Lufta/ Ushtria izraelite nxjerr pamjet e anëtarëve të Hamasit në ambientet e spitalit Al-Shifa sëbashku me pengjet

Ushtria izraelite ka publikuar disa pamje, të cilat sipas saj, janë marrë nga filmimet e kamerave të sigurisë të spitalit Al-Shifa, në Gaza.

Sipas saj, imazhet tregojnë terroristët e Hamasit duke tërhequr zvarrë një peng nepalez dhe një tajlandez në ambientet e spitalit. 

Nga pamjet duket se njëri prej të tyre është plagosur në krah, ndërsa tjetri tërhiqet me forcë.

Forcat e Armatosura të Izraelit kanë publikuar një video të re të tunelit të zbuluar të enjten, nën spitalin Al-Shifa, në qytetin e Gazës. 

Sipas tyre, tuneli është 55 metra i gjatë dhe 10 metra nën tokë.

Izraeli, Hamasi dhe Shtetet e Bashkuara janë afër një marrëveshjeje paraprake për të liruar dhjetëra gra dhe fëmijë pengje në Gaza në këmbim të një pauze pesë-ditore në luftime.

Kështu raporton Washington Post, duke cituar disa burime, sipas të cilave lirimi i pengjeve duhet të fillojë në ditët në vijim.

Sipas marrëveshjes prej gjashtë faqesh, të gjitha palët zotohen të ngrijnë operacionet luftarake për të paktën pesë ditë, ndërsa 50 ose më shumë pengje lirohen në grupe çdo 24 orë. Mbikëqyrja ajrore do të monitorojë lëvizjet në terren.

Por Shtetet e Bashkuara thanë se po punonin ende për të siguruar një marrëveshje midis Izraelit dhe Hamasit. 

"Ne nuk kemi arritur ende një marrëveshje, por ne vazhdojmë të punojmë shumë për të arritur atë," tha zëdhënësja e Këshillit të Sigurisë Kombëtare të Shtëpisë së Bardhë Adrienne Watson në X, në përgjigje të një raporti të Washington Post se kishte një marrëveshje paraprake.

Media televizive izraelit N12, pas Washington Post, raportoi gjithashtu një marrëveshje të mundshme për lirimin e pengjeve në Rripin e Gazës. Sipas saj Hamasi ka sinjalizuar se është i gatshëm në parim të lirojë 87 pengje. Midis tyre janë 53 gra, fëmijë dhe të rinj izraelitë dhe 34 të huaj. N12 saktëson se ende nuk është e qartë nëse marrëveshja do të realizohet, duke qenë se kreu i Hamasit në Rripin e Gazës, Yahya al-Sinwar, ende nuk ka dhënë një përgjigje të qartë dhe përfundimtare përmes ndërmjetësve në Katar.

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 20:34
Izraeli publikon videon e tunelit nën spitalin Al-Shifa

1700422964_tunelll.JPG

Forcat e Armatosura të Izraelit kanë publikuar një video të re të tunelit të zbuluar të enjten, nën spitalin Al-Shifa, në qytetin e Gazës. 

Sipas tyre, tuneli është 55 metra i gjatë dhe 10 metra nën tokë.

Ora 20:24
Foto/ Ushtria izraelite nxjerr pamjet e anëtarëve të Hamasit në ambientet e spitalit Al-Shifa

1700422039_frfftfttf.JPG

Ushtria izraelite ka publikuar disa pamje, të cilat sipas saj, janë marrë nga filmimet e kamerave të sigurisë të spitalit Al-Shifa, në Gaza.

Sipas saj, imazhet tregojnë terroristët e Hamasit duke tërhequr zvarrë një peng nepalez dhe një tajlandez në ambientet e spitalit. 

Nga pamjet duket se njëri prej të tyre është plagosur në krah, ndërsa tjetri tërhiqet me forcë.

1700422398_foto2.JPG

Ora 15:43
VIDEO/ Të dehur dhe duke kërcyer, ushtarët izraelitë festojnë në mes të luftës me Hamasin

 

Një video e ushtarëve izraelitë që kërcejnë të dehur ndërkohë që lufta e Hamasin vazhdon është bërë virale në rrjetet sociale.

Festa u organizua në një njësi të ushtrisë në veri të Izraelit dhe ishte i ftuar një yll i famshëm izraelit i popit, i cili gjithashtu kishte marrë pjesë në Eurovizion.

Ushtarët duken të dehur, duke kërcyer gjysmë të zhveshur në mes të luftës, gjakderdhjes dhe mijëra të vdekurve nga të dyja anët. Në fakt, disa kërcejnë edhe me armë në duar.

Ministria izraelite e Mbrojtjes njoftoi se do të merreshin masa të rrepta për ushtarët. Ushtarët u justifikuan duke thënë se po festonin pasi një prej ushtarëve ishte martuar dhe donin t’i ngrinin moralin.

