Mediu kritika Rithemelimit për kaosin në Kuvend: Veprim rutinë, s’ka përfitim! Për ‘Zgjedhoren’, rëndësi ka konsensusi edhe me Alibeajn bashkëkryetar

Deputeti Fatmir Mediu, njëkohësisht kryetar i partisë Republikane që i është bashkuar së fundmi asaj që njihet si ‘federata opozitare’ka kritikuar Rithemelimin sa i takon kaosit të krijuar në Kuvend dhe në komisionet parlamentare.

I ftuar në studion e emisionit “Frontline Interview” me gazetaren Marsela Karapanço në Report Tv, Mediu tha se veprime të tilla që tashmë janë bërë rutinë, nuk japin produktivitetin e duhur.

“Opozita duhet të ndërtojë një aksion parlamentar për të krijuar një raport me qytetarët jo me qeverinë. Cdo veprim që kthehet në rutinë nga ana e opozitës kthehet në kundërproduktiv”- tha Mediu.

Më tej sa i takon komisionit për Reformën Zgjedhore, Mediu tha se pavarësisht se Enkelejd Alibeaj nuk duhet të jetë bashkëkryetar si përfaqësues i opozitës, rëndësi ka që të ketë konsensus për thelbin e kërkesave të opozitës mbi kodin zgjedhor.

“Nuk duhet të jetë Alibeaj bashkëkryetar por është e rëndësishme të ketë konsensus për thelbin. Për listat e hapura, duhet ta kthejmë në kushtetutshmëri parlamentin. Qytetarët janë shumë më të mençur sesa politikanët. Për të vazhduar më tej me votimin elektronik, nuk ka asnjë kosto që nuk ia vlen të mbulohet për të pasur zgjedhje të ndershme”- theksoi Mediu.

Ndërsa sa i takon Amnistisë Penale, projektligj për të cilin PD ka deklaruar se do ta votojë vetëm nëse rikthehet versioni fillestar i propozimit, ndërsa Rithemelimi ka vendosur kushte, Mediu tha se duhet hequr çdo lloj manipulimi politik mbi një draft-ligj të tillë.

B.V/r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • ceti: 04/03/2024 23:39

  Vrau 26 njerez dhe akoma e lene te ligjeroi ky plere e ndyre.

  Përgjigju
 • Ledi: 28/02/2024 12:04

  Mediu mund te kete gjynahet e tij per kaq bite politike ,po kurre nuk ka qene pro dhunes ne jeten politike dhe sidomos ne kuvend .Sa per Saliun dhuna dhe pazaret kane qene strategji per pushtet.Prandaj dhunes se tij ,organet lugj zbatuese duhet ti pergjigjen me dhunen e ligjit

  Përgjigju
 • Deputeti: 27/02/2024 20:42

  Mediua Ka hallin qe PS ta veçoj ne SPAK dhe del bën deputetin e moderuar.

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Rithemelimi propozon rikthimin e koalicioneve të vjetra, a jeni dakord?×

Lajmi i fundit

O’Brien nesër në Beograd për takime me krerët e Serbisë

O’Brien nesër në Beograd për takime me krerët e Serbisë