftoni. Shkatërroni tiraninë e Uashingtonit. Dërgoni të korruptuarit klika e babait dhe djalit Biden në koshin e qelbur të historisë. Maga (akronimi Trumpian për Make America Great Again)!", shkroi Medvedev në Telegram, cituar nga Ria Novosti, duke vendosur tre fytyra kllouni në fund të mesazhit.

Ora 16:58
Rusia zgjat marrëveshjen e grurit për 60 ditë

1679155106_gfgg.JPG

Rusia ka njoftuar palët e përfshira se marrëveshja e grurit po zgjatet për 60 ditë, tha zëdhënësja e Ministrisë së Jashtme Maria Zakharova. Më parë, Turqia dhe Kombet e Bashkuara thanë se marrëveshja po zgjatej, por nuk specifikuan për sa kohë. Një ministër i qeverisë ukrainase tha se zgjatja ishte 120 ditë.

Ora 16:01
Putin viziton papritur Krimenë në përvjetorin e aneksimit

1679080971_c0bb97e210044a6f9d378499d94b7907w1597nr1sts.jpg

Presidenti rus Vladimir Putin ka shkuar në Krime në një vizitë të papritur në Sevastopol, porti ku flota ruse e Detit të Zi është vendosur në Krime.

Presidenti rus vizitoi qendrën e fëmijëve “Korsun”. Dje, ICC lëshoi ​​një urdhër arresti kundër tij duke e mbajtur atë "përgjegjës për krimin e luftës të dëbimit të paligjshëm të fëmijëve nga zonat e pushtuara të Ukrainës në Rusi". Putin, i veshur joformalisht me një triko blu dhe pantallona të errëta, vizitoi gjithashtu një shkollë arti të shoqëruar nga guvernatori Mikhail Razvojaev , siç tregohet në një video të publikuar nga RIA Novosti .

Ora 09:59
Rusia bombardon gjatë natës rajonin jugor të Ukrainës, për sulmin, përdoren raketat S-300

1678304168_ukraine.JPG

Gjatë natës së djeshme, forcat ruse goditën qytetin e Zaporizhzhia në Ukrainën jugore. Një prej restorantëve u shkatërrua gjatë sulmit, ndërkohë vala e shpërthimit dëmtoi disa banesa banimi.

Sipas administratës ushtarake të Kievit, janë përdorur raketat S-300. Ndërsa deri më tani, nuk raportohet për viktima apo të lënduar.

B.V//Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Shqipëria skualifikohet nga Euro 2024, a ju pëlqeu loja e Kombëtares×

Lajmi i fundit

Skandali te Onkologjiku, ministrja: Mjekët e përfshirë të shkarkuar, s’mund ta mbajnë me bluzën e bardhë

Skandali te Onkologjiku, ministrja: Mjekët e përfshirë të shkarkuar, s’mund ta mbajnë me bluzën e bardhë