Rreth gjysmë milioni turistë vizituan Shqipërinë muajin e kaluar, 30% më shumë se në janarin e 2023

Rreth gjysmë milioni turistë vizituan Shqipërinë muajin e kaluar, 30% më shumë se në janarin e 2023

Tiranë

Pas fluksit të jashtëzakonshëm të numrit të turistëve në vendit tonë vitin e kaluar, edhe fillmviti i 2024 ka nisur me një numër të lartë vizitorësh në Shqipëri.

Të dhënat për muajin janar flasin për thuajse gjysmë milioni turistë të cilët kanë vizituar Shqipërinë.

Ka qenë kryeministri Edi Rama i cili ka publikuar shifrat dhe thekson se janë 30% më shumë flukse vizitorësh krahasuar me janarin e vitit 2023. Rama bën me dije se është shtuar pesha e vizitorëve nga disa vende të mëdha në hartën e prurjeve turistike.

Përveç turistëve që vizitojnë zakonisht Shqipërinë, fluks i lartë është shënuar nga turistë spanjollë, francezë, polakë, rumunë e suedezë.

‘Janari i thuajse 1/2 milionë turistëve lajmëron një vit fantastik për Shqipërinë Turistike. 30% më shumë flukse vizitorësh krahasuar me janarin 2023, teksa shtohet pesha e vizitorëve nga disa vende të mëdha në hartën e prurjeve turistike.’- shkruan Rama.

M.Q./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Or tej: 13/02/2024 14:13

  As Enver Muti nuk u mburrte kaq shume or teeeejjjjj

  Përgjigju
  • Jo as ai: 13/02/2024 15:10

   Jo për turista

 • Sondazhi i ditës:

  Rithemelimi propozon rikthimin e koalicioneve të vjetra, a jeni dakord?×

Lajmi i fundit

Ministri i Kosovës: Beogradi përgjegjës për tensionet mbi dinarin

Ministri i Kosovës: Beogradi përgjegjës për tensionet mbi dinarin