Marrëveshja e Arabisë Saudite me Iranin, shqetëson Izraelin! 'Trazohen ujërat' në Lindjen e Mesme

Marrëveshja e Arabisë Saudite me Iranin, shqetëson Izraelin! 'Trazohen ujërat' në Lindjen e Mesme

Përfaqësuesit e Arabisë Saudite dhe Iranit shtrëngojnë duart në Kinë

Lajmi i afrimit midis rivalëve prej kohësh rajonalë Arabisë Saudite dhe Iranit shkaktoi valë tronditëse në Lindjen e Mesme të shtunën dhe rezultoi e papritur edhe për kryeministrin izraelit Benjamin Netanyahu.

Përparimi në rregullimin e marrëdhënieve pas më shumë se një viti negociatash në Bagdad dhe bisedimeve më të fundit në Kinë, reflektoi edhe ndarjen e qëndrimeve në Izrael në një moment të trazirave kombëtare.

Marrëveshja, e cila i jep Iranit dhe Arabisë Saudite dy muaj për të rihapur ambasadat e tyre përkatëse dhe për të rivendosur lidhjet pas shtatë vitesh ndërprerje, më gjerësisht përfaqëson një nga ndryshimet më të habitshme në diplomacinë e Lindjes së Mesme gjatë viteve të fundit. Në vende si Jemeni dhe Siria, të kapur prej kohësh mes mbretërisë sunite dhe fuqisë shiite, ky lajm solli optimizëm.

Që nga kthimi në detyrë në fund të vitit të kaluar, Netanyahu dhe aleatët e tij kanë lënë të kuptohet se një marrëveshje me mbretërinë mund të afrohet. Në një fjalim para udhëheqësve hebrenj amerikanë muajin e kaluar, Netanyahu e përshkroi një marrëveshje paqeje si një qëllim për të cilin po punonte paralelisht me qëllimin për të ndaluar Iranin.

Por ekspertët thonë se marrëveshja që u firmos të premten ka tronditur këto ambicie. Vendimi i Arabisë Saudite për t'u angazhuar me rivalin e saj rajonal e ka lënë Izraelin kryesisht të vetëm pasi ai udhëheq akuzat për izolim diplomatik të Iranit dhe kërcënimet për një sulm të njëanshëm ushtarak kundër objekteve bërthamore të Iranit. Emiratet e Bashkuara Arabe rifilluan gjithashtu marrëdhëniet zyrtare me Iranin vitin e kaluar.

Ndërsa kryeministri izraelit, Benjamin Netanyahu në një deklaratë të bërë ditën e djeshme tha se fuqitë perëndimore nuk ndalojnë Iranin në armatimet atomike, atëherë mund të shpërthejë një luftë e tmerrshme bërthamore.

B.V/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A duhet ti jepet Bashës një shans tjetër për të drejtuar PD-në?×

Lajmi i fundit

"Fluturo lart, Kevin, si shqiponjat! Fluturo te Zoti!" Qindra persona i japin lamtumirën 19 vjeçarit shqiptar, humbi jetën në aksident