Mbi 500 mijë protestues mbushin rrugët në Varshavë kundër qeverisë së Polonisë

Mbi 500 mijë protestues mbushin rrugët në Varshavë kundër qeverisë së Polonisë

Protestuesit në Poloni

Gjysmë milion polakë protestuan kundër qeverisë nacionaliste-populiste në Varshavë të dielën, më 4 qershor, në një nga demonstratat më të mëdha të vendit që nga rënia e komunizmit në 1989.

Lech Walesa, një ish-president polak, fitues i çmimit Nobel për Paqe dhe udhëheqës i luftës kundër komunizmit, iu bashkua figurave të opozitës në krye të marshimit përpara zgjedhjeve legjislative që pritet të mbahen në vjeshtë.

Njerëzit udhëtuan nga i gjithë vendi pasi ish-kryeministri Donald Tusk, kreu i partisë opozitare të qendrës Platforma Qytetare (PO), bëri thirrje për protestë kundër "kostos së lartë të jetesës dhe mashtrimeve të qeverisë”. Udhëheqësit e shumicës së partive opozitare inkurajuan mbështetësit e tyre të bashkohen në marshimin kundër partisë nacionaliste Ligj dhe Drejtësi (PiS) të udhëhequr nga Jaroslaw Kaczynski.

"City Hall vlerëson (numrin e protestuesve) në 500,000 tani," tha zëdhënësi i organizatorëve Jan Grabiec për Agence France-Presse.

Të veshur me ngjyrat e kuqe dhe të bardha si flamuri i kombit, demonstruesit mbanin pankarta që shpallnin "Mjaft më mjaft", "Jo Polonisë autoritare" dhe fajësonin partinë në pushtet PiS për çmime të larta dhe kosto të shtrenjtë të jetesës.

B.V/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Kush ka mbajtur qëndrimin më të saktë rreth situatës në veri të Kosovës?×

Lajmi i fundit

Shqiptari tregon momentet e tmerrit kur autobusi ra nga mbikalimi në Itali: Askush nuk më ndihmoi, nëse do ndodhte, të tjerë do të ishin shpëtuar

Shqiptari tregon momentet e tmerrit kur autobusi ra nga mbikalimi në Itali: Askush nuk më ndihmoi, nëse do ndodhte, të tjerë do të ishin shpëtuar