Masat kufizuese në Greqi, grekët shijojnë ditën e fundit të “lirisë”

Foto ilustruese

Duke filluar nga sot, Greqia do të nisë regjimin e ri të masave kufizuese të paralajmëruar nga Kryeministri Mitsotakis, të enjten. Në bazë të rregullave të reja  përdorimi i maskës do të jetë i detyrueshëm  si në ambiente të jashtme dhe të brendshme, ndërsa lëvizja me makina do të ndalohet nga ora 12:30 deri në 05:00 të mëngjesit në qytetet e konsideruar të kuqe ose të verdha në varësi të shkallës së infeksionit.

Megjithatë,  qytetarët, në veçanti të rinjtë, të cilët janë derdhur në sheshet kryesore të qytetit, gjë e cila ka shqetësuar policinë, e cila është detyruar të ndërhyjë. .

Greqia, njësoj si pjesa më e madhe e shteteve të Bashkimit Evropian  ka shënuar një rritje të madhe të rasteve me Covid-19, detyruar qeverinë e Mitsotakis të marrë masa të forta shtrënguese.

S.M./B.K./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A vijojnë shqiptarët të mos jenë të ndërgjegjshëm për rrezikun nga Covid-19?

Komento

Komente

  • emigranti: 24/10/2020 13:55

    Po atyre njerezve si puna e ketij te ashtuquajturi president qe kane vjedhur pasurine e popullit cfare tu pritet?.Kete pyetje ju zoterinjte e gazetes publikojeni si sondaz per diten e djele.

    Përgjigju


×

Lajmi i fundit

John

Videolajm/ Në prag të pavarësisë, të rinjtë e FRESSh vendosin 700 flamuj kombëtar në qendër të Sarandës në kujtim të viktimave COVID