 

Ora 15:15
Shefi i UNRWA: Armëpushimi humanitar në Gaza nuk mund të presë më

1699783076_pal.jpg

Foto e një familjeje në Gaza

Kreu i agjencisë së OKB-së për refugjatët palestinezë UNRWA përsëriti thirrjen e tij për një armëpushim në Gaza të shtunën, duke thënë se ata po merrnin “imazhe të tmerrshme dhe pamje të dhjetëra njerëzve të vrarë dhe të plagosur” në sulmin izraelit ndaj shkollës së Al-Fakhoura.

“Kemi marrë imazhe dhe pamje filmike të tmerrshme të një numri njerëzish të vrarë dhe të plagosur në një shkollë tjetër të UNRWA që strehon mijëra të zhvendosur në veri të Rripit të Gazës. Këto sulme nuk mund të bëhen të zakonshme, ato duhet të ndalen. Një armëpushim humanitar nuk mund të presë më. Tmerre të vazhdueshme, një tjetër shkollë @UNRWA që strehonte më shumë se 4000 njerëz është bombarduar disa herë në veri të Gazës. Dhjetëra u raportuan të vrarë duke përfshirë fëmijë. Hera e dytë në më pak se 24 orë që shkollat ​​nuk kursehen. MJAFT, këto tmerre duhet të ndalen”, shkroi Philippe Lazzarini në X (ish-Twitter).

Më herët të shtunën, dhjetëra palestinezë u vranë dhe u plagosën në bombardimet izraelite të qendrës mësimore të drejtuar nga OKB-ja në kampin e refugjatëve Jabalia.

Izraeli filloi sulmet ajrore dhe më vonë një inkursion tokësor pas sulmit të 7 tetorit nga grupi palestinez Hamas. Që atëherë, ata kanë vrarë më shumë se 12,000 njerëz, shumica prej tyre gra dhe fëmijë, dhe kanë rrafshuar mijëra struktura civile dhe ka imponuar një bllokadë të plotë që çoi në mungesë të furnizimeve bazë si ushqime, karburant dhe ilaçe.

Ora 14:06
Forcat izraelite bastisin Bregun Perëndimor, 2 viktima dhe 38 të arrestuar

1700399162_izrr.jpg

Forcat e Mbrojtjes së Izraelit gjatë një bastisjeje në kampin e refugjatëve Balata

Forcat e Mbrojtjes së Izraelit kryen bastisje përgjatë Bregut Perëndimor gjatë natës, duke përfshirë kampet e refugjatëve në Jenin dhe Balata. 38 palestinezë u arrestuan, tha ushtria izraelite në një deklaratë duke shtuar se trupat u përleshën me persona të armatosur në të dy kampet.

Sipas mediave lokale, një palestinez u vra në Jenin dhe një i dytë në Dheisheh, një tjetër kamp refugjatësh pranë Betlehemit, raporton timesofisrael.

Megjithatë, ka pasur përleshje dhe trazira të rregullta në Bregun Perëndimor, pjesërisht  nga kolonët izraelitë që kanë kërcënuar palestinezët nëse ata nuk heqin dorë nga toka e tyre, gjë që është dënuar edhe nga mbështetësit më të fortë ndërkombëtarë të Izraelit, si SHBA.

IDF ka kryer bastisje të shpeshta në Bregun Perëndimor gjatë javëve të fundit.

 

Ora 14:01
Mbreti i Jordanisë: Bashkësia ndërkombëtare duhet të shtyjë për armëpushim mes Izraelit dhe Hamasit

1700398840_jor.jpg

Mbreti i Jordanisë, Abdullah II

Bashkësia ndërkombëtare duhet të shtyjë për një armëpushim të menjëhershëm në Gaza për të ndaluar një krizë humanitare të shkaktuar nga “lufta e shëmtuar e Izraelit kundër civilëve”.

Kështu u shpreh mbreti i Jordanisë, Abdullah II, raporton Al Jazeera.

Në komentet e bëra gjatë një takimi me shefen e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen, monarku tha se fuqitë globale duhet ta detyrojnë Izraelin të respektojë ligjin ndërkombëtar për të mbrojtur civilët dhe për të siguruar që Izraeli t’i dëgjojë thirrjet për të lejuar një rrjedhë të pandërprerë ndihme në enklavë.

Ora 13:30
Irani thirrje vendeve myslimane: Ndërprisni lidhjet politike me Izraelin

1700398681_IRA.jpg

Udhëheqësi suprem i Iranit, Ali Khamenei

Udhëheqësi suprem i Iranit, Ali Khamenei, u kërkoi shteteve myslimane që “të paktën të ndërpresin lidhjet e tyre politike me Izraelin për një periudhë të kufizuar kohore”.

