Marrëveshja Turqi-Libi, Greqia i kërkon ndihmë BE-së, Italia dërgon anijen ushtarake

‘Loja’ e dy lojtarëve nuk pëlqehet nga lojtarët e përjashtuar: pas nënshkrimit të paktit midis Libisë dhe Turqisë për nxjerrjen e naftës dhe gazit në Detin Mesdhe, në dëm të prerogativave të ishullit Grek të Kastellorizo, Kryeministri Grek Kyriakos Mitsotakis ka kërkuar mbështetja e liderëve të BE-së.

"Europa po ndërton mure diplomatike kundër agresionit turk - deklaroi Mitsotakis - dhe Greqia nuk është e vetme në këtë proces - ajo ka aleatë shumë të fortë”.

Greqia e ka gjetur Italinë, një aktor tjetër i interesuar, një aleat i cili po i kapërdinë me vështirësi eksplorimet turke për naftë turke në brigjet e Qipros, në një zonë të caktuar për kompaninë italiane ‘Eni’ dhe atë franceze ‘French Total’.

Në këtë situatë të tensionuar, një anije e Marinës italiane u dërgua në zonë për të "mbrojtur interesat kombëtare", thuhet në një deklaratë nga Roma zyrtare.

Në frontin Libian, Presidenti i Dhomës së Përfaqësuesve Aguila Saleh, tha se pakti me Turqinë është i paligjshëm dhe i papranueshëm.

Teksa Libia dhe Turqia kanë nënshkruar një marrëveshje dypalëshe për të nisur kërkimet për gaz dhe naftë në Detin Mesdhe, Greqia dhe Qiproja kanë reaguar fortë duke kërkuar nga kreu i ri i Punëve të Jashtme të BE Jospeh Borrell, të ndikojë me autoritetin që i jep posti i ri.

Ministri i Punëve të Jashtme të Greqisë, Nikos Dendias ka dënuar marrëveshjes dhe ka kërkuar nga Unioni Europian vendosjen e sanskioneve ndaj Turqisë dhe qeverisë së Tripolit nëse ata nuk respektojnë ligjin ndërkombëtar.

I.C./Shqiptarja.com
 • Sondazhi i ditës:

  Bullizmi në shkolla, a mendoni se familja shqiptare po dështon në edukimin e fëmijës?

Komento

Komente

 • Agjenti: 13/12/2019 15:27

  Kshu e do BE sic ja ben turku. Jo si kta politikanet tane qe ngelen duke iu lepire dhe mbushur xhepat.

  Përgjigju
 • Pashuk: 13/12/2019 12:02

  Gjyqsori me I korruptuar new boy most besides tek gjyqesori nga pervoja 30 vjecare

  Përgjigju


×

Lajmi i fundit

John

7 gabime FATALE që i bëjmë lëkurës sonë kur flemë me make up