Më shumë se 10 mijë njerëz kanë mbërritur në Britani që nga fillimi i vitit, sfidë e madhe e kryeministrit Sunak para zgjedhjeve

Më shumë se 10 mijë njerëz kanë mbërritur në Britani që nga fillimi i vitit, sfidë e madhe e kryeministrit Sunak para zgjedhjeve

Emigrantë me gomone drejt Britanisë

Më shumë se 10 mijë azilkërkues kanë mbërritur në Britani që nga fillimi këtij viti, tregojnë shifrat e publikuara sot nga qeveria britanike, duke paraqitur një sfidë të madhe për kryeministrin Rishi Sunak përpara zgjedhjeve të përgjithshme të 4 korrikut.

Numri i njerëzve që mbërritën në bregun jugor të Anglisë pasi bënë kalimin e rrezikshëm të Kanalit ra me një të tretën në vitin 2023, por shifrat e fundit të postuara në një faqe interneti të qeverisë treguan 10,170 persona që mbërritën midis janarit dhe 25 majit të këtij viti, krahasuar me 7,395 persona që ishte numri përkatës në të njëjtën periudhë të vitit të kaluar.

Sunak, i cili të mërkurën shpalli datën e zgjedhjeve të përgjithshme, tha më pas se azilkërkuesit që mbërrijnë në Britani ilegalisht nuk do të depërtohen në Ruandë para zgjedhjeve, duke vënë në pikëpyetje një nga politikat kryesore të Partisë së tij Konservatore.

Plani është vonuar nga pengesa ligjore për më shumë se dy vite dhe Partia Laburiste e opozitës, e cila kryeson me 20 pikë përqindje në sondazhet e opinionit dhe shihet si përfundimi i 14 viteve të sundimi konservator, është zotuar të anulojë këtë plan nëse zgjidhet.

Sekretari i Punës në hije i laburistëve, Stephen Kinnock, tha se qeveria Sunak nuk kishte bërë mjaftueshëm për të trajtuar këtë çështje.

‘Për shkak se të gjitha përpjekjet e qeverisë tani janë përqëndruar në depërtimin e disa qindra njerëzve në Ruanda, kontakti me mijëra të tjerë që kalojnë Kanalin çdo ditë është humbur’, tha Kinnock në një deklaratë.

Laburistët e kanë të qartë se nëse zgjidhen do të krijojnë një administratë të Sigurisë Kufitare që bashkon policinë, inteligjencën dhe prokurorët për të punuar me agjencitë ndërkombëtare për të ndaluar trafikimin e njerëzve.

G.K/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    'Rasti Qefalia', a fshihen gjobat pas akuzave të Këlliçit, Nokës, opozitës?×

Lajmi i fundit

Çollaku i PD sulmon Metën: S’i takon t’i japë leksione demokratëve, në protestë ishte i ftuar, jo zoti i shtëpisë

Çollaku i PD sulmon Metën: S’i takon t’i japë leksione demokratëve, në protestë ishte i ftuar, jo zoti i shtëpisë