Gjatë një konference të përbashkët midis anëtarëve të Organizatës së Bashkëpunimit Islamik dhe Lidhjes Arabe të mbajtur në Riad, vendet myslimane nuk ranë dakord për vendosjen e sanksioneve kundër Izraelit, siç kërkoi presidenti iranian Ebrahim Raisi.

Kujtojmë se Ayatollah Ali Khamenei ishte takuar në fillim të muajit me liderin e organizatës palestineze Hamas, të mbështetur nga Teherani, Ismail Haniya, i cili “e informoi Khamenein për zhvillimet e fundit në Rripin e Gazës, për krimet e regjimit sionist në Gaza, si dhe për zhvillimet në Bregun Perëndimor”.

Republika Islamike tha se mbështet Hamasin, por nuk kishte luajtur asnjë rol në sulmin e befasishëm të grupit ndaj Izraelit muajin e kaluar.

Ora 13:10
Ministrja spanjolle kërkon rritje presioni ndaj Izraelit për të ndalur 'gjenocidin e planifikuar' në Gaza

1700395841_io.jpg

Ione Belarra

Ministrja e të Drejtave Sociale e Spanjës, Ione Belarra, kërkoi që të bëhet presion i shtuar ndaj Izraelit për të ndalur “gjenocidin e planifikuar” në Gaza.

Belarra mori pjesë në një marshim nga ambasada izraelite në Madrid drejt ambasadës amerikane për të protestuar kundër sulmeve në Rripin e Gazës.

Ajo githashtu u tha gazetarëve se sulmet e Izraelit janë një “gjenocid i planifikuar”, raporton media turke Anadolu.

“Që Izraeli të ndalojë asgjësimin e popullit palestinez, Spanja dhe qeveritë evropiane duhet të marrin masa shumë urgjente”, tha Belarra.

Hapi i parë për qeverinë e re spanjolle duhet të jetë ndërprerja e marrëdhënieve me Izraelin dhe bashkimi me një koalicion vendesh, të udhëhequr nga Afrika e Jugut, që po përpiqet të sjellë kryeministrin izraelit Benjamin Netanyahu në Gjykatën Ndërkombëtare Penale (GJNP), tha ajo.

“Ne duhet ta ndalojmë këtë barbarizëm”, tha Belarra, duke shprehur nevojën urgjente që GJNP-ja të lëshojë një urdhër arresti për Netanyahun.

Izraeli filloi sulmet ajrore dhe më vonë një inkursion tokësor në Gaza pas një sulmi të befasishëm të 7 tetorit nga grupi i rezistencës palestineze, Hamasi.

Që atëherë, ai ka vrarë më shumë se 12.300 palestinezë, shumica prej tyre gra dhe fëmijë, ka rrafshuar mijëra struktura civile dhe ka vendosur një bllokadë të plotë duke rezultuar në mungesë të furnizimeve si ushqime, karburant dhe ilaçe. Numri zyrtar i të vdekurve në Izrael është rreth 1.200.

Ora 12:30
Biden: Autoriteti Palestinez duhet të marrë kontrollin e Gazës dhe Bregut Perëndimor pas luftës

1699129208_joebiden.JPG

Joe Biden

Autoriteti Palestinez duhet të marrë kontrollin e Gazës dhe Bregut Perëndimor pas luftës, sipas një deklaratë të presidentit amerikan, Joe Biden.

Presidenti amerikan, ndër të tjera, për zhvillimet në Lindjen e Mesme theksoi se nuk duhet të ketë shpërngulje të dhunshme të qytetarëve nga Rripi i Gazës, ndërkohë që Bregu Perëndimor dhe Rripi i Gazës duhet të bashkohen nën një strukturë të përbashkët qeveritare.

Joe Biden paralajmëroi gjithashtu se SHBA-ja është e gatshme të lëshojë urdhra ndalimi kundër “ekstremistëve” që sulmojnë civilët në Bregun Perëndimor.

“Unë i kam thënë udhëheqjes izraelite se dhuna ekstremiste kundër palestinezëve në Bregun Perëndimor duhet të marrë fund dhe ata që kryejnë dhunën duhet të mbajnë përgjegjësi”, tha Biden.

Ora 12:21
Bilanc tragjik! Mbi 12 mijë palestinezë të vrarë në Gaza, mes tyre 5 mijë fëmijë

 

Ministria e shëndetësisë në Gaza, e cila kontrollohet nga Hamasi, tha se numri i viktimave palestinezë ka shkuar në 12,300 që nga fillimi i konfliktit midis Izraelit dhe Hamasit më 7 tetor, duke përfshirë më shumë se 5,000 fëmijë.

Sipas informacioneve, 3,300 gra ishin në mesin e viktimave dhe se 30,000 njerëz të tjerë u plagosën.

Luftimet filluan kur Hamasi më 7 tetor nisi Operacionin Al-Aksa Flood, një sulm i befasishëm me shumë drejtime, duke përfshirë një breshëri lëshimesh raketash dhe infiltrimesh në Izrael nëpërmjet tokës, detit dhe ajrit.

