Mbrëmje përleshjesh në Romë, policia ndalon 200 ultras! Mëri nga finalja e Tiranës

Mbrëmje përleshjesh në Romë, policia ndalon 200 ultras! Mëri nga finalja e Tiranës

Foto ilustruese nga përleshja mes tifozëve në 2016

Në qendër të Romës ka pasur tension mbrëmjen e djeshme për shkak të pranisë së tifozëve të Feyenoord, pavarësisht ndalimit për të ndjekur ndeshjen e mbrëmjes së sotme mes verdhekuqve të Mourinhos dhe skuadrës holandeze, në ndeshjen e kthimit të çerekfinales së Europa League. Pasi ishin në Napoli, për të mbështetur ultrasit e të kaltërve me rastin e ndeshjes së Champions League kundër Milanit, tifozët e Feyenoord u zhvendosën në kryeqytet, pranë Koloseut, aty ku nisën edhe trazirat.

Tensioni u rrit mbrëmjen e djeshme, rreth orës 23:15, kur rreth 200 ultras të Romës, të mbuluar me kapuç, me shalle dhe shkopinj, u përpoqën të arrinin rreth tridhjetë holandezë, të cilët ndodheshin në disa bare, teksa gurë u hodhën nga Koloseu. Policia me mjete kundër trazirave, hyri në aksion për të shpërndarë grupin e tifozëve të Romës, teksa ishte i nevojshëm edhe përdorimi i topave të ujit.

Ministria e Brendshme në Itali kishte sinjalizuar se pavarësisht dispozitave të miratuara nga Prefektura, më shumë se 300 holandezë mund të kishin mbërritur në kryeqytetin e Italisë, nga të cilët 50 konsideroheshin “në rrezik” të grupit Noordzijde. Shumica e tifozëve të Feyenoord do të mbërrijnë sot për duelin e orës 21:00. Për këtë arsye, deri nesër në mëngjes qendra historike, por edhe monumentet dhe shatërvanët do të ruhen nga policia. E njëjta gjë vlen edhe për stacionet e trenit dhe aeroportet ku agjentët kanë vëzhguar që prej ditës së djeshme të identifikojnë mbështetësit bardhekuq nga Roterdami. Plani i sigurisë parashikon përdorimin e 1500 forcave të sigurisë duke përfshirë policinë, karabinierët dhe Guardia di Finanza.

Sherri mes tifozëve të Romës dhe Feyennord është i hershëm, teksa pas trazirave në 2016 në Romë, gjithçka u zhvendos 24-25 majin e vitit të kaluar në Tiranë, aty ku Roma mundi 1-0 në "Air Albania" Feyenoordin në finalen e Conference League.

S.DH/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Gjykata e Apelit i jep vulën e PD-së Berishës, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

Fatmir Xhafaj: Kushtetuesja përballë sfidave, më shumë paanshmëri, integritet, profesionalizëm dhe koherencë

Fatmir Xhafaj: Kushtetuesja përballë sfidave, më shumë paanshmëri, integritet, profesionalizëm dhe koherencë