Me shpejtësi të frikshme deri në 202 km/h, pezullim patentash për 'pilotët' e natës në Sauk-Teg (VIDEO)

24 patenta janë pezulluar në aksin Sauk-Teg-Kashar, për shkak tw shpejtësisë së frikshme të mjeteve por edhe drejtimit nën efektin e alkoolit.

Nga 24 patenta të pezulluara, 13 janë për shpejtësi të lartë dhe 11 për drejtim mjeti nën efektin e alkoolit. Në aksin Sauk-Teg-Kashar janë kapur shoferë, që lëviznin me shpejtësi të frikshme deri në 202 km/h dhe vetëm në 4 orë e 30 minuta janë pezulluar 13 patenta për shpejtësi tej normave të lejuara.

"Monitorim në Sauk-Teg-Kashar. 24 Leje Drejtimi të pezulluara, nga këto 13 për shpejtësi deri 2.5 herë më shumë se norma e lejuar dhe 11 për drejtim mjeti nën efektin e alkoolit.

Kontrolle parandaluese, në rrugët e evidentuara me risk për aksidente rrugore me qëllim rritjen e parametrave të sigurisë rrugore gjatë fundjavës

Shpejtësi të frikshme 188 km/h deri ne 202 km/h në rrugën e Tegut, Për 270 minuta kontroll me radar u pezulluan 13 patenta për shpejtësi nga 142 km/h deri në 202 km/h.

Ndërkohë kontrollet kanë vijuar dhe vijojnë në rrugët e kryeqytetit duke përdorur dragerat dhe si rezultat i kontrolleve deri në këto momente janë evidentuar 11 drejtues mjetesh duke drejtuar mjetet nën ndikimin e alkoolit në masë që varionte nga 0.35 mg/l deri 0.44 mg/l", thuhet në njoftimin e policisë.

Në terren nga aks që shpesh ka shkaktuar edhe aksident më tragjike, ka raportuar edhe gazetari Arsen Rusta, i cili tha se në këtë kas mbetet problem fakti që nuk ka kamera dhe shpesh shoferët ulin shpejtësinë sapo shohin radarin, por që në momentin që ai mundon nuk e kanë aspak problem ta kthejnë aksin Sauk-Kashar në pistë garash duke rrezikuar jetën e qytetarëve.

Në këtë kas maksimumi i shpejtësi është 90 km/orë , por 'pilotët' nuk ngurojnë të ecin me një shpejtësi të frikshëm që shkon mbi 200 km/orë.

Patrullat  e policisë hasin shpesh në situata të vështira duke bërë që dhe gjobat dhe pezullimi i patentave të jetë i lartë në këtë aks.

/r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • Mirditor: 03/10/2020 10:25

    Shpejtësia vret!

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    Jeni dakord që në Shqipëri të ndalohet përdorimi i euros për pagesa?×

Lajmi i fundit

FOTOLAJM/ Pasojat e shpërthimit me tritol në Gramsh, u thyen xhamat e banesave dhe makinave përreth

FOTOLAJM/ Pasojat e shpërthimit me tritol në Gramsh, u thyen xhamat e banesave dhe makinave përreth