Mbi 1,7 milionë turistë të huaj vizituan Shqipërinë në tre muajt e parë të vitit! Rama: T'i përgjigjemi me standarde më të larta mikpritjeje

Mbi 1,7 milionë turistë të huaj vizituan Shqipërinë në tre muajt e parë të vitit! Rama: T'i përgjigjemi me standarde më të larta mikpritjeje

Tirane, foto arkiv

Gjatë tre muajve të parë të vitit 2024, mbi 1,7 milionë turistë të huaj kanë vizituar Shqipërinë ose 59 % më shumë krahasuar me të njëjtën periudhë të vitit 2023, thuhet në një postim të ministres së Turizmit dhe Mjedisit, Mirela Kumbaro.

Në muajin mars fluksi u numëruan gati 735 mijë vizitorësh të huaj ose 91% më shumë krahasuar me marsin e vitit të shkuar.

"Mbi 1,7  milionë turistë të huaj na kanë vizituar gjatë 3 muajve të parë të 2024-ës. 734 mijë vizitorë të huaj erdhën në Shqipëri gjatë muajit Mars i cili sapo shenjoi një standard të ri në shifra e duhet t'i përgjigjemi me të njëjtin standard në mikpritje", njoftoi ministrja Kumbaro.

Tani sfidë nuk janë numrat, por garantimi i standardeve, cilësisë dhe turizmi elitar, nënvizoi dje ministrja Kumbaro në panairin Ndërkombëtar të Turizmit. 

Edhe kryeministri Rama përmes një postimi tha se këtyre shifrave duhet t'i përgjigjemi me standarde gjithnjë e më të larta mikpritjeje, duke bashkuar forcat për shërbime publike e private të nivelit më të mirë.

Javën e ardhshme pritet që të jetë takimi i 70-të i Komisionit për Evropën të Organizatës Botërore të Turizmit dhe Konferenca e  Investimeve gjatë së cilës do të prezantohet  udhëzuesi “Tourism Doing Business: Investing in Albania".

 

Kjo është hera e parë që Shqipëria pret zyrtarisht një event të Organizatës Botërore të Turizmit.

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 11:43
1.7 milionë turistë tre-mujorin e parë të 2024-ës, Rama: Të bashkojmë forcat për shërbime publike të nivelit më të mirë

Kryeminstri Edi Rama ka reaguar në lidhje me shifrat e 1.7 milionë turistëve që kanë vizituar Shqipërinë tre-mujorin e parë të vitit 2024.

Vetëm në muajin mars vizituan Shqipërinë 734 mijë turistë të huaj.

Rama shkruan se tashmë duhet të bashkojmë forcat për shërbime publike e private të nivelit më të mirë.

 

S.G/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Master Chef: 06/04/2024 22:34

  Po hë pra,mos jepni licencat për qofte ordinere e pula brasili të ngordhura,si te Pazari i ri??!!Turp ,duhet kontroll,edhe Hapësira model që të plotësojnë kushtet Higjienike e Sanitarie,e mbi të gjitha Gastronomi e menù Autoktone...e shërbim në lartësinë e duhur!

  Përgjigju
 • Boba: 06/04/2024 14:16

  Thojini bizneseve tu bejne ndonje klas edukate punetoreve se te sherbejne sikur u ke lek borxh

  Përgjigju
 • Maku: 06/04/2024 12:19

  Thjesht nje propagande me numra

  Përgjigju
 • Po mër po: 06/04/2024 10:27

  Kur fillon habitesh me suksesin e arritur, ose je mashtruar ose ke arritur majën nga ku fillon rënia.

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  A jeni dakord që personat e së njëjtës gjini të martohen ligjërisht?×

Lajmi i fundit

Durrës/ 24-vjeçari plagoset me armë zjarri, paraqitet në spital! Rrethanat e paqarta

Durrës/ 24-vjeçari plagoset me armë zjarri, paraqitet në spital! Rrethanat e paqarta