Marrëzia e fundit e Berishës

Ish-kryeministri Berisha ndërmori sot ndoshta një nga sulmet më të pamenduara qoftë edhe nga një ateist i shpallur, nga një komunist, nga një ithtar i largqoftit, teksa mori përsipër të gjykojë se cilit ia pranon Zoti lutjet e cilit jo.

Ky sulm, që do të turpëronte këdo që beson se nuk rrjedhim nga majmuni, mund të konsiderohet si kështjella më e fundme që Berisha nuk e kishte prekur, të paktën publikisht.

Dhe duke tentuar edhe rolin më të pamenduar, atë të vetëpërcaktimit se kupton kujt i pranohen lutjet para Zotit, është e kotë të habitemi se si ai nuk e ka problem të sajojë shpifje lidhur me këdo, duke i sulmuar si të paguar nga kundërshtari i tij në parti.

Në fakt, pikërisht kjo gjuhë, që nuk prek vetëm ata që besojnë, por këdo qytetar që beson se fuqia e demokracisë është te pranimi i mendimit të tjetrit që nuk mendon si ty, është edhe gjuha që rrezikon jo vetëm PD-në, por edhe demokracinë, pasi ky model e rikthen një parti në shinat e diktaturës, ku kushdo që mendonte ndryshe linçohej, i bëhej gjyq publik.

SI.E./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • Bureto: 04/12/2021 20:18

    Nese PD dhe pëdëistet e qorrollepsur që e ndjekin pas nuk ndahen me te para 11 dhjetorit, Partine Demokratike e pret nje fund i keq me perfundim te paparashikuar per te ardhmen e saj. Le te behet Kuvendi i 18 dhjetorit, me qe doni kuvend, sigurisht duke respektuar procedurat statuore. Nese aty nga ju delegatet, kerkohet largimi i Bashes, por jo se do Saliu, se ne fund te fundit, ai ua solli dhe e mbajti deri diten qe i dha munxet, me hir apo me pahir kjo pak rendesi ka. basha do duhej te jepte doreheqjen qe mbas humbjes se 25 prillit, nuk e beri ia beri vetes, por edhe kjo nuk do kishte ndodhur. Juve u paraqiten disa alternative dhe nen hijen e idhudhit tuaj prape hijen e tij votuat.Ja tani, ky ishte rezultati. Pra largojeni Bashen dhe po aty filloni nga puna per reformimin e saj, quajeni po deshet rinritje. Po te isha une ne pozicionin tuaj do ta beja pa ngurim. Berishen per te miren tuaj abandonojeni. Po nuk e bete sot, do te pendoheni e zhgenjeheni keq neser.Lejeni Berishen ta marre Zoti se ai i mbaruar se i mbaruar eshte, pavaresisht se ju me entusiazmin tuaj e beni te besoje se eshte Herkuli. Dhe me kë pa, me Fuqine Planetare, sic e kaquajtur vete ai kur ia ka dashur interesi, por edhe per faktin se SHBA jane aleati yne me i madh strategjik qe e kemi patur dhe do ta kemi mbeshtetje edhe ne sfidat e se ardhmes. Historise dhe kurtheve te saj askush nuk mund t'i shmanget, por duhet t'i perballe. Ne si popull i vogel dhe i varfer as e kemi patur ndonjehere dhe as e kemi ate fuqi. ShBA-te kane nje shekull që e kane bere. Ndaj marrezi më të madhe se kjo e Berishes keto tre muajt e fundit, nuk mund te imagjinohet. Demokrate zgjohuni!

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    Grupimi Berishës koalicion me LSI për zgjedhjet e 6 marsit. Mendoni se ky vendim do u sjellë:×

Lajmi i fundit

John

Ukraina akuzon SHBA-në se po dëmton ekonominë duke nxitur panik për luftën