Mbi 2,000 viktima nga koronavirusi, shënohet vdekja e 6-të jashtë Kinës, Pompeo thirrje Pekinit për transparencë mbi virusin

Ka shkuar në 2 mijë e 10 numri i viktimave nga koronavirusi i romanit në të gjithë globin, sipas shifrave të fundit të publikuara për këtë të martë. Sipas raportimeve të Komisionit Kombëtar të Shëndetit në Kinë (NHC) rreth 137 persona kanë gjetur vdekjen nga Covd-19 gjatë 24 orëve të fundit në territorin e Kinës, 132 prej të cilëve në provincën Hubei.

Ka pasur 6 vdekje të raportuara jashtë territorit të Kinës, me Tajvan, Japoni, Filipine dhe Francë që të gjithë regjistruan një vdekje secila, ndërkohë Hong Kong shënoi viktimën e dytë, një 70-vjeçar gjatë mëngjesit të sotëm.

Numri global i rasteve të konfirmuara të koronavirusëve tani është 75.199, shumica në Kinë, ndërsa 14,532 kanë arritur të rikuperohen pas infektimit. Më shumë se 1 mijë persona janë konfirmuar të infektuar gjatë ditës së djeshme në Kinë, ndërsa një numër në rritje i të infektuarve është edhe Japoni dhe Singapor

Japonia ka vendosur mbylljen e karantinës në kruzerin Diamond Princess. Më tepër se 500 persona të infektuar tashmë pritet t’iu drejtohen karantinave në breg, ose udhëtimeve të çertifikuara pas për në vendet e tyre dhe të vijojnë karantinimin atje.

Referuar krizës shëndetësore, por jovetëm, media shtetërore kineze vijojnë të insistojnë në faktin se  më e keqja e krizës ka përfunduar. Presidenti Kinez Xi Jinping, përmes një telefonate kryeministrin e Britanisë së Madhe  gjatë ditës së djeshme, u shpreh se kishte "përparim të dukshëm të situatës". Sipas agjencisë shtetërore të lajmeve Xinhua, Xi tha se epidemia tashmë kishte arritur në një "kohë kritike".

Po ashtu, Sekretari amerikan i Shtetit, Mike Pompeo përmes një deklarate dje ka kërkuar një ndarje të të dhënave, informacioneve, të arrira deri tani nga kërkimet mbi virusin. "Shpërthimi i Covd-19 tashmë ishte një problem i shkallës globale", është shprehur Pompeo, duke kërkuar bashkëpunimin dhe transparencën e qeverisë kineze.

Mjekët janë duke luftuar me kohën për një vaksinë të mundshme kundër virusit vdekjeprurës, përgatitja e së cilës sipas drejtorit të përgjithshëm të OBSH-së Tedros Adhanom Ghebreyesus mund të zgjasin 12 deri në 18 muaj. Përmes një konference për mediat, Ghebreyesus shtoi se: “Tani për tani, përgatitja afatgjatë duhet të balancohet me zgjidhje të menjëhershme të shëndetit publik që përmbajnë përhapjen e virusit dhe nivelin e vdekshmërisë të ulët”.

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 17:17
Koronavirusi: 80 përqind e rasteve kanë simptoma të moderuara. A po humbet forcë virusi i Wuhan?

Ndërsa Kina zyrtare thotë se 80 përqind të rasteve të infektuar kanë simptoma të moderuara dhe se për herë të parë numri i të shëruarve në ditë ka kapërcyer numrin e të konstatuarve të infektuar në ditë, natyrshëm lind pyejtja: A po humbet forcë koronavirusi?

"Çdo skenar është ende në tryezë," thotë nga Gjeneva Tedros Adhanom Ghebreyesus, drejtori i përgjithshëm i Organizatës Botërore të Shëndetit.

"Deri në fund të javës, 40 vende afrikane dhe 29 shtete në Amerikë do të kenë qasje në" teste të shpejta, të cilat mund të japin rezultate në "24-48 orë".

