Meçaj në Repolitix: Dhuna në protesta e dirigjuar nga opozita! Këto akte tregojnë se ajo ka probleme me zgjedhjet

Opinionisti Arben Meçaj tha se protesta e organizuar ishte e dirigjuar nga opozita dhe kjo u pa te prania e anëtarëve të saj dhe kur ato pak njerëz që arriti të mblidhte nuk u zgjat në kohë duke 'vdekur' pas pak ditësh. Protestat e dhunshme dhe me trazira tha Meçaj krijohen gjithmonë para zgjedhjeve dhe kjo që opozita të elektrizojë elektoratin e vetë. Por për Meçen fakti që u mblodhën pak veta dhe përdorimi i akteve të dhunës tregon se opozita ka probleme me zgjedhjet.

"Qytetarët të drejtën ta kërkojnë me protestë paqësore dhe me institucione, por këtu ne nuk kemi sindikata. Protesta praktikisht ka mbaruar. U organizua një lëvizje dhe në momentin kur kupton se sa pak persona ka në një protestë ajo është e destinuar që të vdesë. Për mua një grup prej 300 personash nuk përfaqëson asgjë por një grup të fragmentizuar dhe të dirigjua nga forcat politike.  Në momentin kur forcat politike tentojnë qe para zgjedhje te elektrizojnë elektoratin e vetë përmes akteve të forcës, tregon se ka probleme me zgjedhjet. Strukturat politike nuk arritën që të bindnin dhe mblidhnin njerëzit dhe kjo tregon se ajo ka probleme me zgjedhjet dhe duhet të kuptojë se çfarë nuk shkon", tha Meçaj.  

I.K./r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Akrepi: 16/12/2020 11:02

  Protesta fillimisht u organizua nga rinia , ishte ajo qe ishte dhe me ate numur qe kishte . Shkendia e protestes ishte ekzekutimi i nje te riu , ishte nje protest ndaj armes se shtetit . Pjesemarria ne kete proteste ishte e drejta e te gjitheve , kundra dhunes policore , prandaj do kishte njerez te moshave te ndryshme . Ne kete rast do ishte e domosdoshme nje shtab drejtus , qoft edhe sindikata , qe tek ne nuk ekziston . Politika mori pjese , kur ajo mendoi se duhej , sigurisht qe von , shum von . Politika --cilado qe te ishte ne opozit -- do ta shfritezonte rastin per ti dhene nje shtytje mundesise se saj per drejt pushtetit . Ne nga natyra jemi popull i dhunshem , kjo gje vihet re edhe nga individet edhe nga njesi kolektive , kenaqesia jone eshte mosmarrveshia dhe grindia . Opozita per periudhen qe drjtoi protesten duhet ti kontrollonte me mire personat e dhunshem . Opozita duhet te organizoje vet protesta , te mbroje me c'do kusht popullin fukara , si nga ekonomia si nga dhuna shteterore , e cila behet e pa durushme ,sidomos ne fundin e cikleve te tyre qeverisese . Cilido qe analizon zhvillimet politike e shoqerore ne per nje kohe te caktuar , ne nje shtet , i besushem eshte i pa anshmi , --qe veshtire te ket te tille te ne , per aresye objektive -- . Zoteri Mecaj , mir ben kur ben propagant per ate qe i duhet , por ato qe thot nukse jane opinione , ato duken qart se jane deshira . Thot se protesta u zhvillua 5-6 dite dhe mbaroi , po mir more zoteri , sipas tij , mos duhet te vazhdoje gjithe vitin ?. THotse moren pjese pak popull , mos duhej te mblidheshim te gjithe ne Tirane . Protesta , qellimin e saj e ka : Te sensibilizoje gjith popullin , gjithe politikat , brenda dhe jasht vendit , te vere ne presion qeverine , per mangesit e saj , dhe ta detyroje te plotesoje kerkesat e popullit , dhe te mbaje premtimet e saj , per te cilat ka marre dhe votat popullore , per qeverisie .

  Përgjigju
 • Karadakliu: 16/12/2020 10:11

  Kam vetem nje pyetje: KUSH ESHTE ORGANIZATORI I PROTESTAVE?!!!

  Përgjigju
 • tosi: 16/12/2020 06:52

  Dhuna ne protesta eshte dirigjuar nga gruaja me gojepiset e planetit, Nafije dybeku i leshitlikes, babaxhikes, babamondit, leshitpetrikes, leshitmonikes,leshitdhise, leshelise , nga fallxhorja horoskopike qe ka nje bande lristash naziskine , mjerane te genjyer per nje cel. Kinez dhurate dhe te mashtruar se kur te vije Nafija ne pushtet do i fuse ne pune. Gjysma e tyre jane pa arsim te larte , bile shume me 8 vjecare qe presin qe shalegjata dymetroshe Klajda gjoshe ,koka qoshe qoshe ta mbushe ministrine me spurdhjake me 8 vjecare dhe me kusherinjte e 7 te si dikur .Keta mjerane te dirigjuar nga kryeshpifarakja e planetit surratalienja Floida kerpacja i shfrytezoi ashtu si tek thyerja e xhamave te fakultetit vjet kesaj radhe dhe duke futur femije rrugace , llumin e Astirit me pagese vetem per te ardhur ne pushtet me dhune. Se me vote nuk vijne dot dhe nja 8 vjet sic e tregoi dhe sondazhi Piepoli.

  Përgjigju
 • Elsa: 16/12/2020 04:29

  E respektoj mendimin e opinionistit. Te gjithe jeni subjektive sado qe perpiqemi te japim mendime objektive. Por paansia dhe vertetesia duhet te jete primare. Se pari protesta nuk duket te ishte e organizuar nga opozita. Me teper ishte nje corganizim. Dhe nese opozita ishte nxitese e nje aktiviteti te paligjshem, kushdo qe ka dijeni e fakte duhet tu gjeje vendin. Dhe organet si policia e prokuroria perse jane? Te hetojne e mos merren me porosi partiake majtas apo djathtas. Se dyti, nje pyetje per opinionistet, gazetaret apo analistet: A mendoni ju se duhet te protestohet nese, te me falni, edhe larg qofte, vellai, motra, djali, vajza, babai, nena, nip apo mbesa juaj dhunohet nga policia apo me keq, vritet? Dhe nuk ka rendesi kush eshte ne pushtet apo ishte dje. Deri me sot per fat te keq kemi patur dhe kemi ne pushtet njerzit me te ligj, llumin e ketij vendi. Puna eshte po ju si mendo i per kete?

  Përgjigju
 • Frenku: 15/12/2020 23:49

  Protese e leshit te opozites

  Përgjigju
 • Mirditor: 15/12/2020 23:42

  Shqip thuhet e drejtuar e jo dirigjuar. As shqip as italisht nuk dini

  Përgjigju
  • Fier: 16/12/2020 08:42

   O injorante Mirdite po ta vrasesh pak mendjen te dyja fjalet kane kuptim ne shqip,po me duket se ty te ka goditur ne tru te vogel orkestra .

 • Sondazhi i ditës:

  A duhet që Basha e Berisha të garojnë me kandidatë të përbashkët në zgjedhjet e pjesshme vendore?×

Lajmi i fundit

John

E akuzoi se ishte prostitutë, Cardi B i merr shumën marramendëse të parave blogeres