KQZ i jep mandatin e deputetit Ori Nebiajt dhe Petrit Dodës, zëvendësojnë Grida Dumën dhe Alfred Rushajn

TIRANË- Duke i konsideruar në kushtet e pajtueshmërisë për të qenë deputetë të Kuvendit të Shqipërisë, Komisioni Qendror i Zgjedhjeve i jep zyrtarisht mandatin Petrit Dodës dhe Oriela Nebijaj.

“KQZ ka kërkuar informacion nga zyra e gjendjes civile, që s’ka kthyer përgjigje. Drejtoria e Përgjithshme e Gjendjes Gjyqësore rezulton se nuk është i dënuar me vendim penal të formës së prerë. Mandati i Rushajt, i përket Petrit Dodës. Miratohet dhënia e mandatit të deputetit të Petrit Doda.

Drejtoria e Përgjithshme e Gjendjes Gjyqësore ka dërguar verifikimet ku rezulton se nuk është i dënuar me vendim penal të formës së prerë. . Mandati i Dumës, i përket Oriela Nebiajt. Miratohet dhënia e mandatit të deputetit Oriela Nebiaj.

Doda dhe Nebijaj përfituan mandatin pas dorëheqjes së Alfred Rushajt dhe Grida Dumës, ndërsa në zgjedhjet e përgjithshme të 25 prill 2021, morën respektivisht 5987 dhe 5606 vota personale. Ndërkohë në seancën e radhës, deputetët e rinj të grupit parlamentar të Partisë Demokratike pritet të bëjnë betimin në Kuvend.

Në seancën e sotme të KQZ, Ilirjan Celibashi miratoi edhe shpërblimin financiar që do të marrin komisionerët që do të angazhohen në procesin zgjedhor të 14 majit, që variojnë nga 6 mijë lekë për anëtarët e Grupit të Numërimit të Votave, deri në 120 mijë lekë të reja për kryetarin e KZAZ që ka në juridiksion më shumë se 80 Qendra Votimi. 

SI.E./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Rithemelimi propozon rikthimin e koalicioneve të vjetra, a jeni dakord?×

Lajmi i fundit

‘S’ka nevojë gjykata të na pyesë, sepse vendosim ne!’ Meta sulmon sërish Dumanin: Ky është kreu i SPAK, jo sozia e shpikur nga Berisha

‘S’ka nevojë gjykata të na pyesë, sepse vendosim ne!’ Meta sulmon sërish Dumanin: Ky është kreu i SPAK, jo sozia e shpikur nga Berisha