Dr Mike Ryan, drejtori i emergjencave të OBSH-së, vë në dukje se situata aktualisht është nën kontroll në pjesën tjetër të botës.

"Në Wuhan dhe Hubei, Covid-19 ka sulmuar 4 në 100,000 njerëz, por në pjesën tjetër të Kinës, epidemia ka prekur një përqindje shumë të kufizuar të popullatës."

Në lidhje me efikasitetin e karantinës në tragetin me rreth 3700 pasagjerë, i bllokuar në Japoni, Mike Ryan tha,

“Nëse do të mendonim të bllokonim çdo anije lundrimi në botë, nga frika se do të ishim në kontakt me ndonjë patogjen të mundshëm, ku do të shkonim? Do të përfundonim të ndalonim të gjithë autobusët në planet”.

I inkurajuar nga të dhënat pozitive të qeverisë dhe nga forca ekonomike e Kinës, redaktori i ‘Global Times’, një gazetë nacional-komuniste në Pekin, shkruan,  

"Ne po shohim dritë në fund të tunelit. Epidemia ka pasur një ndikim të madh në ekonomi, por është një ngjarje e përkohshme. Konsumi kinez do të rindizet sapo të fitohet lufta kundër virusit, konkurrenca kineze do të rishfaqet e paprekur. Dhe ata që kanë folur për krizë në ekonominë kineze do të pështyhen në fytyrë".

Ora 16:35
Koronavirusi/Biznes në kohën e kolerës: Shpejt në treg maskat e personalizuara për fytyrën

Të bësh biznes në kohën e kolerës.

Disa kompani prodhuese kanë njoftuar se së shpejti në treg do të hidhen maskat e personalizuar për fytyrën.

Ato do të mbulojnë pjesën e poshtme të fytyrës dhe veshëve dhe janë potencialisht të pajtueshme me teknologji të ndryshme të njohjes së fytyrës, të cilat përdoren gjerësisht në Kinë.

Epidemia e koronavirusit ka bërë që shumë njerëz të blejnë maska për t’u mbrojtur nga infeksioni i Wuhan. Por për disa, përdorimi i maskave tradicionale nuk ka rezultuar aq shumë efikas edhe sepse ato e bëjnë të pamundur përdorimin e teknologjive të njohjes së fytyrës.

Për të kapërcyer këtë problem, stilisti dhe artisti Danielle Baskin kanë vendosur të printojnë maska të personalizuara që nuk janë në konflikt me teknologjitë e njohjes së fytyrës.

Danielle Baskin shpjegon se ideja e tij ka tërhequr vëmendjen e prodhuesve industrialë dhe blerësve të ndryshëm të mundshëm.

Maskat mendohet se do të kushtojnë rreth 40 dollarë (37 €), por ende nuk ka një datë se kur do të hidhen në treg.

Për momentin artisti është duke provuar përputhshmërinë e produktit me teknologjitë e ndryshme ekzistuese ID të njohjes së fytyrës.

Kur gjithçka është gati, përdoruesit mund të marrin një maskë të personalizuar thjesht duke ngarkuar fotografinë e tyre në faqen zyrtare të internetit të produktit.

Ora 16:34
Koronavirusi, gjithnjë e më afër vaksinës, krijohet harta 3D e proteinave

Nga hulumtimet shkencore vijnë rezultate të reja dhe premtuese në lidhje me prodhimin e vaksinës, në gjendje të luftojë ‘Covid-19’, infeksionin e rrugëve të  frymëmarrjes që rrjedh nga SARS-CoV-2, koronavirusi i ri që shpërtheu në qytetin kinez Wuhan, në provincën Hubei më 24 dhjetorin e kaluar.

Studiues nga Universiteti i Teksasit, kanë krijuar një hartë 3D që riprodhon në detaje strukturën e një prej proteinave të pranishme në sipërfaqen e virusit.

Këto proteina, të quajtura 'spike', luajnë një rol themelor në përhapjen e epidemisë, pasi ato veprojnë duke "shqyer’ dyert e hyrjes së qelizave të sistemit të frymëmarrjes te njeriu, duke favorizuar hyrjen e virusit në to dhe përhapjen e tij.

