Mënyrat se si të luftoni pagjumësinë...

Foto ilustruese

Ju mund të mendoni se vështirësia në gjumë është vetëm pjesë e plakjes, por Me një stres të shtuar dhe me shfaqjen e dhembjeve mund të ndjehet e pashmangshme.

Njerëzit kanë probleme gjatë natës me gjumin dhe kjo vjen nga mënyra e jetesës që zgjedhin të bëjnë.

 Sipas Akademisë Amerikane të Mjekësisë së Gjumit, pagjumësia kronike mund të shkaktojë lodhje, probleme në përqendrimin ose kujtimin, gjendjen shpirtërore, motivim të ulët, mungesë energjie dhe një rrezik të rritur për gabime ose aksidente.

Gjhithashtu, mungesa e një gjumi të rregullt, mund të çojë gjithashtu në depresion, presion të lartë të gjakut dhe shtim në peshë.

Arsyet që zgjoheni gjatë natës:

Ka të gjitha llojet e gjërave që mund të prishin gjumin tuaj. Nuk është e pazakontë të goditesh me një periudhë pagjumësie të përkohshme përballë stresit të madh, sëmundjes ose dhimbjes së fortë.

Disa ilaçe, një mjedis i pakëndshëm i gjumit, ose ndryshime në orarin tuaj normal të gjumit,  mund ta bëjnë më të vështirë gjumin.

Problemi i gjumit mund të jetë rezultat i disa çështjeve mjekësore, gjithashtu, si astma, alergjitë apo hipertiroidizmi.

Dhe sigurisht, çrregullimet e gjumit si apnea e gjumit ose sindroma e këmbëve të shqetësuar janë faktorë të tjerë të zakonshëm.

Nëse e dini që keni një sëmundje kronike dhe dyshoni se po ndikon në gjumin tuaj, bisedoni me mjekun tuaj. Së bashku, ju mund të kuptoni një plan për të menaxhuar gjendjen tuaj në mënyrë më efektive dhe nga ana tjetër, ta bëni gjumin më të lehtë.

Nëse kaloni çdo kohë duke shikuar TV, mund të mendoni se përgjigja për problemet tuaja të gjumit shtrihet në një pilulë.

Studimi  raporton se afërsisht 4% e amerikanëve përdorin pilula ndihmëse për gjumë, të cilat mund të çojnë në efekte anësore, përfshirë dhimbjen e kokës, dhimbjen e muskujve, kapsllëkun, gojën e thatë, përgjumjen e ditës, probleme të përqendrimit, marramendje, etj.

Si rezultat, shumica e mjekëve rekomandojnë vetëm marrjen e tyre për disa javë.

Ne dnë shumë raste mund të qëndrojmë vonë gjatë natës edh epse të nesërmen do të jemi në shkollë apo punë.

 Të gjithë jemi viktimë e ndërrimit të ditës, fundjavës, por ndryshimi i vazhdueshëm i orarit dhe përpjekja për të kapur gjumin e humbur shkatërron shanset tuaja për një natë cilësore në gjumë.

Kur studiuesit amerikanë dhe britanikë vendosin vullnetarë të shëndetshëm në një cikël prej 33 orësh zgjuar, të ndjekur nga 10 orë gjumë për 21 ditë, vullnetarët vuanin edhe pse kishin kohë më të gjatë të gjumit për të bërë kohën e zgjuar.

"Mendimi i  gjumit si përparësi dhe konsiderimi i tij si një përbërës i rëndësishëm për shëndetin dhe mirëqenien tuaj është një fillim i mirë për të fjetur gjatë gjithë natën," shtoi, Lucy Ëolfe, këshilltar pediatrik i gjumit dhe pronar i Sleep Matters.

Për shumicën e njerëzve, gjumi kryesor për të marrë një gjumë të plotë të natës është midis orës 10 dhe 11.

Duhet të bëni një përpjekje që të shkoni të bini në gjumë dhe të zgjoheni në të njëjtën kohë gjatë javës.

Ashtu si një qenush që mëson se ai bën shëtitjen e tij çdo mëngjes në orën 7:30 përshembull, trupi juaj do të përshtatet me orarin tuaj të ri.

Duhet të bëni ushtrime dhe të mos rrini gjithë ditën para TV duke mos bërë asgjë.

Ekspertët kanë ditur prej kohësh se njerëzit aktivë kanë tendencë të flenë më mirë sesa homologët e tyre që rrinë kot gjatë ditës.

Në një studim të Shëndetit Mendor dhe Aktivitetit Fizik të më shumë se 2.600 burrave dhe grave të moshës 18 deri në 85 vjeç, zbuloi se  duke marrë 150 minuta stërvitje në javë dha një përmirësim 65% të cilësisë së gjumit në krahasim me ata që kanë punuar më pak ose aspak.

Por nuk është vetëm çështje e djersitjes për ta bërë trupin tuaj të ndjehet i rraskapitur.

Sipas studimeve braziliane, ushtrimet ndihmojnë në uljen e stresit dhe ankthit mes njerëzve me pagjumësi,  gjë që në vetvete mund të ndihmojë në rritjen e kohës së gjumit për më shumë se 20%.

Qëndrimi në diell për pak minuta gjatë ditës duke shijuar dritën natyrore, sjell një cilësi më të mirë të gjumit.

Një sy gjumë ditor nuk do të përbëjë që të mos flemë mjaftueshëm natën.

Por kjo mund të forcojë disponimin dhe gatishmërinë tuaj, si dhe t'ju japë energjinë që ju nevojitet gjatë gjithë ditës.

Hani ushqime të shëndetshme që ndihmojnë  gjumin.

Duhen rreth 6 orë që kafein atë pastrohet nga trupo juaj kështu që pirja e saj gjatë kohës që keni plan të flini do të sjellë pagjumësi.

Ushqimet që këshillohen të përdoren janë banane, djathë me pak yndyrë, qershi, salmon, spinaqi, arra braziliane, vezë dhe kokoshka.

Dhimbja kronike nuk ndalet nëse ju shkoni për të fjetur, madje15% e amerikanëve janë shprehur se dhimbja sjell vështirësi në gjumë.

  • Sondazhi i ditës:

    A mendoni se Rama e Basha do të bëjnë kompromis për të ardhmen e Shqipërisë?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Korçë/ Zjarr në fshatin Vithkuq, rrezikohet Manastiri i Shën Pjetrit, Monument Kulture