‘Mbajtja e topit nuk është kusht për të fituar një ndeshje’, Tabarez mund Portugalinë

Oskar Tabarez, trajneri i Uruguait

Trajneri i Uruguait Oskar Tabarez  ka deklaruar se nuk i duhet mbajtja e topit për të fituar një ndeshje. Edhe pse jo në gjendje të mirë Tabarez ka mposhtur Portugalinë me më pak se 30 përqind të mbajtjes së topit.

Kjo gjë keqkuptohet shpesh, sikur mbajtja e lartë e topit të çon drejt më shumë mundësive për të shënuar. Kam punuar në Itali, dhe atje nuk e duan mbajtjen e topit, si në vendet e tjera. Në Afrikën e Jugut në 2010, arritëm deri në gjysmë finale, por vetëm Afrika e Jugut kishte më pak përqindje topi se ne. Edhe pa mbajtur topin, mund ta godasësh kundërshtarin me mënyra të ndryshme. Por, duhet të jesh shumë i fortë në mbrojtje.

Oskar Tabarez

  • Sondazhi i ditës:

    A mendoni se pandemia COVID-19 ka ndikuar në rritjen e çmimeve nëpër zonat turistike në vend?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Eugert Lazaj vrau veten! Flasin prindërit: U fiksua gjatë karantinës, thyente telefona, kërkoi grila të ngurta se thoshte ka njerëz jashtë shtëpisë!