Mënyra më e re e stërvitjes...
Yoga duke tymosur hashash

Mënyra më e re e stërvitjes...<br />Yoga duke tymosur hashash
Përdorimi rekreativ i marihuanës në Kaliforni prej gjashtë muajsh është i ligjshëm. Që nga miratimi i ligjit në nëntor, nuk ka pasur sy të kuq, as të rinjtë të humbur në gjendje histerike.

Në vend të kësaj pamje tashmë shikohet një grup rreth të njëzetave që praktikojnë yoga dhe tymosin cigare
 
"Le të tymosim te gjitha njëherësh ," tha instruktori i yoga Equinox Derek Beres për studentët në fillim të klasës.
 
Të pranishmit e relaksuar treguan këshilla për mënyrat e ushqimit dhe bënë plane për rritjen e tyre në grup.
Këto orë mjekësie, yoga po shfaqen në të gjithë bregdetin. Në San Francisco është hapur palestra e parë e kanabisit ku inkurajohen anëtarët për të thithur marihuanë për rritjen e normave të zemrës.

Por hulumtuesit dhe sipërmarrësit e sotëm po fillojnë të marrin në konsideratë përfitimet e mundshme të pirjes së duhanit gjatë djersitjes.
 
Një analizë sistematike e botuar këtë vit gjeti se vetëm 15 studime janë botuar në mbarë botën për marrëdhëniet midis kanabisit dhe performancës atletike. Shumica e studimeve nuk gjetën prova se marihuana mund të ndihmojë ose të pengojë një stërvitje
 
"Shkalla e zemrës mund të rritet pas pirjes së duhanit të kanabisit, e cila mund ta bëjë njerëzit të godasin ritmet maksimale të zemrës me një ngarkesë të reduktuar të punës", thotë doktori Dr. Jeff Chen Dhe ndërkohë që shumë dëshmi anekdotike dëshmojnë se kanabisi gjithashtu mund të ndihmojë në lehtësimin e ankthit dhe dhimbjes së një stërvitjeje të zjarrtë.
 
Megjithëse legalizimi i marihuanës mjekësore në 29 shtete përfshirë Kaliforni po ndihmon për të krijuar më shumë hapësirë për hulumtimin e kanabisit, studimet që rrethojnë efektet e saj në performancën atletike do të jenë më të ulëta në listën proverbiale në të ardhmen e afërt, pasi mjekët së pari vazhdojnë të eksplorojnë potencialin e saj ndikues në sëmundje si epilepsi, dhe e konsiderojnë rolin e saj si një alternativë ndaj barnave anti-ankthi, si Xanax, si dhe i përdorshëm për menaxhimin e dhimbjeve. 

Redaksia Online
(J.Z/Shqiptarja.com)

 

  • Sondazhi i ditës:

    Mendoni se arrihet objektivi i qeverisë për pagë mesatare 900 euro?×

Lajmi i fundit

Thirrje për pauzë në zhvillimin e inteligjencës artificiale

Thirrje për pauzë në zhvillimin e inteligjencës artificiale