Ai tha se inkursioni ishte në hakmarrje për sulmin ndaj Xhamisë Al-Aksa dhe rritjen e dhunës së kolonëve. Ushtria izraelite më pas nisi operacionin Shpatat e Hekurt kundër objektivave të Hamasit brenda Rripit të Gazës.

Ora 11:42
Borrell thirrje për pauza humanitare: Meritojnë të jetojnë në paqe dhe siguri, zgjidhja mes dy shteteve është e vetmja rrugëdalje

1700239881_borrell.PNG

Josep Borrell

Shefi i politikës së jashtme të Bashkimit Evropian, Josep Borrell, ka bërë thirrje për pauza të menjëhershme humanitare në luftën në Gaza.

Duke folur në një konferencë shtypi në Doha pranë kryeministrit të Katarit Sheikh Mohammed bin Abdulrahman Al Thani, Borrell tha se “një tmerr nuk justifikon një tmerr tjetër” dhe përsëriti se “zgjidhja mes dy shteteve është e vetmja rrugëdalje”.

“Unë jam i vetëdijshëm se zgjidhja me dy shtete do të kërkojë një përpjekje të pabesueshme jo vetëm ekonomikisht por edhe një investim politik për të ndërtuar një shtet. Kjo është ajo ku Autoriteti Palestinez ka një rol të rëndësishëm për të luajtur. Palestinezët meritojnë dinjitet, Izraeli meriton siguri dhe të dy meritojnë të jetojnë në paqe dhe siguri në të njëjtën tokë”, tha Borrell.

Ora 10:29
Irani: Izraeli po vazhdon çdo ditë duke masakruar palestinezët, por nuk kemi asnjë reagim nga organizata ndërkombëtare

1699952580_luftanerripinegazessulmohetizraeli.jpg

Foto nga bombardimet izraelite në Gaza

Zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme iraniane, Nassar Kanani, cituar nga agjencia Irna, tha mbrëmjen e djeshme (18 Nëntor) se Izraeli po vazhdon çdo ditë duke masakruar palestinezët, por ende nuk ka asnjë reagim nga organizata ndërkombëtare.

“Në hijen e inercisë së vendeve të botës dhe organizatave ndërkombëtare për gjenocidin e Izraelit në Rripin e Gazës dhe Bregun Perëndimor, regjimi sionist kryen krime të reja dhe masakron çdo ditë palestinezët, madje edhe në kampet e refugjatëve”, tha Kanani.

Ora 09:29
'Varrezë për të pafajshmit', Letra emocionuese e gazetarit për fëmijët e tij: Jeta në Gaza ka qenë gjithmonë sfiduese, më vjen keq që ëndërrova për një të ardhme më të mirë

1700382494_baby.jpg

Iyas (majtas) dhe Ezz 

Në zemër të Rripit të Gazës, një gazetar u ka shkruar një letër emocionuese fëmijëve të tyre, Iyas dhe Ezz, duke treguar realitetin e zymtë në të cilën ata po rriten mes një konflikti të pafund dhe krize humanitare. 

Letra përshkruan betejat e përditshme të familjeve që jetojnë në Gaza, duke përfshirë bombardimet, mungesën e ujit të pastër, mungesën e ushqimit dhe mungesën e furnizimeve bazë si formula për fëmijë dhe pelenat.

Ky gazetar, i cili shërben gjithashtu në një spital lokal, përshkruan numrin emocional të shkaktuar nga skenat e fëmijëve të plagosur dhe të vrarë, dhe realitetet e rënda të jetës nën rrethim. Ata theksojnë mungesën e energjisë elektrike, internetit dhe lehtësive të komunikimit, si dhe mungesën e nevojave elementare. Letra qëndron si një testament për brezat e ardhshëm, një kujtesë e vështirësive të duruara dhe një kritikë e atyre që heshtën gjatë vuajtjeve të tyre, raporton Al Jazeera.

Duke shprehur keqardhje dhe pikëllim të thellë për rrethanat në të cilat po rriten fëmijët e tyre, gazetari i referohet botës si një 'varrezë për të pafajshmit', duke kritikuar sulmet ajrore dhe gjakderdhjen e vazhdueshme të shkaktuar nga agresioni izraelit. 

Letra e gazetarit

Foshnja ime Iyas ka mbushur tre muajsh dhe nipi im Ezz sapo ka mbushur një muaj. Këtu është shënimi im për ta: Të dashur Baby Iyas dhe Baby Ezz, Unë e kuptoj që ju ndjeni se diçka nuk është në rregull. Reagimet tuaja ndaj shpërthimeve janë të dukshme - duke u dridhur dhe duke qarë me çdo tingull goditjeje.

