‘Mbretëresha e bimëve’, specialisti Ylli Merja në Report TV: Mos iu ndani hithrës, ja çfarë mund të përfitoni prej saj

Hithra është ndër bimët shqiptare me më shumë benefite për oganizimin e njeriut për shkak të shumë sëmundjeve që ajo kuron. Në rubrikën “Bima dhe shëndeti” në emisionin “Rreze Dielli”, specialisti I bimëve mjeksorë këshilloi përdorimin e kësaj bime për këto benefite:

Ndihmon në daljen nga anemia ( falë vitaminës dhe kripërave minerale), në forcimin e arterieve dhe venave, forcon kockat,nxit urinimin, lufton acarimin e prostates, ndihmon tretjen dhe jashtëqitjen, ul nivelin e sheqerit në gjak, ushqen dhe forcon trurin, ushqen dhe forcon flokun, ndihmon në luftën kundër sëmundjeve reumatizmale dhe i jep lëkurës bukuri dhe elasticitet

Specialisti i bimëve mjeksorë këshilloi disa maska dhe receta me hithër.

Hithra si pastruese e yndyrës së flokëve:

-Në 0.5 litër ujë zieni 2-3 minuta 1 dorë hithra, 2 lugë mollë të egër dhe 1 lugë nenexhik.

-Shplani flokun 2-3 herë në javë

Shplarës për fytyrë të thatë:

-Në 0.5 litër ujë zieni 2-3 minuta 1 lugë kamomil, 1 lugë nenexhik, 1 dorë hithra, 1 dorë hala pishe dhe 1 lugë mente.

-Shplani fytyrën 1-2 herë në ditë

Hithra për forcim flokësh:

-Në 1 litër ujë zieni 2-3 minuta 1 dorë hithra dhe 1 dorë rrënjë hithre, 1 dorë këputje,  1 dorë bliri, 2 fije basani dhe 1 dorë sherebelë

Hithra për stimulim të gjoksit për shtimin e qumështit:

- Më 1 litër ujë zieni për 2 minuta dhe 1 dorë hithra1 dorë tërfil, 1 lugë këputje dhe 1 lugë lule shtogu

-  Pini 2 gota në ditë

 

 

 

MC/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Barazimi me Kroacinë, mendoni se Kombëtarja kalon grupet e Euro 2024×

Lajmi i fundit

Kylie Jenner përlotet nga komentet për pamjen e saj: Dukesh e vjetër

Kylie Jenner përlotet nga komentet për pamjen e saj: Dukesh e vjetër