Mbiprodhim në sera, ulje drastike e çmimit të domates! Fermerët në Lushnje: Domatja 30 lek/kg me shumicë, s’kemi leverdi

Një kilogram domate me shumicë po shitet 30 lek për kg në tregun e Lushnjes.

Fermerët që kanë kultivuar me qindra hektarë domate në sera shprehen të shqetësuar sepse prodhimi ka mbetur stok.

Aleksander Saveta nga fshati Këmishtaj ankohet se nuk mbulon dot as shpenzimet.

“Kjo domate me 300 lek shitet në tregun e Lushnjes e çon për ta shitur dhe rastis që nuk e shet. Është domate e butë familje rozë, kjo domate shihe këtu s’ke ca i thua….”, tha ai.

“Jam i fundosur me këtë çmim, ushqimet janë shtrenjtë është nën kosto prodhimi i sotëm, po nuk qe 600 lek je me humbje. Shteti na ka lënë në mes të rrugës ska ardhur njëherë këtu në zyra ka agronomë e sdalin të merren me këtë punë”, shton më tej.

Sipas tij, eksporti është bllokuar për shkak se disa perime kanë rezultuar me përmbatje të lartë të pesticideve dhe hormoneve, e për pasojë janë penalizuar dhe fermeret që kanë prodhim cilësor. Ndaj duhet të ndërhyjë Ministria e Bujqëisë me ushtrimin e kontrolleve dhe bërjen e analizave në çdo serë.

“Të kapen ata pse të dënohen ata të bllokojnë po ma gjeti me pisllëqe”.

Rënia drastike e çmimit të domates është shqetësim dhe për fermerin Stavri Gjini nga fshati Goriçaj.  

“Kjo domate që sheh në sere shitet me 300 lek/kg kemi dy javë që kemi dalë në prodhim, sa dalim në prodhim ccmimi bie, 300 lek kemi blere vetëm fidanin llogarit dhe pesticidet. Duhet ccmim stabël që të kemi fitim”.

Shteti thotë fermeri duhet të jetë rregullator në treg për të ndalur abuzimin e grumbulluesve dhe tregtarëve të medhenj.  

“Në Durrës e Tiranë është 4-5 herë më shumë se sa e shesim ne, edhe qeveria duhet të na shohë”.

Sot domatja në Lushnje është me 30 lek/kg, ndërsa në tregjet e pakicës në Tiranë tregtohet me 80 deri në 100 lek për kg.

M.Q./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Xhoni: 21/05/2023 09:39

  Po Akoma nuk e kupton ti qe buqesi me dylym apo me sera qe te pengojn llastiket te kalosh edhe te levizesh me trup perkulur si transhet e zborit nuk ka me Apo me freza dore pompa krahu me Nafte te pa subvencionuar pa pesticide dhe plera te kontrolluar Apo frigorifer qe i grumbullojn produkt impoti me cmime 20 cent e poshte per te gjitha fruta perimet Ti e djersin buthen kote Aty leket qe fiton nje vite ti mere breshri vitin tjeter etje Buqesia jone do reform toke do teknologji moderne do subvencione asistenc nga Agranomet studime tregu te mirefillta per produktet qe mund te cajn ne export sepse tregu brendeshem nuk e di po ka ike 1 miljon te rinje ata jane konsumatoret pensionist kos duan edhe kafe..Do kra pune ne buqesi sote punojn pensionist ca produktiviteti do te jap Ai do edhe 30 mij ne dite pirdh ne te Nejse cdo njeri e di vete mbare Ta bej..

  Përgjigju
 • Iris: 21/05/2023 01:48

  Keto dy lloj domatesh qe kultivojne keta fermeret tek ne quhen /beefsteak/ tani shiten per 1.99-2.99 $/lb,ato gjatoshet e vogla quhen /Roma/,ose /plum/ dhe shkojne tani nga 99 cent-te 1.99$/lb.Keta fermere duhet t'a kene te qarte qe nuk mund t'a shesin tani me te njejtin cmim si ne dimer.Tani cmimi i perimeve te sezonit ulet vetvetiu sepse kane kohen.Dhe pervec kesaj dhe tregetaret duan te nxjerrin nje fare fitimi,po keshtu dhe rruga e largesia kane koston e vet.Mos hedhja e pesticideve do te ishte gjeja me e mire,qe do t'ju garantonte shitjen,por shpenzime me pak,po keshtu dhe perpunimi si salce,pure,leng,apo e thate,po ku te perpunohen?!Na rrofshin autostradat e asfaltuara,pedonalet dhe rrobaqepsite se ind.e lehte ushqimore eshte lene ne meshire te fatit!

  Përgjigju
  • $ithitheti: 21/05/2023 08:42

   Fermerët janë analfabet, nuk janë si gazetarët ose si ti. Mbase mund t'i ndihmoni me njohuritë tuaja. Kërkesa për domate është e njëjtë si dimër e në çdo stinë. Këta fermerët në këtë sezon e rritin prodhimin por kërkesa është njëlloj. Pastaj fermerët e ulin vetë çmimin që të shesin tepricën. Nuk ja u ul njëri çmimin këtyre, e ulin vetë se mbi prodhojnë. Në vend të prodhojnë diçka tjetër.

 • Emigranti: 20/05/2023 19:24

  Po ju sa doni ta shisni? 1000 leke per kg?

  Përgjigju
 • Delinquenti: 20/05/2023 18:43

  Mos rrini tu dal neper TV por pervishuni edhe nji sforcimi tjeter me furgona ne tiron dhe qytete te tjera dilni vet dhe jepjani tregtareve te vegjel dhe shifeni rezultatin

  Përgjigju
 • Trump: 20/05/2023 18:28

  Po këto prodhime që subvencionohen nga shteti pse nuk detyrohen fermerët me kontrata që për tre katër vitet e para të shesin prodhimet vetëm në Shqipëri, jo të eksportohen në Gjermani me çmime të ulta të subvencionuara nga taksapaguesit shqiptarë. Ashtu si u bë me studentët e mjekësisë.

  Përgjigju
 • enni: 20/05/2023 17:37

  bejeni salce....

  Përgjigju
 • Ergys: 20/05/2023 17:19

  Po pse ore kush jua ka fajin që mbjellni pa plan e studim... E nisin me 23 mij lek tl vjetra kg i qershisë.. plehra që duan të nxjeerin shpenzimet, fitimet dhe investimin pçr sezonin tjetle menjlherë... Pastaj thonë nuk na i ble kush... E spo flas plr prodhimet e tjera të tokës... Fermere këta por në të vlrtetl shteti nuk ekziston se duhet të heqë taksat për prodhimet ushqimorw ql vijnl nga jashtë e ta shohin kët hajdutë... Marrin subvencione dhe në bashkëpunim me punonjës të korruptuar të administratës i vjedhin në lloj lloj formash e mënyrash

  Përgjigju
 • eri: 20/05/2023 16:33

  gjynah ato lodhen tregtaret fitojn me shum aq esht kg domates ne tr 100 leke,eksportojeni gjermani lidhuni me rrjetet e marketeve gjermane

  Përgjigju
  • Hlff: 20/05/2023 18:24

   I mbysin me hormone fshataret se jan te djallezuar. Sjua pranon europa

 • Sondazhi i ditës:

  Kërcënimet nga krimi, a duhet forcuar mbrojtja e prokurorëve e gjyqtarëve?×

Lajmi i fundit

Tiranë, dhunohet administratori i 'Pamfleti' Gjergj Zefi! Po dilte nga zyra

Tiranë, dhunohet administratori i 'Pamfleti' Gjergj Zefi! Po dilte nga zyra