Madridi ‘ngrihet në këmbë’ kundër samitit të NATO-s: Nuk ishte zgjidhja për luftën në Ukrainë

Madridi ‘ngrihet në këmbë’ kundër samitit të NATO-s: Nuk ishte zgjidhja për luftën në Ukrainë

Protesta në Madrid

Duke mbajtur flamujt me çekiç dhe drapër të ish-Bashkimit Sovjetik, mijëra njerëz protestuan në Madrid të dielën kundër një samiti të NATO-s që do të zhvillohet në kryeqytetin spanjoll javën e ardhshme.

Mes sigurisë së rreptë, udhëheqësit e vendeve anëtare do të takohen në Madrid midis 29-30 qershorit, ndërsa organizata përballet me sfidën e paprecedentë të pushtimit rus të Ukrainës.

NATO pritet të marrë në konsideratë ofertën, e kundërshtuar nga Turqia anëtare e aleancës, për anëtarësimin e Finlandës dhe Suedisë.

Kombet nordike aplikuan në vazhdën e sulmit rus në Ukrainë. Presidenti rus Vladimir Putin e quan luftën një operacion ushtarak special, ai thotë se pjesërisht i përgjigjet pranimit në NATO të vendeve të tjera pranë kufijve të Rusisë post-sovjetike që nga vitet 1990.

"Tanke po, por birrë me tapas," kënduan demonstruesit, të cilët pretenduan se rritja e shpenzimeve të mbrojtjes në Evropë, e kërkuar nga NATO, ishte një kërcënim për paqen.

"Unë jam i ngopur (me) këtë biznes të armëve dhe vrasjes së njerëzve. Zgjidhja që ata propozojnë është më shumë armë dhe luftëra dhe ne gjithmonë paguajmë për të. Pra, jo NATO, pa baza (ushtri), le të shkojnë amerikanët dhe të na lënë i vetëm pa luftëra dhe armë”, tha Concha Hoyos, një banore në pension në Madrid, për Reuters.

Një tjetër protestues, Jaled, 29 vjeç, tha se NATO nuk ishte zgjidhja për luftën në Ukrainë.

Organizatorët pretenduan se 5,000 njerëz iu bashkuan marshimit, por autoritetet në Madrid thanë se numri ishte 2,200.

Ministri i Jashtëm i Spanjës, Jose Manuel Albares, tha në një intervistë për gazetën e botuar të dielën se samiti do të fokusohej gjithashtu në kërcënimin nga krahu jugor i Evropës në Afrikë, në të cilin ai tha se Rusia përbën një kërcënim për Evropën.

"Darka e ministrave të jashtëm më 29 do të përqendrohet në krahun jugor," i tha ai gazetës El Pais.

G.MO/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • Joni: 27/06/2022 10:14

    U lumte,lllbeqirat po e cojne boten ne ferr se u duhet lufte per te shitur armet

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    A jeni dakord me nismën e PS për të zbuluar politikanët bashkëpunëtorë të ish-sigurimit?×

Lajmi i fundit

Ish bashkëshorti nxjerr videot kur Britney Spears i bërtet dy djemve: Nuk mund të rri duarkryq

Ish bashkëshorti nxjerr videot kur Britney Spears i bërtet dy djemve: Nuk mund të rri duarkryq