Ndonjëherë, ju kërkoni përgjigje në fytyrat tona, të shqetësuar nga bombardimet e vazhdueshme dhe nga zhurmat e avionëve gjatë natës.

Foshnjat e mia të dashura, e shkruaj këtë letër me shpresën se ju do të rriteni në një botë të sigurt për ta lexuar. Megjithatë, për fat të keq, kjo është e pasigurt. Situata e vazhdueshme më detyron ta dokumentoj këtë dëshmi për brezin tuaj.

Ndërsa shikoj në sytë tuaj, imagjinoj foshnjat e lindura para kohe në spitalin al-Shifa duke u zhvendosur, duke rrezikuar jetën e tyre.

Bota është shndërruar në një varrezë për qeniet më të pafajshme. Mendoj për historitë e dhimbshme të prindërve të cilët nuk kanë mundësi për të pritur lindjen e fëmijëve të tyre për shkak të pushtimit tokësor ose, më keq, atyre që mund të jenë zhvendosur ose vrarë.

Fëmijët e mi, zemra ime qan pa masë. Çdo ditë në spital derdh lot për fëmijët që rriten mes këtij kaosi. Unë qaj kur i shoh duke qeshur në çadrat e improvizuara, të pavëmendshëm ndaj fatkeqësisë tragjike që shpaloset rreth tyre - një realitet që ata mund ta kuptojnë vetëm në të ardhmen. Mirëqenia juaj në këto rrethana tragjike na shqetëson thellë ne, prindërit tuaj.

Javën e kaluar, të qarat dhe shqetësimet tuaja të pandërprera na hutuan derisa dhimbja e veshkave të gjyshes suaj zbuloi shkakun – uji i papastër. Pavarësisht ndërgjegjësimit tonë, ne nuk kishim alternativë, duke na çuar në një kërkim për shishe uji mineral të pastër për sigurinë tuaj.

Çdo ditë, shkonim në spital, gjithashtu në vendin tim aktual të punës si gazetare, duke kërkuar informacion për çdo burim uji në dispozicion. Gëzimi i kthimit në shtëpi me ujë ndihej i ngjashëm me mbajtjen e një thesari, një kujtesë e zymtë e kaosit që rrethon një domosdoshmëri themelore – ujin .

Ndërsa lundrojmë në këtë betejë të vërtetë të etjes dhe urisë, diskutimi i ushqimit tuaj më të përshtatshme për ju duket si një luks. Gjithçka tani sillet rreth parandalimit të urisë .

Unë dua t'ju njoh me këtë botë "të mrekullueshme" që dëshmon luftën tonë nën mjete të ndryshme gjenocidi.

Përtej mungesës së ujit dhe ushqimit, ka mbi një muaj pa energji elektrike, internet, rrjete komunikimi, furnizime supermarketesh, bukë apo karburant.

Sulmet ajrore të vazhdueshme shkaktojnë gjakderdhje të pafund, duke synuar çdo aspekt të jetës, duke e bërë këtë botë të pasigurt për foshnjat e pafajshme si ju.

Çdo ditë në spital, unë dëshmoj trupa të mbështjellë me qefina – gra, burra dhe pleq – por ato që më lëndojnë zemrën janë trupat e fëmijëve. Foshnjat këtu mësojnë tingujt e raketave përpara melodive të fëmijërisë.

Të shpërngulur, të shkëputur, të humbur dhe të rrethuar – kjo është mënyra se si populli i Gazës e përballon agresionin e vazhdueshëm izraelit.

Të dashurit e mi, kjo mund të jetë letra ime e fundit. Mos harroni të mos i falni ata që qëndruan të heshtur përballë vuajtjeve tona. Jeta në Gaza ka qenë gjithmonë sfiduese, por ne u përpoqëm të jetonim, të ëndërronim. Tani, keqardhja pushton çdo moment që kemi përfytyruar duke ju sjellë në një jetë më të mirë.

Vëzhgimi i buzëqeshjeve tuaja dhe mbajtja e dorës mes kaosit më thyen zemrën. Shpresa për një të ardhme më të mirë këtu është e pakët; e ardhmja duket se premton vetëm më shumë tortura.

Ora 09:15
VIDEO/ Pamje tragjike, dhjetëra të vrarë pas shpërthimit në një shkollë në Gaza

1700381662_gaz.jpg

Pamje nga momenti i shpërthimit në një shkollë në Gaza

Organizata e Kombeve të Bashkuara konfirmoi se një nga shkollat ​​e saj në Gazën veriore, e cila po përdorej si strehë, u godit të shtunën.

Video nga vendi i ngjarjes tregon trupa të gjakosur në ndërtesën dykatëshe. Mes viktimave ka shumë gra dhe fëmijë.

Në video shihen një duzinë kufomash në dysheme të mbuluar me pluhur. Një zëdhënës i agjencisë kryesore të ndihmës së OKB-së në Gaza, e cila drejton shkollat ​​në kampet e refugjatëve palestinezë, konfirmoi se ndërtesa është shkolla al-Fakhoura në Jabaliya.

