Me shtrirje në mbarë Europën, ‘zbërthehet’ rrjeti ndërkombëtar i drogës me bazë në Spanjë! 14 të arrestuar, mes tyre shqiptarë

Me shtrirje në mbarë Europën, ‘zbërthehet’ rrjeti ndërkombëtar i drogës me bazë në Spanjë! 14 të arrestuar, mes tyre shqiptarë

Një bandë kriminale me anëtarë të huaj e shqiptarë me bazë në Marbella të Spanjës është çmontuar falë bashkëpunimin të autoriteteve të disa shteteve europiane. 

Bëhet fjalë për 14 të arrestuar me origjinë shqiptare, kolumbiane, gjermane, iraniane dhe nga Maroku.

Kjo bandë merrej me trafikun e drogës në rang ndërkombëtar dhe për arrestimin e tyre autoriteteve iu deshën 28 bastisje, nga të cilat 28 u kryen në Gjermani dhe 10 në Spanjë. Nga aksionet blic, policia ka gjetur dhe sekuestruar në bazat e tyre 180 mijë euro para të gatshme, 7 armë zjarri dhe 30 kilogramë marihuanë.

Organizata, e cila operonte nga një restorant në Puerto Banús, është e lidhur me dërgimin e më shumë se një ton kanabis në Gjermani dhe sekuestrimin e 382,000 eurove në Francë.

Sipas mediave të huaja, hetimi filloi në dhjetor 2022 pas arrestimit të tre personave (me origjinë kolumbiane dhe shqiptare) në qytetin francez Dax. Të arrestuarit – të cilët aktualisht qëndrojnë në paraburgim në vendin francez – kishin fshehur 382,000 euro para të gatshme të fshehura në një automjet.

Nga hetimet e kryera nga autoritetet franceze u zbulua se paratë e sekuestruara ishin të destinuara për drejtuesit e një organizate kriminale, që dyshohet se i dedikohej trafikut ndërkombëtar të drogës, me qendër në Marbella. Po kështu u vërtetuan lidhjet me Gjermaninë, shtetin e destinacionit të drogës që transportohej nga Spanja.

Kjo motivoi fillimin e një ekipi të përbashkët kërkimor midis tre vendeve - Spanjës, Francës dhe Gjermanisë.

Drejtuesit e organizatës, dy gjermanë me origjinë iraniane dhe marokene, drejtonin një restorant të vendosur në Puerto Banus, ku zhvillonin takime me trafikantë të tjerë droge.

Përveç kësaj, ata kishin shoqërues të armatosur kolumbianë, misioni i të cilëve ishte, t’u siguronte atyre mbrojtje kundër rrezikut që organizata të tjera kriminale t’i sulmonin ose të përpiqeshin t’u vidhnin mallin.

Pas disa aksioneve policore, verën e kaluar pati disa sekuestrime të lëndëve narkotike që, siç rezultoi nga hetimet, ishin larguar nga provinca e Kadizit. Konkretisht, në qershor 2023, u sekuestruan 140 kilogramë hashash , të ndarë në tre ngarkesa të konfiskuara, të dërguara nga një kompani në Jerez de la Frontera në një kompani tjetër në Gjermani.

Nga ana tjetër, u sekuestruan 450 kilogramë hashash, të fshehura mes kutive me limon , në një kamion të sekuestruar në Gjermani dhe që vinte nga Murcia.

400 kilogramë të tjera të së njëjtës lëndë narkotike u gjetën në magazinën ku kamioni do të shkarkonte mallin.

Si rezultat i konfiskimeve, dhe përmes disa Urdhrave të Hetimit Evropian (OEI) të lëshuara nga Gjermania që kërkonin masa të ndryshme, mbikëqyrja e atyre që hetoheshin në Malaga – Puerto Banús, San Pedro Alcántara, në Marbella dhe qytetin e Estepona – u intensifikua. dhe Cádiz –Sanlúcar de Barrameda dhe Jerez de la Frontera.

Po kështu, hetimi ka zbuluar edhe lidhjet e organizatës me anëtarët e shquar të bandës së motoçikletave Hell’s Angels MC, si dhe me shtetas me origjinë shqiptare dhe bullgare, të gjithë me histori të trafikut të drogës.

Mënyra e funksionimit të përdorur nga organizata për transportin e drogës në Gjermani konsistonte në fshehjen e lëndës narkotike në shpella, si në automjete ashtu edhe në kamionë.

Në fund të prillit të kaluar, operacioni u krye njëkohësisht në Spanjë dhe Gjermani . Si rezultat, tetë persona janë arrestuar në Spanjë, dy prej tyre në Marbella, pesë në Estepona dhe një në provincën e Seviljes dhe dy në Gjermani.

 

K.M/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Shqipëria luan ndaj Italisë sfidën e parë në Euro 2024, kush fiton?×

Lajmi i fundit

Sezoni veror/ Nga nesër akset rrugore ku ndalohet qarkullimi i kamionëve

Sezoni veror/ Nga nesër akset rrugore ku ndalohet qarkullimi i kamionëve