Marca paralajmëron Spanjën: Sylvinho njeri ambicioz, ka mësuar nga trajnerët më të mirë

Marca paralajmëron Spanjën: Sylvinho njeri ambicioz, ka mësuar nga trajnerët më të mirë

Sylvinho

Gazeta prestigjoze spanjolle Marca ka publikuar një artikull ku analizon të gjithë karrierën e trajnerit të kombëtares shqiptare, Sylvinho. Për brazilianin shkruhet se si futbollist nuk ka qenë yll kryesor, por ka mësuar nga më të mirët dhe këtë po e tregon në drejtimin e kuqezinjve.

“Si lojtar, Sylvinho nuk ishte një yll i madh. Ai u stërvit te Corinthians nga ku bëri kërcimin për në Evropë. Ai ishte tek Arsenal para se të vinte në Spanjë ku luajti për Celta Vigon dhe më vonë për Barcelonën, një ekip në të cilin ai përfundoi pesë sezone dhe fitoi dy Kupa Evropiane. Ai do ta mbyllte karrierën e tij një vit më vonë te City.

Ai pati mundësinë të punojë me disa nga trajnerët më të mirë. Tek Arsenal ai ishte nën komandën e Arsene Ëenger; te Barcelona ai kishte Frank Rijkaard dhe Pep Guardiola; te Celta me Lotina, Victor Fernández dhe Antic; ndërsa te Manchester City trajner i tij ishte Roberto Mancini. Një mësues luksi për karrierën e tij si trajner, siç e ka njohur edhe vetë. Ai do të përkonte me trajnerin italian në fillimet e tij si trajner, duke qenë asistent i tij te Interi. Si dhe i Tites te Brazili.

Sylvinho ka pasur dhe ka pasur fatin të njohë shumë Liga të ndryshme që e kanë pasuruar për punën e tij. Por përveç njohurive të tij për futbollin, Sylvinho është një menaxher i shkëlqyer grupi teksa po e demonstron me skuadrën shqiptare. Ai është një person shumë i komunikueshëm që ka fituar dhomat e zhveshjes. Ai flet katër gjuhë dhe kjo do të thotë se mund të komunikojë mirë me të gjithë lojtarët.

Ai pranoi postin e trajnerit të Shqipërisë kur pa potencialin që kishte ekipi me lojtarët që luajnë në ligat kryesore europiane. Dhe rezultati është atje. Por Sylvinho është ambicioz dhe nuk vendoset. Disa javë më parë ishte shumë e qartë në një intervistë për MARCA: “Është mirë të shkosh në Euro, por ne duam gjithnjë e më shumë”, shkruan gazeta spanjolle.

S.DH/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • Hajdar Kasap Rexhep Bule Leka [ kepi ]: 24/06/2024 12:50

    Silvinjo është një trajner i mir shum ka bagazh e është një trajner me largpamsi. Besoi se kombtarja Shqiptare do heci mir me Silvinjon.

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    Jeni dakord që në Shqipëri të ndalohet përdorimi i euros për pagesa?×

Lajmi i fundit

Alban Daci: Dorëzimi politik përballë një vendimi juridik

Alban Daci: Dorëzimi politik përballë një vendimi juridik