Mbretëria e Bashkuar viziton Afganistanin për here të parë që nga marrja e pushtetit nga talebanët

Diplomatët vizitojnë Kabulin për të ngritur çështjen e 'kalimit të sigurt' për britanikët që largohen nga Afganistani dhe të drejtat e grave.

Zyrtarët britanikë kanë shkuar në Afganistan për herë të parë që kur vendi ra në duart e talebanëve, duke u takuar me udhëheqësit e lartë të grupit në Kabul për të diskutuar mbi krizën humanitare dhe kthimin e sigurt të qytetarëve britanikë.

Vizita shënoi kontaktin e parë të hapur midis talebanëve dhe zyrtarëve perëndimorë që nga kapja e vendit në gusht.

Doëning Street kishte thënë, në fund të gushtit, se përfaqësuesi special i kryeministrit për tranzicionin afgan, Sir Simon Gass, kishte udhëtuar në Doha për t'u takuar me përfaqësuesit e lartë talebanë "për të nënvizuar rëndësinë e kalimit të sigurt nga Afganistani për shtetasit britanikë dhe ata afganë që kanë punuar me ne gjatë 20 viteve të fundit ”.

Në shenjë të presionit të vazhdueshëm ndaj grave, u raportua se anëtarët e talebanëve kishin arrestuar doktor Malalai, ish -kreu i çështjeve të grave në Gjysmëhënën e Kuqe dhe spirancë për një stacion televiziv lokal, në një bastisje në shtëpinë e saj në provincën Khost.

Abdul Qahar Balkhi, zëdhënësi i ministrisë së jashtme të talebanëve, tha se takimi me zyrtarët britanikë "u përqëndrua në diskutime të hollësishme në lidhje me ringjalljen e marrëdhënieve diplomatike midis të dy vendeve". Ai tha se ministri i jashtëm i talebanëve donte që Britania të "fillonte një kapitull të ri të marrëdhënieve konstruktive".

Zyrtarët britanikë u tërhoqën kundër nocionit se Britania e Madhe do të njihte talebanët dhe thanë se fokusi i diskutimit ishte se si mund të dërgohej ndihma humanitare në vend dhe në garancitë e kërkuara nga talebanët se ndihma do të përdorej për qëllimet e përcaktuara nga OKB -ja.

Talibanët kanë filluar një fushatë PR për të rikthyer ndihmën humanitare, duke pretenduar se afganët e zakonshëm po vuajnë një formë ndëshkimi kolektiv nga perëndimi.

Abdullah Azzam, një anëtar i zyrës politike të talebanëve në Doha, paralajmëroi: “Dallimet politike nuk duhet të përcaktojnë shkëmbimin humanitar dhe civilët nuk duhet të ndëshkohen për shkak të qeverive të tyre. Kjo do të ishte në kundërshtim flagrant të idealeve humanitare ndërkombëtarisht nga ata që tani i çojnë afganët në uri. "

 “Projektet e mëdha të ndërtimit janë pezulluar. Në këtë proces, mijëra punëtorë janë privuar nga mjetet e tyre të jetesës, ndërsa të tjerët tani nuk janë në gjendje të punësohen. Punëtorët e ndërtimit, mjetet në dorë, kalojnë ditë gjithnjë e më të shkurtra në shtëpi pa fituar asnjë afgan, pasi dimri i ftohtë i ashpër afgan afrohet dhe kërcënon të kërkojë një taksë më të madhe në vend.

"Javët e fundit, një pamje në rritje dhe e zakonshme ka qenë ajo e banorëve të qytetit që mbartin pajisjet e tyre shtëpiake në tregjet lokale, duke filluar nga qilimat e punuar me dorë deri tek divanet dhe madje edhe takëmet e tyre, në një përpjekje të dëshpëruar për t'i shitur këto, ndonjëherë edhe në gjysmën e vlerës reale. ", shtoi ai

Takimi erdhi pasi departamenti i pasaportave afgane rifilloi operacionet për herë të parë që nga rënia e Kabulit , më 15 gusht, sipas një konference shtypi talebanë. Ai tha se rreth 25,000 pasaporta ishin gati për lëshim.

G.MO/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Rritje pagash për mjekët, infermierët e mësuesit me 6% në vitin 2022, a është e mjaftueshme?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Një pemë në Parkun “Europa” në përkujtim të Rozmari Jorganxhi, Veliaj: Tirana di t’i nderojë figurat e saj