Sipas informacioneve raportohet për 50 viktima. Shefi i UNRWA, Filipe Lazzarini, i cili i përshkroi imazhet si “të tmerrshme”, tha se 4,000 njerëz të zhvendosur ishin strehuar në momentin e bombardimit.

 

Ora 09:11
Presidenti palestinez thirrje Biden të ndalojë gjenocidin në Gaza

1700381469_mah.jpg

Joe Biden dhe Mahmoud Abbas 11 Maj 2021 

Udhëheqësi palestinez, Mahmoud Abbas, ka përsëritur thirrjen e tij drejtuar presidentit amerikan, Joe Biden, për të ndaluar “gjenocidin” e palestinezëve.

Në një mesazh televiziv, presidenti i Autoritetit Palestinez i bëri thirrje Biden që të ndërhyjë në luftën e vazhdueshme, duke pasur parasysh ndikimin e tij të rëndësishëm mbi Izraelin.

“Ajo që populli ynë po duron, vrasjet dhe shkatërrimet, është përtej durimit njerëzor”, tha Abbas, raporton media turke Anadolu.

“A nuk është gjaku i derdhur i fëmijëve, i grave dhe i të moshuarve mjaftueshëm për të zgjuar ndërgjegjen e komunitetit ndërkombëtar?”, pyeti lideri palestinez.

Abbas gjithashtu i kërkoi Biden të bëjë presion për ndihmën humanitare shumë të nevojshme për të hyrë në Rripin e rrethuar të Gazës, duke theksuar se palestinezët duhet të jetojnë në liri dhe dinjitet në atdheun e tyre.

Ai shtoi se bashkatdhetarët e tij nuk do të largohen nga territoret palestineze derisa të kenë të drejtën e tyre të drejtë: një shtet të pavarur palestinez me Jerusalemin si kryeqytet.

“Ndaloni gjenocidin kundër popullit tonë”, deklaroi presidenti i Autoritetit Palestinez Mahmud Abbas.

Ora 09:06
Forcat izraelite sulmojnë objektivat e Hezbollahut në Liban

1700381084_foto.jpg

Forcat izraelite

Forcat ajrore izraelite kanë sulmuar dhe shkatërruar objektivat e Hezbollahut në Liban, tha zëdhënësi ushtarak izraelit, duke shtuar se predha mortajash ishin hedhur në Izrael nga përtej kufirit.

Gazeta izraelite Haaretz raportoi më herët të dielën në mëngjes se zhurma e sirenave të raketave ishte dëgjuar në Izraelin verior, raporton The Guardian.

Ndërkaq, kryeministri izraelit, Benjamin Netanyahu deklaroi se ende nuk ka marrëveshje për lirimin e disa prej pengjeve të kapur nga Hamasi gjatë sulmeve të grupit militant të 7 tetorit.

Netanyahu mohoi ato që ai i quajti raportet e rreme se Izraeli po shqyrtonte një propozim për lirimin e të paktën 50 të rrëmbyerve.

Ora 08:55
Sulm në kampin e refugjatëve në Gaza, 80 viktima

1700380429_gaza.jpg

Një foshnjë e plagosur në spitalin e fëmijëve Al-Nasr pas një sulmi izraelit, 17 Nëntor 2023

Të paktën 80 persona janë vrarë në sulmet izraelite në kampin e refugjatëve në Gazën veriore ndërsa planet izraelite për të zgjeruar operacionet në Gazën jugore thelluan frikën për qindra mijëra civilë që kanë kërkuar strehim atje.

Në Gaza asnjë vend nuk është i sigurt për civilët, në një sulm ajror në Khan Younis të paktën 26 persona u vranë në orët e para të mëngjesit të shtunës.

Spitali më i madh i Gazës Veriore, al-Shifa, i transferoi të gjithë, përveç 120 pacientëve më të rrezikuar dhe pesë mjekë që kujdeseshin për ta, raporton The Guardian.

Të paktën 50 njerëz u vranë në një sulm në një shkollë të drejtuar nga OKB-ja në kampin Jabalia dhe një sulm në një ndërtesë tjetër atje vrau 32 anëtarë të një familje të vetme, 19 prej tyre fëmijë thanë zyrtarët nga ministria e shëndetësisë e drejtuar nga Hamasi.

Ora 08:41
Netanyahu: Nuk ka asnjë marrëveshje për lirimin e pengjeve

1700344596_benjaminnetanyahu.jpg

Benjamin Netanyahu

Kryeministri izraelit, Benjamin Netanyahu deklaroi se ende nuk ka marrëveshje për lirimin e disa prej pengjeve të kapur nga Hamasi gjatë sulmeve të grupit militant të 7 tetorit.

