Masa për subjektet që ndotin mjedisin, kush shkakton dëme të pakthyeshme në territor, përjashtohet për 50 vjet nga lejet mjedisore

Masa për subjektet që ndotin mjedisin, kush shkakton dëme të pakthyeshme në territor, përjashtohet për 50 vjet nga lejet mjedisore

Subjektet që shkaktojnë dëme të pakthyeshme në mjedis si pasojë e veprimtarisë së tyre, do të përjashtohen nga e drejta e marrjes së lejeve mjedisore për një periudhë 50-vjeçare. Ky propozim është bërë nga Ministria e Turizmit dhe Mjedisit në konsultimin publik për ndryshimet në ligjin “Për lejet e mjedisit” ku gjithashtu parashikohet edhe masa për shfuqizimin e lejeve që këto subjekte disponojnë, qoftë të llojit A apo B.

Në këtë rast, në zonën e dëmtuar ndalohet lejimi i aktiviteteve të tjera që kanë ndikim negativ në mjedis për sa kohë sipërfaqja nuk është rikthyer në gjëndjen e mëparshme.

Neni i ri parashikon që ligjit t’i shtohet penaliteti për përjashtimin 50 vjeçar të subjektit nga e drejta për të marrë leje mjedisi në rastet e mospërmbushjes dhe mosrespektimit të kërkesave, parimeve dhe kushteve të lejes përkatëse të mjedisit të tipave A apo B nga operatori i një instalimi, që dështojnë të kthejnë territorin e veprimtarisë në gjendje të kënaqshme, duke pasur parasysh gjendjen e këtij territori para se subjekti të fillonte veprimtarinë.

B.V/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Kuvendi kërkon që Greqia të heqë ligjin e luftës, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

Balla prezanton Projekligjin ”Për Policinë e Shtetit

Balla prezanton Projekligjin ”Për Policinë e Shtetit": Synimi themelor, reformimi dhe ngritja në një nivel tjetër të Policisë së Shtetit