Mbi 71 mijë fermerë kanë aplikuar për Skemën Kombëtare të bujqësisë! Ministrja Denaj: Më shumë interes për naftë pa taksa

Mbi 71 mijë fermerë kanë aplikuar për Skemën Kombëtare të bujqësisë! Ministrja Denaj: Më shumë interes për naftë pa taksa

Foto ilustruese

Më shumë se 71 mijë fermerë kanë aplikuar për Skemën Kombëtare të Mbështetjes në Bujqësi për vitin 2024. Ministria e Bujqësisë njofton se numri më i madh i aplikimeve ka qenë për të marrë naftën pa taksa, me mbi 54 mijë aplikime.

Ministrja e Bujqësisë Anila Denaj thotë se me mbylljen e aplikimeve ka nisur procesi i vlerësimit administrativ për të shpallur fituesit dhe për të nisur më pas shpërndarja e fondeve.

"Aplikimet për Skemën Kombëtare të Mbështetjes në Bujqësi për vitin 2024 u mbyllën me 71.537 fermerë aplikues. Fermerë, blegtorë, bletarë, grupe fermerësh dhe Shoqëri të Bashkëpunimit Bujqësor iu drejtuan skemës kombëtare për mbështetje duke synuar zhvillimin e më tejshëm të aktivitetit bujqësor dhe blegtoral dhe përfituar nga mbështetja jonë.

Tashmë, ka nisur procesi i vlerësimit administrativ të aplikimeve për ti dhënë përgjigje të shpejtë dhe konkrete përmes financimit të gjithë fermerëve që plotësojnë kushtet e aplikimit", shkruan Denaj. 

Risia e kësaj skeme ishte bashkimi i fermerëve, pasi janë 321 grupe fermerësh që kanë aplikuar për të përfituar nga skema. Skema Kombëtare të Bujqësisë për vitin 2024 është në vlerën 3.4 miliardë lekë.

APLIKIMET PËR SKEMËN KOMBËTARE
-Në total 71.537 aplikime fermerësh
-321 aplikime si grup fermerësh, me 1685 fermerë të bashkuar
-21 shoqëri të bashkëpunimit bujqësor
-3.851 aplikime për lopë
-5.437 aplikime për të imta
-4.322 aplikime për bletarinë
-816 aplikime për inputet bujqësore
-954 aplikime për bimë mjekësore dhe aromatike
-48 aplikime për implementimin e Global GAP
-54.255 aplikime për naftë
-169 aplikime për fermat organike

SI.E./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Jeni dakord që në Shqipëri të ndalohet përdorimi i euros për pagesa?



×

Lajmi i fundit

Atentati me 3 të vrarë në Memaliaj, saga e krimeve që pasoi ekzekutimin e Aleksandër Sadikajt e Edmond Papës në 2022

Atentati me 3 të vrarë në Memaliaj, saga e krimeve që pasoi ekzekutimin e Aleksandër Sadikajt e Edmond Papës në 2022