Mbyllen votimet për Presidentin në Maqedoni, arrihet pragu, pas pak rezultatet paraprake

Mbyllen votimet për Presidentin në Maqedoni, arrihet pragu, pas pak rezultatet paraprake


Në orën 19:00, u mbyllën të gjitha qendrat e votimit në Republikën e Maqedonisë së Veriut në raundin e dytë të zgjedhjeve të gjashtë presidenciale. Zgjedhjet janë të ligjshme, pasi u arrit pragu mbi 40% që është vendosur në Kushtetutë. Sipas KSHZ-së , deri në orën 18:30 pjesëmarrja në votime ka qenë 44.5 %, ndërsa pragu është 40%. Sipas kreut të KSHZ-së, Oliver Derkovski, procesi zgjedhor ishte i rregullt, nuk kishte shkelje të theksuara që do të ndikonin në procesin e zgjedhjeve. Komunat ku pjesëmarrja ishte më e madhe është në komunat me popullsi maqedonase. Në vijim priten edhe rezultatet e para se kush do të jetë fituesi mes Stevo Pendarovskit, të partive në pushtet të udhëhequr nga social-demokrati, Zoran Zaev dhe Gordana Siljanovska-Davkova, kandidate e VMRO DPMNE-së.


Lajmi kryesor:

Pendarovski Presidenti i ri i Maqedonisë, mesazh edhe në shqip: Do të jem i të gjithëve


  • Sondazhi i ditës:

    Jeni dakord me propozimin e Berishës që votimi të bëhet i detyrueshëm?×

Lajmi i fundit

Berisha bojkoton seancën e përbashkët parlamentare mes Kosovës dhe Shqipërisë: Po flet një nga armiqtë kryesorë, Rama vasal i Vuçiç

Berisha bojkoton seancën e përbashkët parlamentare mes Kosovës dhe Shqipërisë: Po flet një nga armiqtë kryesorë, Rama vasal i Vuçiç