Netanyahu mohoi ato që ai i quajti raportet e rreme se Izraeli po shqyrtonte një propozim për lirimin e të paktën 50 të rrëmbyerve. Kur qeveria të ketë diçka për të thënë, autoritetet do ta raportojnë atë, tha ai, raporton CNN.

Forcat e Mbrojtjes të Izraelit thanë të premten se vlerësimi zyrtar i ushtrisë për pengjet që mbahen në Gaza është 237.

Netanyahu tha se ai ka ftuar përfaqësuesit e familjeve të pengjeve në një takim me kabinetin e luftës të Izraelit më vonë këtë javë.

Ora 08:30
Rusia: 550 rusë u evakuuan nga Gaza javën e kaluar

1700379960_put.jpg

Palestinezët mbajnë një fotografi të Putin gjatë protestës në mbështetje të popullit të Gazës, 20 tetor 2023

Ministria ruse e Emergjencave ka thënë se 550 shtetas rusë, përfshirë 230 fëmijë, u evakuuan nga Rripi i Gazës javën e kaluar.

Rreth 6,500 shtetas të dyfishtë dhe të huaj janë larguar nga Gaza që nga rihapja e kalimit Rafah më 2 nëntor, duke përfshirë 689 persona që u larguan më 17 nëntor, sipas përditësimit të fundit të OKB-së, raporton Al Jazeera.

Ndërkaq, kryeministri izraelit, Benjamin Netanyahu ka këmbëngulur se nuk ka marrëveshje për lirimin e robërve të Hamasit në Gaza mes raporteve për një marrëveshje të afërt për lirimin e tyre.

Sipas tij, nuk kishte asnjë marrëveshje deri tani dhe kishte “shumë raportime të pasakta” në lidhje me lirimin e robërve.

Ora 08:25
SHBA: Izraeli dhe Hamasi nuk kanë ende marrëveshje për një armëpushim të përkohshëm

1700043608_haha.jpg

Ushtarët e Hamasit

Izraeli dhe Hamasi nuk kanë arritur ende një marrëveshje për një armëpushim të përkohshëm, sipas Shtëpisë së Bardhë.

“SHBA vazhdon të punojë për të arritur një marrëveshje midis dy palëve”, tha një zëdhënës i administratës Biden.

Kjo vjen pasi Washington Post raportoi më herët të shtunën se një marrëveshje e ndërmjetësuar nga Katari midis Izraelit dhe Hamasit ishte arritur për një armëpushim pesë-ditor në këmbim të 50 ose më shumë pengjeve.

“Nuk ka ende marrëveshje, por ne vazhdojmë të punojmë shumë për të arritur një marrëveshje,” tha në një deklaratë Adrienne Watson, zëdhënëse e Këshillit të Sigurisë Kombëtare të Shtëpisë së Bardhë.

Ora 08:17
Biden: Kërkoj që të përgatitet ndalimi i vizave dhe sanksionet për kolonët ekstremistë izraelitë që sulmojnë palestinezët

1698907005_joebiden.PNG

Joe Biden

Presidenti amerikan, Joe Biden, po u kërkon ndihmësve të tij më të afërt që të përgatisin ndalimin e vizave dhe sanksionet për kolonët ekstremistë izraelitë që sulmojnë palestinezët në Bregun Perëndimor. 

Në një komunikim, drejtuar ndër të tjera Sekretarit të Shtetit, Antony Blinken dhe Sekretares së Thesarit Janet Yellen, Biden kërkon të zhvillohen "opsione për veprim të shpejtë kundër atyre që janë përgjegjës për dhunën në Bregun Perëndimor" duke i konsideruar ata një "kërcënim serioz" për paqen midis izraelitëve dhe Palestinezët dhe një forcë destabilizuese në Lindjen e Mesme. 

Sipas Biden ka njerëz ose subjekte që "drejtpërsëdrejti ose indirekt janë përfshirë në veprime ose politika që kërcënojnë sigurinë ose stabilitetin e Bregut Perëndimor"; ata që "veprojnë për të frikësuar civilët në Bregun Perëndimor me qëllim ose efekt zhvendosjeje të dhunshme"; ose atyre, veprimet e të cilëve “përbëjnë shkelje të të drejtave të njeriut dhe veprime që pengojnë arritjen e zgjidhjes me dy shtete”.

Kështu raporton Politico duke cituar komunikimin dërguar Blinken dhe Yellen.

Ora 08:08
OBSH thirrje për evakuimin e spitalit Al-Shifa: 32 foshnje nuk janë evakuuar nga spitali më i madh në Gazë, është një 'zonë vdekjeje'

1700130749_obsh.jpg

Organizata Botërore e Shëndetësisë 

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) njoftoi se kishte kryer një mision në spitalin al-Shifa në Gaza, objektiv i inkursioneve nga ushtria izraelite, dhe se po punonte për një plan evakuimi për objektin, të cilin e përshkroi si një "zonë vdekjeje". 

