Me 8 janarin ranë mitet duke shëruar një grup shoqëror

Me 8 janarin ranë mitet duke shëruar një grup shoqëror

Sali Berisha në protestën e 8 janarit

1. Miti i parë që ra ishte ajo e liderit absolut dhe të pazëvendësueshëm. Tranzicioni ka prodhuar një sindromë që e kalon edhe të të Stohkolmit! Kemi një grup mbështetësish që thuajse deri në sëmundje psikike , mund t'u japësh çdo lloj argumenti të shendosh kundër qëndrimeve të tyre, ndoshta edhe më prova konkrete për të qenë bindës, por ata nuk duan t'ia dinë, i besojnë pa rezerva, pra kritika dhe pa argumente bindëse liderit të tyre. Pas datës 8 janar, në sytë e të gjithëve, dhe atyre që të janë të helmosur me demagogji u pa qartë se sa do të jetë i madh një lider, ai si qënie njerëzore ka një fillim dhe një mbarim. Fillimi i tij ishte ndoshta i lavdishëm para 30 vitesh e sot është një mbyllje me turp duke mohuar edhe të kaluarën e lavdishme.

2. Miti i dytë që ra pas 8 janarit është se forca nuk është shumicë dhe po ashtu se po forca nuk e mund dot legjitimitetin sa do të jetë harbut, i egër apo e pa kontrolluar. Në 30 vjet është argumentuar politika mbi bazën e forcës barbare të mbështetur tek djegia, dhuna, sharja verbale dhe po ashtu kërcënimi deri në eliminim fizik. Pas datës 8 janar kjo mori fund.

3. Miti tjetër më i rëndësishëm ishte ai i pazëvendësueshmërisë. Ka pasur një opinion demagogjik të përhapur qëllimisht në historinë e PD, se ajo është themeluar nga njerëz të pazëvendësueshëm dhe kjo justifikon qëndrimin e tyre në përjetësi edhe kur ato janë në kushte jo normale psikike dhe emocionale. Vetë foltorja erdhi në ndihmë të kësaj gjëje duke u lodhur me gjetje krahasimesh të ngjashme botërore rikthimesh, madje shkuan edhe më tej duke gërmuar në historinë tonë të tranzicionit relike të mundshme simbolikash të identifikueshme me filozofinë konservatore anglo-saksone! Ideja e pazëvendësueshmërisë ka prodhuar atë krizë që kemi sot dhe po ashtu është pikërisht kjo ide jashtë në kohë dhe hapësirë që kërkon ta pengoj PD të ec përpara me sfidat e kohës! Jo vetëm se jam i bindur se të tjerët e të tashmes në krahasim me të tjerët e të kaluarës jo vetëm dinë ta bëjnë më mirë PD, por do i ofrojnë një model shumë më të mirë politik Shqipërisë dhe mundësinë për një vizion qeverisje krejt të ndryshëm nga ajo që kanë njohur shqiptarët në 30 vite tranzicion!

Rënia e këtyre miteve do të ketë edhe një efekt tjetër të rëndësishëm, sepse do të ndihmojë të ri gjejë veten edhe ajo pakicë e helmosur me propagandë nga hijet e të së kaluarës!

G.MO/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Shqipëria luan ndaj Kroacisë sfida e dytë në Euro 2024, kush fiton?×

Lajmi i fundit

Euro 2024/ 'Gjelat këndojnë' në Dusseldorf, Franca fiton 0-1 me vuajtje ndaj Austrisë! Vendos një autogol

Euro 2024/ 'Gjelat këndojnë' në Dusseldorf, Franca fiton 0-1 me vuajtje ndaj Austrisë! Vendos një autogol