Rezultati i marrë nga studiuesit e Universitetit të Teksasit sigurisht do të ndihmojë shkencëtarët dhe studiuesit që po luftojnë prej disa javësh kundër kohës për të zhvilluar vaksinën dhe për të frenuar përhapjen e virusit.

Harta 3D e proteinës, përveç që u siguron ekspertëve një material të vlefshëm për të stimuluar formimin e antitrupave, mund të përdoret edhe si një lloj magneti molekular, për të "përparuar" antitrupat e pranishëm në gjakun e ish-pacientëve të infektuar me virusin.

Ekipet e Universitetit të Teksasit në SHBA ndër vite janë përfshirë edhe në studimin e koronavirusëve të tjerë, si SARS dhe Mers.

Ora 09:16
Koronavirusi, më 20 shkurt Rusia mbyll kufijtë për të gjithë kinezët

Rusia ka vendosur të pezullojë hyrjen e qytetarëve kinezë në territorin e saj nga 20 shkurti për të ndaluar përhapjen e epidemisë së koronavirusit.

Pezullimi do të jetë për shtetasit kinezë që hyjnë në Rusi për arsye biznesi, private, arsimore ose turizmi dhe se mbyllja e kufijve do të jetë e përkohshme.

Ndërkohë ka tejkaluar shifrën 2000 numri i vdekjeve në Kinë të shkaktuara nga koronavirusi ndërsa Hong Kong-u ka regjistruar vdekjen e dytë nga epidemia.

Sipas Komisionit Kombëtar të Shëndetit në Kinë, numrin i të infektuarve është rritur në mbi 75 000 mes të cilëve rreth 12 000 janë raste të rënda kurse rreth 600 000 persona janë vënë nën monitorim dh se rreth 1300 pacientë janë shëruar plotësisht.

Koreja e Jugut sot ka regjistruar 15 raste të reja të konfirmuara të koronavirusit, duke e çuar numrin e përgjithshëm të të infektuarve në vendin aziatik në 46.

Ndërsa, në Kinë infeksionet po shumohen edhe jashtë qytetit të Wuhan, epiqendra e epidemisë. Por Organizata Botërore e Shëndetit mbetet e kujdesshme dhe optimiste.

Sipas saj, shumica e pacientëve kanë një formë shumë të butë të virusit dhe gjithçka përfundon në dy ditë por gjithashtu një numër i konsiderueshëm njerëzish, deri në 20% e pacientëve, konsiderohen shumë të sëmurë.

Ora 05:55
CDC kritikon procedurat e karantinimit brenda kruzerit Diamond Princess: Raste të tjera të koronavirusit rrezikojnë të shfaqen

1582088793_5107c088edd0489693b441c702fcb91b.jpg

Qendra amerikane për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDS) përmes një deklarate ka kritikuar mënyrën e trajtimit të pacientëve në karantinën e krijuar në anijen e lundrimit Diamond Princess.

"Ne lavdërojmë përpjekjet e jashtëzakonshme të Qeverisë së Japonisë për të vendosur masa karantine në bordin e Princeshës Diamante. Ndërsa karantina i dha potencialisht një përfitim të konsiderueshëm të shëndetit publik në ngadalësimin e transmetimit, CDC vlerëson se kjo mund të mos ketë qenë e mjaftueshme për të parandaluar transmetimin midis individëve në anije. CDC beson se shkalla e infeksioneve të reja në bord, veçanërisht në mesin e atyre pa simptoma, përfaqëson një rrezik të vazhdueshëm. Prandaj, për të mbrojtur shëndetin e publikut amerikan, të gjithë pasagjerët dhe ekuipazhi i anijes janë vendosur nën kufizime të udhëtimit, çka i pengon ata të kthehen në Shtetet e Bashkuara për të paktën 14 ditë pasi janë larguar nga Princesha Diamante", tha CDC në deklaratë.