"OBSH dhe partnerët e saj po zhvillojnë urgjentisht plane për evakuimin e menjëhershëm të pacientëve të mbetur, stafit dhe familjeve të tyre", tha organizata në një deklaratë, duke shtuar se 291 pacientë dhe 25 pacientë mbetën në spital të shtunën. anëtarë të stafit mjekësor.

Ekipi i Kombeve të Bashkuara tha më 19 nëntor se 291 pacientë kanë mbetur në spitalin më të madh në Gazë, pasi trupat izraelite evakuuan pacientët e tjerë. Në mesin e atyre që kanë mbetur në spital janë 32 foshnje në gjendje jashtëzakonisht kritike, pacientë me plagë jashtëzakonisht të infektuara dhe ata që kanë lëndime në shtyllën kurrizore dhe nuk mund të lëvizin.

Ekipi i OKB-së ishte në gjendje të qëndronte në spitalin Shifa për një orë pasi pothuajse 2.500 persona të zhvendosur, pacientë që mund të lëviznin dhe stafi mjekësor u larguan nga ndërtesa e spitalit mëngjesin e së shtunës, tha Organizata Botërore e Shëndetësisë, që udhëhoqi këtë mision. OBSH tha se 25 pjesëtarë të stafit shëndetësor janë ende në spital, së bashku me pacientët.

“Pacientët dhe stafi mjekësor, me të cilët kemi biseduar, ishin të tmerruar për sigurinë dhe shëndetin e tyre dhe na u lutën për evakuim”, tha agjencia, duke e përshkruar Shifan si zonë të vdekjes. Kjo agjenci tha se edhe më shumë ekipe do të tentojnë të shkojnë në Shifa në ditët në vijim, në tentim për të evakuuar pacientët në jug të Gazës, ku spitalet po ashtu janë të mbingarkuara.

M.Q./SI.E./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • gje: 20/11/2023 04:05

  Izraeli ka te drejte te mbrohet, e veshtire kjo qe po ben, por nuk ka asnje rruge tjeter qe te mbijetoje. Arabeve i eshte dhene mundesia per paqe, edhe sot, te ulin armet dhe te dorezojne pengjet dhe cdo gje mbaron. Por me Hamasin qe per 15 vjet drejton Gazen cfare tjeter pritet? Ata kane nje mision, shfarosjen a shtetit Izraelit dhe nuk kane asnje interes per bashke-egzistence. Po bejne mish per top njerezit e vet duke u fshehur si minute neper tunele poshte spitaleve dhe shkollave. Nese leshon raketa nga ato 'pozicione' dhe nuk lejon evakuimin e njerezve te tu, s'ta ka fajín Izraeli... Kur SHBA + bombardoi dhe rrafshoi Gjermanine gjate L2B, asnje nuk permendet te thote, u bombarduan civilet... Kur NATO bombardoi Beogradin, asnje nuk doli te thote, po bobardohen civilet... Izraeli po bombardon -- mbasi ka hapur dhe korridorte evakuimi, pervec te tjerave -- vendet nga te cilat leshohen sulme kunder tyre. Tragjike, por fatkeqesisht e nevojshme, per te fituar mbi nazistet, apo Serbeve... dhe sot Hamasit. Cudi e madhe me ne shqiptaret... po tek arabet e kemi mendjen.

  Përgjigju
  • O gje e keqe,: 20/11/2023 13:04

   IK O CIFUT DEBIL QORR i PAGUAR ME COCA COLA- IZRAEL ESHSTE SHTET KRIMINEL(sipas trurit tend te pjerdhur i bie qe ka mafios ne Sicili dhe po bombardojme me AVION E TANKE te gjithe Sicilin????

 • Tahipi: 19/11/2023 15:35

  Ku jan gazetaret ne te gjith boten qe nuk flasin per gjenocid apo I shkarkojnë nga puna skeni turp .per gjera tjera kote delni vrap

  Përgjigju
 • mergimtari: 19/11/2023 13:44

  Izraeli me veprimet e kryera gjate kesaj kohe tregoj se eshte po aq teroriste sa Hamasi,per te mos thene qe eshte me e keq.Ata po kryejne genocid ne Gaza,kundrejt popullit te pa mbrojtur. Kush i perkrah eshte po aq fajtor sa ata qe kryejne krime.

  Përgjigju
 • Beri: 19/11/2023 09:53

  Izraeli po kryen genocid ndaj popullit Palestinez dhe asnje media nuk po e denon ashtu si duhet por shkruajne pro atyre maskarenjve gjoja po mbrohen duke bombarduar civilet

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Jeni dakord me nismën e Kishës Katolike për ndalimin e simboleve komuniste?×

Lajmi i fundit

G7 kërkon zgjatjen e armëpushimit në Gaza

G7 kërkon zgjatjen e armëpushimit në Gaza