Masa të forta në Katar, aktivisti i LGBT del në protestë! Ndërhyn policia në Doha

Masa të forta në Katar, aktivisti i LGBT del në protestë! Ndërhyn policia në Doha

Një nga stadiumet e Katarit

Nga 20 nëntori - 18 dhjetor të këtij viti, Katari do presë eventin më të madh të futbollit në botë. Kampionati Botëror 2022 ka gjithë vëmendjen e mundshme, me shtetin organizator që ka vendosur masa të rrepta kundër alkoolit dhe komunitetit LGBT.

Sesa të rrepta janë masat, diçka e tillë është parë sot. Një aktivist britanik pjesë e LGBT, protestoi sot para Muzeut Kombëtar në Doha. Peter Tachell kishte veshur një bluzë të bardhë në të cilën shkruhej: "Katari arreston dhe burgos pjesëtarët e LGBT". Në vendngjarje ndërhynë menjëherë dy policë me uniformë dhe tre civilë, të cilë hoqën flamujt dhe mbuluan mbishkrimet, duke fotografuar edhe mjetet e identifikimit të britanikut. Të gjitha simbolet u konfiskuan, me aktivistin që më pas u la i lirë.

S.DH/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Lidhjet ruse të Monika Kryemadhit, a duhet që drejtësia të nisë hetimet?×

Lajmi i fundit

'Koha të përfshiheni në dashuri dhe mos fajësoni gjithmonë të tjerët...' horoskopi për ditën e sotme

'Koha të përfshiheni në dashuri dhe mos fajësoni gjithmonë të tjerët...' horoskopi për ditën e sotme