Mbytet anija me emigrantë afër ishullit grek, rreth 50 të zhdukur

Mbytet anija me emigrantë afër ishullit grek, rreth 50 të zhdukur

Anija greke në kërkim të emigrantëve të zhdukur

Roja bregdetare greke është në kërkim të 50 të zhdukurve pas mbytjes së anijes që ndodhi pasi anija u largua nga Turqia të martën duke u nisur për në Itali. Përpjekjet e shpëtimit përfshinin katër anije që tashmë po lundronin në Egjeun jugor, dy varka patrullimi të rojes bregdetare dhe një helikopter të forcave ajrore greke.

Megjithatë, erërat e forta deri në 50 kilometra në orë (30 mph) po pengonin operacionin, tha zëdhënësi i rojes bregdetare, Nikos Kokalas për radion Skai. Greqia është shpesh vendi i zgjedhur për emigrantët që ikin nga Afrika dhe Lindja e Mesme, në përpjekje për të arritur një jetë më të mirë në Bashkimin Evropian.

Shumë vijnë në Greqi nëpërmjet Turqisë mbi kalimin e ngushtë dhe të rrezikshëm detar që ndan armiqtë tradicionalë. Gjashtëdhjetë e katër persona kanë vdekur në Mesdheun lindor që nga janari, thotë Organizata Ndërkombëtare për Migracionin. Tetë persona vdiqën në ishullin grek të Mykonos më 19 qershor, kur 108 të tjerë u shpëtuan, sipas organit të migracionit të OKB-së.

Athina thotë se numri i mbërritjeve të emigrantëve është rritur këtë vit dhe akuzon Ankaranë se nuk ka bërë mjaftueshëm për të ndaluar kontrabandistët që t'i dërgojnë ata përtej kufirit -- shpesh me varka të dobëta që bëjnë udhëtime të rrezikshme. Turqia u zotua në bazë të një marrëveshjeje të vitit 2016 për të ulur numrin e emigrantëve që largohen nga brigjet e saj në këmbim të ndihmës financiare nga Bashkimi Evropian.

Në fund të qershorit, BE-ja i kërkoi Ankarasë të ndalojë "përzëniet e dhunshme dhe të paligjshme" nga territori i saj. Grupet bamirëse dhe media akuzojnë Athinën për kthimin e paligjshëm të emigrantëve, një akuzë që qeveria konservatore greke e mohon.

Vendi i mbytjes së anijes

K.T./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A ka politika frikë nga SPAK-u?×

Lajmi i fundit

Meta e nis ditën vrullshëm, bën palestër me pesha të rënda dhe premton: 4 milion shqiptarë plus

Meta e nis ditën vrullshëm, bën palestër me pesha të rënda dhe premton: 4 milion shqiptarë plus