CDC bëri me dije se ka ende më shumë se 100 qytetarë amerikanë në anije ose në spitale në Japoni të infektuar. Për shkak të ekspozimit të tyre me rrezik të lartë, ekziston mundësia që të shfaqen raste të tjera të koronavirusit për këtë arsye pasagjerët e tjerë do t'i nënshtrohen një karantine 14-ditore para se të nisen nga anija.

Ora 05:07
SHBA kërkon ndarje të informacioneve mbi koronavirusin, Pompeo: Shpresojmë transparencën e qeverisë kineze

1582089044_822e53f57fe7487b98180e1ce601e25b.jpg

Me shumë pyetje që mbeten ende rreth koronavirusit që po përhapet me shpejtësi, Sekretari i Shtetit amerikan Mike Pompeo thirri këtë të martë për ndarje të të dhënave të arrira deri tani për kërkimet mbi virusin.

"Shpresojmë që çdo vend që ka informacione, duke përfshirë Kinën, do të jetë plotësisht i hapur dhe transparent. Na desh shumë kohë për të marrë ekspertët mjekësorë në vend," tha Pompeo në një konferencë të përbashkët shtypi në Addis Ababa.

Organizata Botërore e Shëndetit ka lavdëruar qeverinë kineze për punën e saj për të përmbajtur epideminë, pavarësisht përplasjeve midis kësaj të fundit dhe  SHBA për mënyrën cila është strategjia më e mirë për të vepruar me koronavirusin.

Në fjalimin e tij, Pompeo tha se shpërthimi i Covd-19 tashmë ishte një problem "i shkallës globale".

"Ne dëshirojmë që (shkëmbimi i informacionit) të mund të kishte ndodhur më shpejt. Gjithsesi kemi shpresa se qeveria kineze do të rrisë transparencën e saj," tha ai.

Ora 04:42
Shënohet viktima i dytë nga koronavirusi në Hong Kong

1582088117_5fb3294acc6f43108061f8d5d55192f7.jpg

Një tjetër person ka ndërruar jetë nga koronavirusi në qendrën gjysmëautomune financiare kineze të Hong Kongut. Rasti shënon viktimën e dytë në Hong Kong dhe të 6-tën në rang global pasi 4 persona kanë humbur jetën nga Covid-19 jashtë Kinës, në Tajvan, Filipine, Japoni dhe Francë.

Sipas autoritetit spitalor viktima ishte një i moshuar 70-vjeçar, i cili u diagnostikua me virusin më 14 shkurt, përpara se të pranohej në Spitalin Princesha Margaret. 62 persona konfirmohen të infektuar deri tani në Hong Kong, ndërsa dy janë viktima të koronavirusit.

Viktima e parë nga virusi vdekjeprurës ishte një burrë 39-vjeç.  Personi, i cili ndërroi jetë në 4 shkurt ishte bartës edhe i një sëmundje kronike. Ai mori trenin ekspres nga Hong Kongu për në epiqendrën e virusit të Wuhan më 21 janar dhe u kthye në qytet më 23 janar.

Hong Kongu ka mbyllur përkohësisht disa nga kufijtë e saj me Kinën dhe ka ndaluar dhënien e lejeve të udhëtimit për turistët kontinent.

Ora 04:37
Japonia largon nga anija Diamond Princess pasagjerët e infektuar, ja si do të procedohet

1582088075_40c08854946847ea9c31be7558e0420c.jpg

Pasagjerët në anijen e lundrimit të Diamond Princess, të ankoruar në portin Yokohama të Japonisë do të largohen nga anija duke filluar që nga dita e nesërme, tha Ministri Japonez i Shëndetësisë, Punës dhe Mirëqenies.

Kapiteni i anijes “Gennaro Arma” bën me dije se një pjesë e pasagjerëve, tashmë pacientë, pritet të kalojnë në objektet bregdetare, ndërsa pjesa tjetër do të largohen përmes fluturimeve të çertifikuara drejt vendeve të tyre.

Më shumë se 300 amerikanë ishin pasagjerët e parë të cilët u evakuuan nga anija gjatë fundjavës, pa përfshirë të infektuarit me koronavirus që kanë kaluar për trajtim në breg. Personat tashmë ndodhen në karantinë në dy baza amerikane në Kaliforni.

