Marrëveshja për 'Zgjedhoren'/ Soreca: Arritje e rëndësishme për stabilitetin politik të Shqipërisë dhe integrimin

1578907042_soreca.jpg

Ambasadori i BE në Shqipëri, Luigi Soreca ka përgëzuar partitë politike në Shqipëri lidhur me hapin e arritur sot për një marrëveshje për Reformën Zgjedhore. Soreca thotë se të gjithë partitë duhet të punojnë së bashku për të përfunduar Reformën Zgjedhore në kohë që të arrijë të miratohet nga parlamenti.

"Ne mirëpresim marrëveshjen e sotme ndër-partiake mbi rrugën përpara për një Reformë gjithëpërfshirëse Zgjedhore, në përputhje me rekomandimet e OSBE / ODIHR. Është një arritje e rëndësishme për rivendosjen e stabilitetit politik të Shqipërisë dhe në kontekstin e procesit të  integrimit të Shqipërisë në BE. Ne besojmë se të gjitha partitë do të vazhdojnë të punojnë së bashku për të përfunduar një Reformë Zgjedhore në kohë që do të miratohet nga Parlamenti, për të mirën e qytetarëve shqiptarë dhe të ardhmen e tyre evropiane", shkruan Soreca.


Lajmi kryesor:

Pakti politik për 'Zgjedhoren'/ OSBE: Hap i rëndësishëm për trajtimin e rekomandimeve tona! Norman: Mënyra më e mirë për të zgjidhur problemet


  • Sondazhi i ditës:

    A janë të domosdoshme listat e hapura?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Rama: Mbledhje të përbashkët me qeverinë e Kosovës në shtator, në nëntor kongres