POP 5

Lajmet më të lexuara të 5 minutave të fundit

'Me taksë, s’ka bisedime'/ Daçiç: U diskutua edhe në OKB, nuk është kusht por logjikë

Edhe pse bisedimet mes Serbisë dhe Kosovës kanë pasur luhatje të herëpashershme, taksa 100% që Prishtina zyrtare ka vendosur për çdo lloj produkti serb të importuar, e ka tensionuar së tepërmi klimen diplomatike mes dy vendeve. Diskutimi i kësaj çështjeje edhe në mbledhjen e fundit të OKB-së, ka entuziasmuar së tepërmi, ministrin e Jashtëm Serb, Ivica Daçiç. Një gjë e tillë, tha ai në një intervistë për televizionin shtetëror serb, do të ndodhë edhe në dy vitet e ardhshme.

Kosova do të jetë temë diskutimi në OKB, për dy vitet e ardhshme. Në diskutimet që u bënë në mbledhjen e fundit, të gjithë ishin njëzëri kundër taksës dhe formimit të Ushtrisë. Për Vlora Çitakun ishte surprizë e madhe, por ajo i dëgjoi mirë përfaqësuesit e SHBA-ve, të cilët kërkuan  heqjen e menjëhershme të taksës.


I prerë në qëndrimin e tij, Ivica Daçiç bëri një deklaratë të fortë kur tha se Serbia nuk e vazhdon dialogun pa heqjen e taksës. Presionet janë duke vazhduar dhe do të rriten, sepse Kosova nuk ka më çfarë të bëjë dhe nuk do të ketë rrugë tjetër. Serbia nuk do ta vazhdojë bisedimet pa pezullimin përfundimtar të taksës. Kjo është logjikë, nuk është kusht. Pavarësisht këtyre deklaratave, Prishtina zyrtare është shprehur e vendosur për mos heqjen e taksës deri në njohjen e Kosovës nga Serbia, si shtet sovran dhe i pavarur.

d.ba./al.sp./Shqiptarja.com
Komento

Komente

  • azgani: 23/02/2019 23:24

    tani kush k.je ti e ke humbur kryet tane more selak se kosova kurr ska qen e shkive..

    Përgjigju
  • max: 13/02/2019 11:58

    kur nuk e njef si shtet.pse kerkon te besh tregeti.apo po humb shume miliona euro.

    Përgjigju