Mbyllet festivali “Shpirti i Ballkanit” në Korçë, pjesëmarrës në garë ansamble nga 4 vende të ballkanit

Edicioni i pestë i eventit më të madh artistik të mbajtur në qytetin e Korçës, “Shpirti i Ballkanit” u mbyll mbrëmjen e të shtunës. Nata përmbyllëse u organizua në teatrin Andon Zako Çajupi të Korçës dhe morën pjesë ansamble nga disa vende të Ballkanit.

Performanca e ansamblit artistik "Skënderbeu" çeli natën e dytë të këtij edicioni duke u ndjekur më pas nga ansambli i Kozanit të Greqisë, Bosnje-Hercegovina dhe Maqedonia e Veriut.

Ishin 4 shtete pjesëmarrëse këtë edicion ndërsa ndryshe nga vitet e tjera nuk kishte një festival garues, por në fund u shpërndanë për të gjitha grupet pjesëmarrëse certifikata mirënjohjeje nga organizatorët.

“Përpiqemi të mbledhim ansamblet nga i gjithë Ballkani. Synojmë ta shtojmë numrin  e grupeve pjesëmarrëse”, tha Gëzim Ali Mehmeti, valltar.

“Folklori ka tejkaluar politikën me kohë. Folklori ka bashkuar popujt jo vetëm në ballkan, por edhe më gjerë. Me rëndësi frymëzimi i brezave të rinj”,  tha Arjan Avrazi, kompozitor dhe specialist në fushën e trashëgimisë kulturore.

Ruajtja dhe promovimi i trashëgimisë kulturore, vlerave folklorike dhe bashkimi i artit të Ballkanit kanë qenë shtysa për ta kthyer tashmë këtë festival në një traditë i cili padyshim mbushi me art-dashës korçarë dhe turistë sallën e teatrit Andon Zako Çajupi në Korçë të cilët shijuan performancat të ansambleve pjesëmarrëse.

A.M./LR/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Shqipëria në krah të Kosovës, nuk mbështet qëndrimin e BE-së: Si e gjykoni?×

Lajmi i fundit

GOLAT/ Chelsea kualifikohet me Brojën në fushë, Newcastle eliminon Man. City-n nga Kupa e Ligës! Më tej Liverpool dhe Arsenal

GOLAT/ Chelsea kualifikohet me Brojën në fushë, Newcastle eliminon Man. City-n nga Kupa e Ligës! Më tej Liverpool dhe Arsenal