Mediu-Bashës: Të ndërtojmë koalicion vlerash, jo llogaritjesh për pushtetin! Lista e përbashkët më shumë i intereson PD-së

Kur na ndajnë rreth 100 ditë nga data e zgjedhjeve, e kur opozita jashtëparlamentare ende nuk ka qartësuar mënyrën sesi do të shkojë në garën elektorale, Fatmir Mediu ka ashpërsuar gjuhën politike. Ai i kujtoi kryedemokratit Lulzim Basha se marrëdhënia e partive të frontit opozitar nuk duhet të jetë thjesht kalkulim matematikor votash, teksa sipas Mediut është Partia Demokratike ajo që ka një interes për listë të përbashkët në zgjedhje.

“Në qoftë se ka sot subjekt politik, i cili ka interesin e koalicionit, në radhë të parë është Partia Demokratike. Por si? Do ta bëjmë thjesht si një marrëdhënie aritmetike, apo do të krijojmë një sinergji brenda koalicionit. Në qoftë se ne nuk do t`i kemi këto dy marrëdhënie, e para ide të qarta, të cilat nuk janë vetëm tonat, por janë të gjithë shoqërisë shqiptare, kthehen në një marrëdhënie me ta, unë mendoj që do të jemi te mangët në angazhimin tonë.”, u shpreh Mediu.

Në vendimin që duhet të marrë, Basha duhet të këtë parasysh edhe kontributin e republikanëve, të cilët sipas Mediut i kanë shërbyer ndershmërisht së djathtës.

“I kemi shërbyer ndershmërisht së djathtës, për të bërë gjënë më të mirë për vendin tonë, ne kemi menduar që duhet të bashkohemi për të larguar këtë regjim të korruptuar, regjimin e Edi Ramës. Mënyra për t`a larguar këtë regjim, është vlerësimi i çdo individi në opozitë, çdo qytetari, në mënyrë të padiskutueshme vlerësimi i çdo subjekti politik të opozitës, bashkëpunimi dhe bashkërendimi i të gjitha forcave politike të opozitës është domosdoshmëri, partive tradicionale, partive të reja, partive opozitare, majtas dhe djathtas, bashkëpunimi me qytetarët, për të ndërtuar frymën e besimit dhe të ndryshimit në Shqipëri. Është e domosdoshme që ta bëjmë.”, u shpreh ai.

Kreu i Republikanëve kërkon nga opozita një kontratë sociale, nëpërmjet së cilës do të kërkojnë votëbesimin e qytetarëve.

“Është e rëndësishme që ne të krijojmë një kontratë sociale të opozitës, për qeverisjen dhe ndërtimin e shtetit shqiptar, mbas zgjedhjeve të 25 prillit dhe rikthimin në rrugën e integrimit evropian, një marrëdhënie dhe një kontratë sociale dhe politike që duhet ta bëjmë të lexueshme, të kuptueshme, të pranueshme apo të diskutueshme me çdo shqiptar, në çdo skaj të Shqipërisë, për ta bërë pjesë të procesit, sepse pjesëmarrja në këtë proces zgjedhor është një element jashtëzakonisht i rëndësishëm.”, tha Mediu gjatë takimit me koordinatorët e Tiranës, ku nuk shigjetoi vetëm kryeopozitarin Basha. Akuza hodhi edhe ndaj Ramës, i cili sipas kreut të PR, po bën çdo përpjekje për të përçarë opozitën dhe për të marrë pushtetin nëpërmjet blerjes së votës, krimit dhe korrupsionit.

K.T./r.k./Shqiptarja.com
 • Sondazhi i ditës:

  A do të shkoni të votoni në zgjedhjet parlamentare të 25 prillit?

Komento

Komente

 • Fatmir Delenxhiu: 10/01/2021 00:16

  Fatmir Mediu Ose Fatmir Delenxhiu i bleu fuoristrade Mercedes Benz te ri Gaz Mahmutaj kur doli nga burgu.(Gjithe Berati e di). I detyrohesh qe e mbylli 15 vjet brenda ne burg. Mortja qe su ha more qelbesira keni sy dhe surat dhe dilni para popullit.

  Përgjigju
 • Qytetari: 09/01/2021 22:17

  Me ju rama qendron 100 vjet ne pushtet..

  Përgjigju
 • O tej: 09/01/2021 17:30

  Po cfar vlere ke ti o mut o vrases qe te kullojne duart gjak ?

  Përgjigju
 • goni: 09/01/2021 17:14

  mediu ....

  Përgjigju
 • Fatmir ÇAFAJ [ BYREKU ]: 09/01/2021 16:27

  Shikoni jevgjitin kriminel hajdut kërkon të qëndroi në politik në një koh që ky kriminel fatmir jevgjit mediu dihet të ishte në burg. Po ky pis njeri jo vetëm që nuk është në burg po kërkon dhe vota. Kto çudira ndodhin vetëm në Shqipri. Zoti mart hak te kto lloi plerash si medi jevgu.

  Përgjigju
 • Beni: 09/01/2021 16:25

  Hahaha koalicion vlerash me Mehdiun ose Mehdihoxhen.Hahaha

  Përgjigju
 • populli: 09/01/2021 15:59

  Ktheni pllaken sa te doni.. ujku qimen e nderron po zakonin se harron..

  Përgjigju
 • robi: 09/01/2021 15:38

  Mos harro o Fatmir Gerdeci qe ne Korce te lesh jashte liste Myrvete pazen , ish drejtoreshen qe e mbaje ne krah te djathte para 4 vitesh, apo tani eshte plakur Myrvetja e shkrete.

  Përgjigju
 • liku: 09/01/2021 15:33

  Ndertoni kualicjon gerdeci se akoma nuk ke dhene llogari per viktimat e gerdecit

  Përgjigju
 • redi: 09/01/2021 15:23

  Po ku keni vleta ju per koalicion vlerash.I qepeni Lulit dhe hyni ne pjese demokrateve .Jeni pese parazite qe vec nuk merrni asnje mandat

  Përgjigju


×

Lajmi i fundit

John

Rang kombëtar/ 1 javë para 25 prillit, shqiptarët i japin PS-së mandatin e tretë! Asnjë ndryshim këto 11 ditë për 3 partitë e mëdha