Mbi 100 emigrantë mbeten të bllokuar në Kapshticë, do të presin mëngjesin për të kaluar në Greqi

Mbi 100 emigrantë kanë mbetur të bllokuar në pikën kufitare të Kapshticës. Pjesa më e madhe e tyre kanë ardhur që në orët e hershme të mëngjesit, por do të presin deri ditën e nesërme për të kaluar kufirin grek.

Disa nga qytetarët shprehen të shqetësuar se do t'u përfundojë afati i bërjes së tamponit dhe do duhet të kthehen sërish për ta bërë. I gjithë ky proces ka një kosto të madhe për qytetarët shqiptarë, pasi tamponët bëhen në klinika private dhe kushton.

"Dëm na bëjnë, sepse do bëjmë prapë tamponin na shkojnë 300 mijë lekë. Kthehemi sërish aty ku ishim", thotë një nga qytetarët.

Gazetarja raporton se për momentin nuk ka një autoambulancë për t'u ardhur në ndihmë personave që mund të kenë probleme shëndetësore. Por, ditën e djeshme në momentin që është kërkuar një ambulancë, ajo ka ardhur në një kohë të shkurtër.

"Vij nga Peqini. Që nga ora 5 e mëngjesit po qëndroj në pritje. Të shohim cfarë do bëjmë, ndoshta ikim. Situata është shumë e keqe. Në pritje e sipër nuk kemi gjë në dorë. Ne i kemi bërë detyrimet tona. Jemi mbi 40 veta në autobus. Nesër na kanë thënë që në orën 7 të mëngjesit mund të kalojmë", thotë një qytetar.


Lajmi kryesor:

Mbi 100 emigrantë mbeten të bllokuar në Kapshticë, presin sërish mëngjesin! Qytetarët: Nëse kthehemi mbrapsht, do paguajmë prapë


/r.k./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Vaksinim administratës e punonjësve të qendrave tregtare deri më 31 dhjetor dhe dozë e tretë për mbi 18-vjeçarët! Jeni dakord me vendimet e Komitetit?×

Lajmi i fundit

John

Vaksinimi i punonjësve të qendrës tregtare, Braçe: Ca kuptimi ka të vaksinohen punonjësi e të lejohen klientët? Pandemia nuk luftohet sikur po vendos masa