Ora 04:21
Frika nga koronavirusi, përfundon karantina për qindra persona të bllokuar në dy bazat e Kalifornisë

1582088034_5e435a4c4b661b5b1717ddb2.jpg

Përfundon karantinimi 14 ditor i dy grupeve të njerëzve, të kthyer kohët e fundit nga Wuhan, në bazat e Kalifornisë. Lajmi është konfirmuar nga Qendra amerikane për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC), e cila përmes një deklarate ka bërë me dije se: “180 persona të karantinuar në Bazën e Forcave Ajrore të Travis dhe 166 të tjerë në Stacionin Ajror Miramar Corps janë "pastruar mjekësisht", dhe urdhrat e tyre karantinë janë hequr”.

Një person nga grupi Miramar për të cilin u konfirmua se kishte koronavirus vijon të mbetet në spital.

"Është e rëndësishme të dini se njerëzit e çliruar nga karantina nuk paraqesin rrezik shëndetësor për komunitetin përreth, ose për komunitetet ku do të kthehen," ka shtuar më tej në deklaratën e saj CDC.

Ndërkohë, pasagjerët nga lundrimi i anijeve Diamond Princess të cilët kohët e fundit u kthyen në SH.B.A. "po mbahen të ndarë nga ata individë që tashmë janë në Travis dhe po i afrohen fundit të karantinës së tyre,"  thekson CDC.

Ora 03:51
OBSH paralajmëron shkallë të ulët fatalitetesh në të ardhen, ja arsyet

1582087955_a7ffff1047be4ccfad7b7182b5b6679d.jpg

Ndërsa numri i vdekjeve nga Covid-19 ka shkuar mbi 2 mijë persona, drejtori ekzekutiv i Programit të Emergjencave Shëndetësore të OBSH, Mike Ryan, shprehet se “numrat që sugjerojnë se niveli i vdekjeve nga koronavirusi mund të jetë më i lartë brenda Wuhan dhe të ulët diku tjetër mund të reflektojnë presion "të fortë" mbi sistemin e kujdesit shëndetësor atje”.

Komentet nga drejtori ekzekutiv i Programit të Emergjencave Shëndetësore të OBSH u bën referuar një raporti të botuar të hënën nga shkencëtarët me Qendrën Kineze për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve, përmes së cilit tregonin se rezultatet e pacientëve në provincën Hubei janë një rritës kryesor i shkallës së vdekshmërisë nga 2.3% që ishte llogaritur në fillim. Në Hubei, shkalla e vdekshmërisë është 2.9%, ndërsa në provincat e tjera kineze 0.4%.

Për më tepër Ryan shtoi se "mësimet që janë mësuar në Hubei dhe Wuhan  janë duke u vënë në punë diku tjetër".

Këto mësime përfshijnë parashikimin se kush është më i rrezikuar, duke i futur njerëzit në kujdes kritik herët, dhe duke siguruar që ekipet mjekësore janë të trajnuar mirë në teknika të përparuara të kujdesit kritik siç janë ventilimi.

"Unë mendoj se sistemi në Kinë, për shembull, është marrë shumë më mirë në prioritizimin e atyre që kanë më shumë gjasa të jenë të sëmurë rëndë", tha Ryan, i cili shtoi se shkalla e fatalitetit të rasteve mund të jetë mashtruese pa kontekstin e duhur.

"Ekziston një paragjykim të madh në fillim të një shpërthimi sepse ajo me të cilën përballeni janë njerëzit që janë me të vërtetë të sëmurë që vijnë të parët", tha Ryan, duke shtuar se shkalla e vdekjes është e mundur të bjerë "ndoshta edhe për shkak të ndërhyrjeve disa herë më të mira me kalimin e kohës, por edhe për shkak se ne po gjejmë raste më të lehta ".

b.l./I.C./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Nga e hëna duhet leje për të dalë nga shtëpia, a është ky një vendim i duhur i qeverisë?

Komento